Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
- Koronavírus v USA >>>
- Koronavírus na Ukrajine >>>
- Koronavírus v Mexiku >>>
- Koronavírus v Írsku >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Británii >>>
- Koronavírus v Taliansku >>>
NEW YORK. V Spojených štátoch sa už mohlo novým koronavírusom nakaziť najmenej 20 miliónov ľudí.
Vyplýva to z najnovšieho odhadu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré uvádza, že skutočný počet nakazených Američanov môže byť až 10-krát vyšší, ako hovoria oficiálne údaje o potvrdených prípadoch.
University of Washington predpokladá, že do októbra stúpne počet obetí v USA na 180-tisíc alebo na 146-tisíc, pokiaľ by 95 percent Američanov nosilo rúška.

"Náš najlepší súčasný odhad hovorí, že na každý prípad, ktorý bol potvrdený, pripadá ďalších desať infekcií," skonštatoval riaditeľ CDC Robert Redfield.
Odborníci to zdôvodňujú skutočnosťou, že testovanie bolo limitované na ľudí so symptómami a asymptomatických prenášačov netestovali.
"Diagnostickými metódami, ktoré sme využívali v marci, apríli a máji, sme pravdepodobne zaznamenali asi 10 percent epidémie," uviedol s tým, že vírusu bolo vystavených päť až osem percent populácie.
Vyzval preto Američanov, aby dodržiavali sociálne odstupy, nosili rúška a umývali si ruky.
Koronavírus v USA
Spojené štáty potvrdili vo štvrtok 37 077 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast prípadov v krajine za jeden deň od konca apríla.
Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, o ktorých informovala v piatok televízia CNN.
Doposiaľ najvyšší počet (36 291) prípadov infekcie zaregistrovali v USA 24. apríla.
Spojené štáty evidujú už viac ako 2,4 milióna potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 124 000 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.
V oboch ukazovateľoch sú to najvyššie počty spomedzi všetkých krajín sveta.
Koronavírus na Ukrajine
Ukrajina v piatok oznámila ďalší rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných ďalších 1 109 osôb.
Za posledných 24 hodín nákaze na Ukrajine podľahlo ďalších 19 ľudí a vyliečilo sa ich 541, informovala agentúra UNIAN.
Od vypuknutia koronavírusovej pandémie sa ochorením COVID-19 na Ukrajine infikovalo už 41.117 ľudí a 1086 tejto nákaze podľahlo. Vyliečilo sa už 18.299 nakazených.
Podľa ukrajinských médií miestne úrady vzhľadom na dynamiku epidemiologickej situácie zvažujú sprísnenie doterajších sanitárnych opatrení, ktoré sa týka aj hlavného mesta Kyjev a Kyjevskej oblast
"Ľudia prestali dodržiavať obmedzenia. Ak chceme ochrániť ekonomiku a opäť neuzavrieť celú krajinu, jediným spôsobom je spoločné dodržiavanie obmedzení," povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Ukrajinské úrady opakovane poukazujú na to, že mnohí ľudia ignorujú bezpečnostné pravidlá, odkedy sa v máji zmiernili obmedzenia pohybu a boli opäť otvorené napríklad parky, vonkajšie terasy kaviarní a reštaurácií či kozmetické salóny.
Niektorí kritici však tvrdia, že nárast počtu infikovaných súvisí s neschopnosťou úradov identifikovať nové prípady a zabrániť šíreniu infekcie.
Koronavírus v Mexiku
Mexiko oznámilo vo štvrtok prekročenie hranice 25 000 úmrtí na ochorenie COVID-19, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 6104 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet infikovaných sa tým zvýšil na 202 951.
Za rovnaké časové obdobie pribudlo aj 736 úmrtí. Následkom choroby COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, tak podľahlo už 25 060 ľudí.
Mexický minister financií Arturo Herrera vo štvrtok oznámil, že mal pozitívne testy na nový druh koronavírusu - len tri dni po stretnutí s prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom.
"Mám len veľmi mierne príznaky ochorenia. Odteraz budem v karanténe a budem pracovať z domu," napísal Herrera na Twitteri.
Loading
...
Ako pripomína AFP, Obradorovu vládu kritizujú za oneskorenú a vlažnú reakciu na šírenie koronavírusu. Napriek vysokému nárastu počtu nových prípadov a úmrtí začala vláda od 1. júna postupne otvárať ekonomiku.
Koronavírus v Írsku
Írska vláda vo štvrtok oznámila ďalšie uvoľnenie opatrení prijatých v súvislosti so šírením nového koronavírusu.
V krajine sa od pondelka znovu otvoria kostoly, kiná, divadlá, kaviarne a reštaurácie, avšak pri cestovaní v prostriedkoch verejnej dopravy bude nosenie ochranných rúšok povinné.
Írsky premiér Leo Varadkar zároveň uviedol, že krajina plánuje od 9. júla zrušiť povinnú 14-dňovú karanténu pre návštevníkov prichádzajúcich z krajín, ktoré zvládajú pandémiu koronavírusu. Írsko podľa neho na zozname "zelených" krajín momentálne pracuje.
