SME
Štvrtok, 13. august, 2020 | Meniny má ĽubomírKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Brazílii za deň pribudlo takmer 47-tisíc nových prípadov

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Číne a ďalších krajinách?

Nový koronavírus si od vlaňajšieho decembra vyžiadal na celom svete už najmenej 494 337 obetí na životoch.

Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP vychádzajúcej z oficiálnych údajov, ktoré boli k dispozícií v sobotu o 13:00 SELČ.

V 196 krajinách a teritóriách bolo doposiaľ zaznamenaných 9 823 840 prípadov ochorenia COVID-19. Z tohto počtu sa už najmenej 4 882 900 ľudí vyliečilo.

Počty, opierajúce sa o údaje od jednotlivých štátov a Svetovej zdravotníckej organizácie, pravdepodobne odrážajú len časť aktuálneho počtu infekcií. Mnoho krajín totiž testuje len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac zasiahnutou krajinou sú Spojené štáty, kde zaznamenali 125 039 úmrtí z celkového počtu 2 467 837 prípadov. Najmenej 670 809 ľudí sa z ochorenia uzdravilo.

Druhý najvyšší počet úmrtí zaznamenala Brazília (55 961), ktorá aktuálne hlási 1 274 974 prípadov nákazy.

Po nej nasleduje Británia s 43 414 úmrtiami a 309 360 prípadmi nákazy, ďalej Taliansko s 34 708 úmrtiami a 239 961 infekciami a Francúzsko s 29 778 úmrtiami a 199 343 nakazenými.

Čína - bez Hongkongu a Macaa - oznámila zatiaľ 4634 mŕtvych, 83 438 nakazených a tiež 78 444 uzdravených.

Európa celkovo zaznamenala 195 655 úmrtí z 2 622 813 prípadov nákazy, USA spolu s Kanadou 133 592 úmrtí z 2 570 572 infekciami, Latinská Amerika a Karibik hlásili 108 222 úmrtí spomedzi 2 369 242 infekcií.

Skryť Vypnúť reklamu

Ázia oznámila 32 439 mŕtvych z 1 183 410 prípadov nákazy, Blízky východ 15 046 mŕtvych zo 708 759 infikovaných, Afrika 9250 úmrtí z 359 944 nakazených a Oceánia má 133 obetí na životoch z 9109 nakazených.

Koronavírus v Česku

Česko potvrdilo za uplynulých 24 hodín 168 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast prípadov v krajine za jediný deň od 11. apríla.

Denný nárast v posledných dňoch kolísal, keďže krajina vykonáva cielené testovanie na územiach, kde v minulosti zaznamenali najvyšší počet prípadov.V piatok ráno začali testovať pracovníkov v jednej bani v okrese Karviná pri hranici s Poľskom, ktorý je jedným z najviac zasiahnutých regiónov v Českej republike. Na 100-tisíc ľudí tam evidujú takmer 90 potvrdených prípadov COVID-19, píše agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Česko doposiaľ zaznamenalo 11 038 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 349 úmrtí na chorobu COVID-19.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 7669 ľudí.

Koronavírus v Číne

Čína oznámila 21 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.

Podľa úradov sa 17 ľudí nakazilo v metropole Peking. Zvyšok sú prípady dovezené zo zahraničia v provinciách Kuang-tung, Kan-su a v Šanghaji.

Čína registruje oficiálne 4634 úmrtí spomedzi 83 462 prípadov nákazy, odkedy nový koronavírus po prvý raz objavili koncom minulého roka v meste Wu-chan v strednej časti krajiny.

Súvisiaci článok Dopadne Peking ako Wu-chan? Čína znovu zavádza opatrenia, ľuďom bráni hovoriť o nákaze Čítajte 

Nové ohnisko nákazy v Pekingu vyvolalo obavy z opätovného rozšírenia infekcie v Číne, ktorá dostala epidémiu počas uplynulých mesiacov do značnej miery pod kontrolu. V meste uzavreli desiatky lokalít, zatvorili školy a obyvateľov vyzvali, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné.

Skryť Vypnúť reklamu

V pekinskom ohnisku malo pozitívne testy okolo 250 ľudí. V rámci hromadného testovania odobrali tri milióny vzoriek 2,43 milióna ľudí v meste.

Nákaza sa objavila pred dvoma týždňami na pekinskej veľkoobchodnej tržnici Sin-fa-ti, čo podnietilo obavy o bezpečnosť dodávok potravín v meste. Táto tržnica totiž pokrýva vyše 70 percent zásobovania Pekingu čerstvými poľnohospodárskymi produktmi.

