Moskva 2. júna (TASR) - Mediálna odnož ruského štátneho plynárenského monopolu Gazprom plánuje kúpiť rešpektovaný denník Izvestija. Analytici tento krok označujú za upevnenie kontroly Kremľa nad printovými médiami.
Informáciu dnes priniesol obchodný denník Vedomosti, ktorý sa odvoláva na zdroje oboch strán transakcie.
Izvestija, jeden z najväčších súkromných denníkov v Rusku, vychádza s denným nákladom 200.000 výtlačkov. Noviny vlastní finančný a priemyselný konglomerát Interros kontrolovaný Vladimirom Potaninom, jedným z najbohatších Rusov. Podľa Vedomostí je predmetom rokovaní predaj Potaninovho podielu v denníku Izvestija Gazpromu. Potanin vlastní 50,17 percenta účastín Izvestijí.
Priemyselní hráči oslovení Vedomosťami hodnotu transakcie odhadujú od desiatich do 20 miliónov dolárov. Podľa jedného zdroja je dohoda na spadnutie, iné pramene hovoria, že rokovania budú trvať ešte niekoľko týždňov.
Andrej Grigorijev, vydavateľ magazínu Kompanija, vyslovil predpoklad, že Potanin sa môže zbaviť kontroly nad novinami, aby zostal zadobre s prezidentom Vladimirom Putinom.
Správa o predaji Izvestijí prišla krátko po tom, čo iného ruského oligarchu, ropného magnáta Michaila Chodorkovského odsúdili na deväť rokov väzenia za podvod a daňové úniky. Podľa pozorovateľov išlo o trest za jeho politické ambície, keďže Chodorkovskij porušil nepísané pravidlo a pred ostatnými voľbami podporil opozičné strany.
Izvestija "sú viac politickým aktívom ako predmetom mediálneho obchodu," citovali Vedomosti Grigorijeva.
Potanin, považovaný za opatrného aktéra, sa snaží vyhnúť sa hnevu Kremľa. Po rukojemníckej dráme v severoosetskom Beslane zo septembra 2004 šéfredaktor Izvestijí Raf Šakirov rezignoval v dôsledku zverejnenia príliš názorných fotografií po zásahu špeciálnych jednotiek v škole, kde islamskí militanti zadržali stovky detí. V tejto súvislosti sa objavili špekulácie, že o odstúpenie Šakirova požiadal hlavný akcionár denníka, ktorý sa obával nespokojnosti Kremľa.
Gazprom je známy tým, že získava pod svoju kontrolu médiá, ktoré spochybňujú líniu Kremľa. Spoločnosť bola nástrojom, ktorým štát získal kontrolu nad voči vláde mimoriadne kritickou televíziou NTV. Gazprom NTV kúpil od mediálneho magnáta Vladimira Gusinského, ktorý žije v exile. Gazprom tvrdí, že išlo len o vyrovnanie Gusinského veľkých dlhov.
Dmitrij Oreškin, šéf mediálnej konzultačnej skupiny Merktator, Izvestija označil za "liberálne, ale umiernené" noviny.
"Noviny budú učiť svojho čitateľa - ktorý je vzdelaný, liberálne naladený a orientovaný na západný hodnotový systém - aby bol lojálny voči politike Kremľa," citovali Oreškina Vedomosti.
Spoločnosť Gazprom-Media už vlastní týždenník Itogi, vydavateľstvo, rozhlasovú stanicu Echo Moskvy a NTV.
Interros je holdingová spoločnosť, prostredníctvom ktorej hutnícky magnát Potanin kontroluje množstvo firiem, vrátane najväčšieho svetového producenta niklu Noriľsk Nikel.