Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Koronavírus vo svete:
Koronavírus v Česku
Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku klesol v utorok na 149. Je to najmenej za päť dní, ale číslo stále prekračuje stovku. Pribudla jedna obeť.
V pondelok napríklad malo Česko až 202 nových prípadov infekcie, v nedeľu 305. Médiá napísali, že denný nárast infikovaných sa v posledných dňoch zrýchľuje.

Väčšinu najnovších nakazených zistili opäť v Moravskosliezskom kraji, kde je ohnisko nákazy a cielene sa tam testuje. Najviac postihnutým je okres Karviná, za posledných sedem dní tam na 100 000 obyvateľov pripadá 270 nakazených.
V susednom okrese Frýdek-Místek je približne 37 infikovaných na 100 000 obyvateľov.
Zatiaľ sa v ČR od začiatku pandémie infikovalo 11 954 ľudí, z nich 349 zomrelo. V utorok pribudlo jedno úmrtie na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje.
Aktuálne je na COVID-19 chorých 3834 ľudí, dodalo ministerstvo.
Na pražskom letisku začne v stredu fungovať prvá diaľková linka po kríze. Firma Qatar Airways bude trikrát týždenne lietať do Dauhy, hlavného mesta Kataru. V
sobotu 4. júla spustí druhú diaľkovú linku nízkonákladová spoločnosť flydubai, a to do Dubaja. Pred krízou fungovalo na pražskom letisku 15 diaľkových liniek do Ázie a Severnej Ameriky, uviedli Novinky.cz.
Koronavírus na Ukrajine
Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 664 na 44 998.
Ochoreniu COVID-19 podľahlo za posledných 24 hodín 14 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1173.
Z nákazy sa od začiatku pandémie na Ukrajine uzdravilo 19 548 ľudí.
Ukrajina oznámila 26. júna rekord v počte nových prípadov, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných 1109 osôb.
Podľa ukrajinských médií miestne úrady vzhľadom na dynamiku epidemiologickej situácie zvažujú sprísnenie doterajších sanitárnych opatrení; týka sa to aj hlavného mesta Kyjev a Kyjevskej oblasti.
Koronavírus v Spojených štátoch
Spojené štáty evidujú za posledných 24 hodín 1199 úmrtí na koronavírus. Krajina zažíva obdobie, keď počty mŕtvych začali znovu stúpať. Počet denných úmrtí v USA nepresiahol tisíc od 10. júna.
USA zaznamenali celkovo 127 322 mŕtvych na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom, dodala univerzita so sídlom v meste Baltimore.

Spojené štáty nahlásili za posledných 24 hodín takisto 42.528 nových prípadov infekcie.
Z dôvodu zvýšeného počtu mŕtvych a nakazených muselo mnoho štátov USA, predovšetkým na juhu a západe, zastaviť svoj proces znovuotvárania.
Štát Texas prekonal v utorok svoj denný rekord, keď zaznamenal 6975 nových prípadov nákazy.
V štáte Kalifornia medzitým testovali pozitívne na koronavírus vyše tisíc väzňov v najstaršej väznici štátu San Quentin, uviedli miestni predstavitelia.
"Je jasné, že teraz to nemáme pod úplnou kontrolou," povedal americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci, popredný člen poradnej skupiny prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu.
Doktor Fauci varoval, že prípady nového koronavírusu sa môžu v USA viac ako zdvojnásobiť na 100 000 denne, ak úrady a verejnosť neurobia kroky na potlačenie pandémie.
Fauci, tak ako aj iní vplyvní predstavitelia, vyzval Američanov a predovšetkým mladých ľudí, aby si zakrývali tvár rúškami a vyhýbali sa davom, čo je spôsob na zastavenie pandémie.
Koronavírus v Nemecku
Až do 17. júla budú v karanténe zamestnanci bitúnku v okrese Gütersloh v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, v ktorom sa pred dvoma týždňami masovo rozšíril nový koronavírus. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.
Karanténa sa týka všetkých zamestnancov, ktorí pracovali v závode alebo sa nachádzali vo firemných ubytovacích priestoroch v čase medzi 3. a 17. júnom. Opatrenia sa netýkajú tých, ktorí sa už novým koronavírusom nakazili a medzičasom vyzdraveli.
Prvé správy o rozšírení nákazy v jednom z najväčších nemeckých bitúnkov v meste Rheda-Wiedenbrück v okrese Gütersloh na západe Nemecka sa objavili 17. júna, keď bolo pozitívne testovaných asi 400 zamestnancov.
