MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu odsúdil Spojené štáty za uvalenie nových sankcií na sýrsky režim.
Kritizoval skutočnosť, že USA k sankciám pristúpili v čase pandémie vyvolanej novým koronavírusom, informovala agentúra AFP.
"Napriek výzve generálneho tajomníka OSN na zmiernenie tlaku sankcií v súčasných pandemických podmienkach sa Washington - ako Brusel - rozhodol predĺžiť sankcie voči Sýrii," uviedol Putin počas summitu s prezidentmi Iránu a Turecka, Hasanom Rúháním a Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý sa uskutočnil v stredu v režime videokonferencie.
USA uvalili na Sýriu nové sankcie
Podľa Putina cieľom Spojenými štátmi prijatých sankcií "je ekonomicky dusiť Sýriu".
Prezidenti narážali na zákon známy ako tzv. Caesar Act, ktorým USA uvalili na Sýriu nové sankcie a ktorý nadobudol účinnosť v polovici júna.
Jeho terčom sa stala skupina 39 právnických a fyzických osôb vrátane prezidenta Bašára Asada a jeho manželky Asmy.
Účelom týchto sankcií, ustanovených v zákone, je prinútiť Asada, aby prijal rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 2254 z roku 2015. Tá vyžaduje, aby bolo v Sýrii vyhlásené prímerie, vypísané voľby a aby sa začal proces politickej transformácie.
Prezidenti Iránu, Ruska a Turecka vo svojom vyhlásení potvrdili nutnosť rešpektovať suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť Sýrie.
Odmietli všetky pokusy o vytvorenie "novej reality v Sýrii "pod zámienkou vojny proti terorizmu vrátane protiprávnych iniciatív na vyhlásenie autonómií".
Hľadali riešenie ako ukončiť vojnu
Rusko a Irán sú kľúčovými spojencami Asada v konflikte v Sýrii. Teherán - podobne ako Moskva - nové americké sankcie voči Sýrii tiež kritizoval.
Rusko a Irán mali doteraz niekoľko rokovaní aj s Tureckom, ktoré pritom v konflikte v Sýrii podporovalo protiasadovskú opozíciu.
Cieľom týchto trojstranných rokovaní bolo nájsť riešenie desať rokov trvajúcej občianskej vojny v Sýrii.
Rusko, Irán a Turecko v spoločnom vyhlásení zverejnenom Kremľom vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo pomoc Sýrii zameranú na obnovu infraštruktúry a návrat utečencov.
Prezidenti poznamenali, že je potrebné uľahčiť bezpečný a dobrovoľný návrat utečencov do ich domovov v Sýrii.
Prezidenti sa tiež dohodli na svojom spoločnom osobnom stretnutí v Teheráne, ktoré sa bude konať hneď, ako to dovolí epidemiologická situácia.
Podporili tiež myšlienku zorganizovať v auguste v Ženeve ďalšie rokovanie ústavodarného výboru, ktorého cieľom je vypracovať návrh novej sýrskej ústavy. Prvé takéto zasadnutie sa konalo vlani v októbri.