Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
LONDÝN. Vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu proti novému koronavírusu.
Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom.
Informovala o tom BBC.

Projekt vedie Robin Shattock a jeho kolegovia z Imperial College London. Testy na zvieratách naznačujú, že vakcína je bezpečná a vyvoláva účinnú imunitnú odpoveď. Na celom svete už spustili zhruba 120 programov zameraných na vývoj vakcín.
Po prvej fáze začnú v októbri s ďalšími testami, do ktorých sa zapojí šesťtisíc ľudí.
Vedecký tím dúfa, že vakcínu by mohli distribuovať v Británii a ďalších krajinách začiatkom roka 2021.
Množstvo "tradičných" vakcín je založených na oslabenej alebo modifikovanej forme vírusu alebo jeho častí.
Vakcína tímu z Imperial College London využíva nový prístup, v rámci ktorého využíva RNA, ktorá "napodobňuje vírus" a trénuje tak imunitný systém s cieľom rozpoznať a bojovať proti koronavírusu skôr, ako sa vyvinie ochorenie COVID-19.

"Počas niekoľkých mesiacov sme dokázali vyvinúť vakcínu. Začali sme na nule a teraz ju môžeme testovať na ľuďoch," vyjadril sa Shattock.
"Ak sa naše úsilie podarí a vakcína poskytne efektívnu ochranu proti ochoreniu, prinesie to revolúciu v tom, ako budeme schopní reagovať na šírenie ochorení v budúcnosti," dodal.
Členka tímu Katrina Pollock vyhlásila, že doterajšie dáta "vyzerajú veľmi sľubne", no uznala, že ich čaká dlhá cesta v súvislosti s vyhodnotením vakcíny.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?