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea informovala o 51 nových prípadoch nákazy. Podľa agentúry Jonhap ide o pokračujúci nárast potvrdených prípadov uprostred zjavnej druhej vlny pandémie.

Ako uviedlo Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, 31 ľudí sa nakazilo v komunite, zatiaľ čo 20 prípadov bolo dovezených.

Celkový počet nakazených v krajine stúpol na 12 653. Nákaze podľahlo 282 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne sme predpovedali, že druhá vlna príde na jeseň alebo v zime. Naša predpoveď bola mylná.

Čong Un-gjong, riaditeľka Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb

Riaditeľka Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Čong Un-gjong v pondelok uviedla, že Južná Kórea zažíva druhú vlnu epidémie koronavírusu.

"Pôvodne sme predpovedali, že druhá vlna príde na jeseň alebo v zime. Naša predpoveď bola mylná. Pokiaľ budú ľudia prichádzať do vzájomného blízkeho kontaktu, počet prípadov bude narastať," uviedla šéfka centra.

V Južnej Kórei sa objavujú nové ohniská prenosu od začiatku mája, keď sa zmiernili prísne opatrenia rozstupu medzi ľuďmi. Spojené boli najmä s nočnými klubmi, bohoslužbami, veľkým skladom elektronického obchodu a podomovými predajcami.

Epidémia koronavírusu v Južnej Kórei kulminovala koncom februára, keď tam zaznamenali viac ako 900 nových prípadov nákazy v priebehu jedného dňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín 46 860 prípadov nákazy.

Za uplynulý deň hlásili v Brazílii takisto 990 obetí koronavírusovej choroby, čím sa ich celkový počet zvýšil na 55 961.

Brazília - najväčší a najľudnatejší štát v Južnej Amerike - má aktuálne celkovo vyše 1,27 milióna potvrdených prípadov nákazy. Z toho viac než polovica, takmer 700-tisíc, sa už z choroby COVID-19 vyliečilo.

Podľa agentúry AFP sa však odborníci domnievajú, že nedostatočné testovanie v tejto 212-miliónovej krajine znamená, že skutočné počty infikovaných osôb sú pravdepodobne značne vyššie.

Koronavírus v Indii

India má už vyše 500-tisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP na základe najnovších oficiálnych údajov s tým, že za posledných 24 hodín pribudlo rekordných 18 500 nových infekcií.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí v dôsledku dosiahol v Indii 15 685. V priebehu posledného dňa zomrelo 385 ľudí.

Nové čísla prinútili úrady v severovýchodnom štáte Ásam zaviesť dvojtýždňové prísne obmedzenia v najväčšom meste Gauhátí, kde za štyri dni zaznamenali 700 nových prípadov. V zvyšku štátu bude platiť zákaz nočného a víkendového vychádzania.

Pandémia podľa názoru odborníkov nedosiahne v Indii svoj vrchol ani v nasledujúcich niekoľkých týždňoch a počet prípadov nákazy by ešte pred koncom júla mohol dosiahnuť celý jeden milión.

Koronavírus v Egypte

Egypt uvoľnil v sobotu mnoho opatrení zavedených v dôsledku pandémie a aj napriek stálemu výskytu nových prípadov tejto nákazy sa opäť po vyše troch mesiacoch otvorili kaviarne, kluby, telocvične a divadlá. Vláda povolila takisto aj otvorenie mešít a chrámov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kabinet prezidenta Abdala Fattáha Sísího sa úpenlivo snaží udržať egyptskú ekonomiku, ktorá je touto epidémiou znateľne zasiahnutá.

V piatok Medzinárodný menový fond odobril Egyptu ďalšiu pôžičku vo výške 5,2 miliardy dolárov. Už predtým menový fond tejto krajine sľúbil na zmiernenie negatívneho pôsobenia koronakrízy na hospodársku sféru 2,8 miliardy.

Káhira už v polovici júna oznámila, že Egypt od 1. júla otvorí všetky svoje letiská, ktoré v rámci opatrení proti šíreniu nového druhu koronavírusu uzavrel v marci. Ministerstvo pre civilné letectvo vtedy zároveň uviedlo, že pre zahraničných turistov otvorí tri provincie v prímorských oblastiach, v ktorých je nízky výskyt nákazy.