Medzi podniky a služby, ktoré sa znovu otvárajú od 29. júna, patria aj múzeá, galérie i kaderníctva, ako aj pohostinstvá a hotelové bary, v ktorých sa podáva jedlo.
Povolené budú aj podujatia s účasťou do 50 osôb v interiéroch a do 200 osôb vonku. Ministri však naliehajú na ľudí, aby dodržiavali fyzické odstupy medzi sebou.
Ďalšia fáza uvoľňovania sa očakáva 20. júla, mali by sa znovu otvoriť bary či kasína. Írsko podľa oficiálnych údajov eviduje 1727 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19.
Koronavírus v Maďarsku
Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách testy u štyroch ľudí. Ochoreniu COVID-19 za tento čas podľahol jeden starší chronicky chorý pacient. Vyplýva to z údajov zverejnených v piatok na vládnej internetovej stránke koronavirus.gov.hu.
Počet nakazených, ktorých v Maďarsku zaevidovali od začiatku pandémie, tak stúpol na celkových 4 127 a počet obetí na 578. Z ochorenia COVID-19 sa tam už vyliečilo 2 663 osôb.
Momentálne je pritom nakazených 886 ľudí, z ktorých 179 je hospitalizovaných. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 13 pacientov.
Koronavírus v Belgicku
Belgické úrady už v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu každý deň neinformujú o nových úmrtiach a prípadoch nákazy. Takéto informácie zverejňujú v niekoľkodňových cykloch.
Údaje z piatku 26. júna potvrdili klesajúcu krivku pozitívne testovaných osôb i obetí ochorenia COVID-19.
Podľa televíznej stanice RTBF to potvrdila spoločnosť Sciensano, ktorá sa zaoberá otázkami verejného zdravia a ktorá sleduje vývoj epidemiologickej situácie v krajine.
V piatok ráno bolo úradne potvrdených 9731 úmrtí v spojitosti s COVID-19, čo v porovnaní s predošlou zverejnenou bilanciou predstavuje nárast o päť obetí.
Pribudlo tiež 99 nových prípadov infekcie. Počet nových hospitalizácií sa v priebehu tohto týždňa znížil v priemere na 15 pacientov za deň, čo je pokles v porovnaní s minulotýždňovým stavom - 18 hospitalizácií za deň.
Koronakríza mala negatívny dopad nielen na spoločenský život, ale aj na duševné zdravie Belgičanov, pričom až osem percent populácie v období takmer trojmesačnej karantény pomýšľalo na samovraždu.
Vypláva z prieskumu spoločnosti Sciensano, ktorý sa uskutočnil na vzorke 34 000 respondentov starších ako 18 rokov. Prieskum naznačil, že 0,4 percenta opýtaných sa o samovraždu reálne aj pokúsilo. Dôvodom boli väčšinou stavy úzkosti či depresie.
Koronavírus v Británii
Ochoreniu Covid-19 podľahlo v Británii za 24 hodín do štvrtka 17.00 h ďalších 186 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na celkovo 43 414. Informoval o tom v piatok na svojej webovej stránke denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie britského ministerstva zdravotníctva.
Do piatka 09.00 h uskutočnili v Británii celkovo 8 911 226 testov na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý ochorenie spôsobuje, pričom test bol pozitívny v 309 360 prípadoch, z nich 1004 pribudlo za posledných 24 hodín.
Z hľadiska počtu mŕtvych s ochorením Covid-19 je Británia treťou najviac postihnutou krajinou na svete. Viac prípadov úmrtia hlásia iba Spojené štáty (126 277) a Brazília (55 054).
Britský premiér Boris Johnson v utorok oznámil, že v Anglicku sa v rámci uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku pandémie už od 4. júla budú môcť - po dodržaní hygienických a bezpečnostných opatrení - otvoriť kiná, múzeá, galérie, ale aj reštaurácie, hotely, kempingy, bary, pohostinstvá a ďalšie podobné prevádzky.
Koronavírus v Taliansku
Taliansko zaznamenalo v piatok 30 ďalších úmrtí na nový koronavírus, z nich 16 v severnom regióne Lombardsko, ktorý naďalej hlási každý deň zďaleka najvyšší počet potvrdených prípadov nákazy. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.
Krajina podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaznamenala od štvrtka aj 259 nových potvrdených prípadov nákazy, takže celkový počet známych infekcií stúpol na 239 961.
Nákaza v Taliansku vypukla koncom februára.
Počet úmrtí v krajine je teraz celkovo 34 708. Úrady upozorňujú, že celkové počty infikovaných a mŕtvych sú určite vyššie, pretože mnoho ľudí bez vážnych prejavov nákazy sa nedá testovať a mnohí zomrú v opatrovateľských domovoch tiež bez otestovania.
Medzitým taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil, že talianske triedy sa začnú zapĺňať žiakmi a študentmi 14. septembra, teda po vyše šiestich mesiacoch od ich zatvorenia. Vláda sa zatvorením škôl snažila zastaviť šírenie ochorenia Covid-19 a milióny študentov sa museli vzdelávať na diaľku.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?