Dosiaľ sa nákaza potvrdila u vyše 1 500 z celkových takmer 7000 zamestnancov firmy Tönnies Holding. V dôsledku šírenia nákazy došlo v oblasti k zavedeniu tzv. lockdownu, ktorý sa týka približne 670 000 ľudí.
Majiteľ závodu po prepuknutí škandálu čelil kritike za nedodržiavanie zdravotných a hygienických smerníc. Spolková vláda už oznámila plánovanú zmenu pracovných postupov v mäsospracujúcom priemysle.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu vyhlásila, že dočasné pracovné zmluvy pre zamestnancov mäsospracujúceho priemyslu budú zrušené.
O tomto type zmlúv sa najčastejšie hovorí v súvislosti so zamestnancami z východnej Európy, ktorí pracujú pre subdodávateľov za minimálnu mzdu.
Merkelová zároveň uviedla, že v dôsledku tohto opatrenia sa ceny mäsa pravdepodobne zvýšia, no mohlo by to paradoxne pomôcť menším výrobcom.
Kancelárka tiež poznamenala, že v rámci plánu hospodárskej pomoci bolo spolkovou vládou vyčlenených približne 300 miliónov eur na zlepšenie podmienok chovu hospodárskych zvierat.
Koronavírus v Maďarsku
V budapeštianskom Korányiho celoštátnom pneumologickom ústave sú hospitalizovaní dvaja mladí ľudia s ochorením COVID-19, ktorých stav je kritický a ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa internetovej stránky maďarskej komerčnej televízie ATV o tom v stredu hovoril primár oddelenia intenzívnej starostlivosti Celoštátneho onkologického centra Jenő Elek, ktorý dodal, že pacienti s ochorením spôsobeným novým druhom koronavírusu boli hospitalizovaní v podobnom stave už aj predtým a zotavili sa z neho.
"Mali sme úplne zdravých mladých ľudí, ktorí ochoreli na COVID-19 a ktorí museli viesť obrovský boj o život," zdôraznil Elek.
Počet nakazených koronavírusom stúpol v Maďarsku do stredy o dvoch na 4157, pričom zomrel jeden chronicky chorý starší pacient. Počet obetí koronavírusu tak stúpol na 586.
Koronavírus v Rakúsku
V Rakúsku pribudlo za posledný deň viac ako sto nových prípadov nákazy koronavírusom, oznámili v stredu tamojšie rezorty vnútra a zdravotníctva.
Trojciferný denný nárast počtu infikovaných v krajine pritom nezaznamenali už niekoľko týždňov, informuje agentúr APA.
Najvyšší podiel zo 107 nových infikovaných, ktorých v krajine evidovali k 09.30 h SELČ, zaznamenali v spolkovej krajine Dolné Rakúsko.
Tamojších 61 prípadov znamená nárast o 2,48 percenta za 24 hodín - v porovnaní s celorakúskym nárastom o 0,6 percenta.
S 24 novými prípadmi bola na druhom mieste Viedeň, nasledovali Štajersko (9), Dolné Rakúsko (7), Tirolsko (3), Salzbursko (2) a Burgenland (1).
Dosiaľ v Rakúsku registrujú 17 873 pozitívnych výsledkov testov na nový druh koronavírusu.
V krajine od začiatku epidémie zomrelo v dôsledku choroby COVID-19 celkovo 705 ľudí a 16 497 chorých sa uzdravilo.
Aktuálne je hospitalizovaných 74 pacientov s koronavírusom, deviati z nich sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Koronavírus v Rusku
Počet úmrtí na nový druh koronavírusu v Rusku stúpol za posledných 24 hodín o 216 a celkový počet mŕtvych tak dosiahol 9536.
Celkový počet úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, tvorí 1,46 percenta zo všetkých prípadov nákazy v Rusku.
Počet prípadov nákazy za posledný deň stúpol v Rusku o 6556, celkový počet nakazených tak dosiahol 654 405.
Denný nárast počtu nakazených pacientov sa už šiesty deň po sebe drží pod 7000. Za posledné dva dni denný prírastok neprekročil jedno percento.
Najvyšší počet prípadov infekcie za posledný deň zaznamenali v Moskve (661), v Moskovskej oblasti (306), v Petrohrade (262), v Chantyjsko-mansijskom autonómnom okruhu (261) a vo Sverdlovskej oblasti (256).