Návštevníci z krajín s vysokým výskytom nákazy budú musieť ešte pred príchodom do Egypta podstúpiť test na prítomnosť koronavírusu. V lietadlách, na letiskách a v hoteloch budú platiť mimoriadne hygienické a preventívne opatrenia, aby sa zaistila bezpečnosť zahraničných turistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Tunisku

Tunisko po viac než troch mesiacoch znovu otvorilo svoje pozemné, morské a vzdušné hranice po tom, čo oznámilo, že sa mu podarilo dostať koronavírusovú pandémiu pod kontrolu.

Vláda zrušila všetky obmedzenia pohybu i podnikania po tom,ako tuniský premiér Iljás Fachfách 14. júna ohlásil, že krajina vyhrala boj proti šíreniu nákazy koronavírusu SARS-CoV-2.

V rámci uvoľnenia opatrení spustilo premávku niekoľkých spojení - do Ríma, Ženevy a Paríža miestne letisko Tunis-Carthage.

Pandémia ochorenia COVID-19 však mala výrazný dosah na oblasť turistického ruchu, ktorý k hrubému domácemu produktu v krajine prispieva takmer desiatimi percentami.

V dôsledku uzatvorenia hraníc a reštriktívnych opatrení súvisiacich s pandémiou zostali hotely a turistické rezorty v krajine prázdne. Príjmy z cestovného ruchu za prvých päť mesiacov roku 2020 klesli o 50 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlani.

Skryť Vypnúť reklamu

Očakáva sa, že ekonomika v krajine tento rok zaznamená v dôsledku pandémie pokles o sedem percent, čo je najhorší hospodársky pokles za takmer 60 rokov, uviedol tamojší minister pre rozvoj a investície.

Zamestnanie stratí 275-tisícľudí, uvádza sa vo vládnej štúdii vypracovanej v spolupráci so Spojenými štátmi, dodal.

V Tunisku sa novým druhom koronavírusu nakazilo dosiaľ 1064 osôb a 50 na následky ochorenia COVID-19 zomrelo.

Koronavírus v Japonsku

Hlavné mesto Japonska Tokio zaznamenalo najvyšší počet nových prípadov koronavírusovej infekcie v priebehu 24 hodín od konca mája, keď bol v krajine zrušený núdzový stav.

Za jeden deň bolo pozitívne testovaných na koronavírus 57 ľudí. To znamená, že priemerný denný počet novoinfikovaných ľudí za posledné štyri dni bol približne 50.

Skryť Vypnúť reklamu

Za ohnisko nákazy v Tokiu sú všeobecne považované zábavné nočné štvrte.

Počet nových infekcií v porovnaní s predchádzajúcim dňom sa z celoštátneho hľadiska zvýšil po prvý raz od začiatku mája na viac než 100.

Do konca mája mal síce počet denne registrovaných nových prípadov nákazy klesajúcu tendenciu, ale odkedy bol 25. mája zrušený v krajine núdzový stav, začal tento počet v Tokiu opäť stúpať.

Japonská metropola plánuje v lete budúceho roku usporiadať olympijské hry. Pôvodne sa mali konať v lete tohto roku, avšak pre celosvetovú koronavírusovú pandémiu boli odložené.

Japonsko pred niečo vyše mesiacom zrušilo núdzový stav, keďže epidémiu choroby COVID-19 sa v krajine vychádzajúceho slnka podarilo dostať pod kontrolu.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 2. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 3. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 4. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 5. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 7. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 8. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 9. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 10. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 1. Štartuje projekt Futbal v meste
 2. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 3. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 4. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 5. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 7. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 8. Svätá vojna
 9. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 10. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 24 656
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 22 190
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 617
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 13 122
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 876
 6. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 12 395
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 634
 8. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 555
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 540
 10. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 465
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Mikroorganizmy
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Matovič skúša vládnuť

Premiér už nepočúva len zdravotníkov.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Cynická obluda

Druhá vlna je tu!

A ako keby toto všetko nestačilo, ešte tu aj zúri koronavírus...

Ivana Oroszová: Zenova záhrada

Neprehliadnite tiež

Pri požiari v domove dôchodcov v Česku zomrela jedna osoba

Horieť začalo na najvyššom poschodí štvorposchodovej budovy.

Ilustračné foto.

Nemecko očakáva vakcínu na koronavírus najneskôr budúci rok

Minister Spahn vyjadril pochybnosti ohľadom ruskej vakcíny, ktorú Moskva schválila v utorok.

Jens Spahn, nemecký minister zdravotníctva.
Ilustračná snímka.

Koronavírus vo svete: V Česku prudko pribúda nakazených, rekord na Ukrajine

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v krajinách?

Ilustračné foto.