Počet vyliečených pacientov v stredu stúpol o 10.281 na 422 931. Liečbu na koronavírus v súčasnosti v Rusku podstupuje 221 938 ľudí.
Koronavírus vo Švajčiarsku
Cestujúci v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy vo Švajčiarsku budú musieť od 6. júla nosiť ochranné rúška.
Oznámila to v pondelok tamojšia vláda s tým, že v krajine zavedú aj povinnú desaťdňovú karanténu pre všetky osoby prichádzajúce z regiónov s vysokým rizikom nákazy novým koronavírusom.
Vláda zareagovala na stúpajúci počet nakazených ľudí, ako aj požiadavky jednotlivých švajčiarskych kantónov, informoval spravodajský server swissinfo.ch.
"Po tom, čo sa uvoľnili opatrenia v boji proti koronavírusovej pandémii, používa verejnú dopravu viac ľudí," uvádza sa v stredajšom vyhlásení vlády. "V mnohých prípadoch nie je možné zachovať odporúčaný odstup," dodala vláda.
Povinnosť nosiť rúška vo vlakoch, električkách, autobusoch, horských železniciach, lanovkách a na lodiach platí pre všetkých ľudí starších ako 12 rokov. Ak si pasažieri rúško nenasadia, vodič ich môže z dopravy vylúčiť a ak odmietnu vystúpiť, bude im udelená pokuta.
Doteraz sa ľuďom odporúčalo, aby rúška v hromadnej doprave nosili len počas dopravnej špičky.
Vláda však pripustila, že rúška nosilo v skutočnosti len málo ľudí. "Chceme zabrániť druhej vlne," povedal na tlačovej konferencii minister vnútra Alain Berset.
O tom, ktoré krajiny budú na karanténnom zozname, má tento týždeň diskutovať vláda, uviedol Berset. Po tom, čo osoby z týchto krajín pricestujú do Švajčiarska, budú sa musieť nahlásiť na kantonálnych úradoch. Letecké i autobusové spoločnosti zároveň nebudú prepravovať chorých pasažierov.
Federálny úrad pre verejné zdravie (FOPH) evidoval v stredu 137 nových prípadov nákazy koronavírusom. V utorok ich pribudlo 62 a v pondelok 35.
Koronavírus v Kazachstane
Kazašská vláda sa rozhodla opätovne zaviesť karanténne opatrenia, aby tak zastavila šírenie nákazy novým koronavírusom. Po májovom uvoľnení obmedzení tam totiž opätovne zaznamenali nárast prípadov infekcie, uvádza agentúra AFP.
Opätovné zavedenie tzv. lockdownu oznámil v stredu na Twitteri kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Podľa jeho slov bude 14-dňová karanténa platiť od 5. júla.
Tokajev dodal, že dvojtýždňové uzatvorenie bude možné predĺžiť v prípade, že to bude nevyhnutné. Kazachstan eviduje za ostatný mesiac takmer štvornásobný nárast počtu infikovaných, píše AFP.
Táto na ropu bohatá krajina zaznamenala v súvislosti s koronavírusom od začiatku pandémie už vyše 41.000 prípadov nákazy a 188 úmrtí, uvádza AFP. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo vyše 13 000 ľudí.
Do začiatku júna pritom v Kazachstane evidovali len niečo vyše 11.000 prípadov infekcie, z ktorých približne polovica sa vyliečila.
Obmedzenia pohybu v tejto krajine platili približne dva mesiace, zrušili ich v máji.
Koronavírus v Predjordánsku
V Predjordánsku budú od piatka po dobu piatich dní platiť nové obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou. Dôvodom je výrazný nárast v počte nových prípadov, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu palestínskej vlády.
V rámci obnoveného "lockdownu" zostanú zatvorené všetky obchody okrem supermarketov, pekární a lekární, spresnil hovorca.
Pandémia nového koronavírusu mala na palestínskych územiach doteraz mierny priebeh. Počet nakazených sa však začal opäť zvyšovať po tom, ako bola v júni zrušená väčšina epidemiologických opatrení.
Mimoriadne zasiahnutými mestami boli Hebron či Nábulus. Tie boli uzatvorené na päť dní, respektíve na 48 hodín.
Na západnom brehu Jordánu doteraz zaznamenali podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva 2636 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ďalších vyše 70 hlásili z pásma Gazy; osem infikovaných osôb nákaze podľahlo.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?