SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Mexiku, USA aj v Európe pandémia opäť silnie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Číne a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Európa zaznamenala prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19, odkedy v jednotlivých krajinách začalo dochádzať k uvoľňovaniu epidemiologických opatrení. Uviedla to vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

"Počas uplynulých dní sme v Európe po niekoľkých týždňoch opäť zaznamenali zvýšenie týždenného počtu prípadov ochorenia COVID-19," oznámil šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa Klugeho až 30 krajín zaznamenalo počas posledných dvoch týždňov nárast nových prípadov a v 11 z nich zrýchlenie prenosu nákazy predznamenáva nástup druhej vlne pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak na túto situáciu dostatočne nezareagujeme, zdravotnícke systémy sa opäť dostanú na pokraj kolapsu," dodal.

Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa na celom svete ochorením COVID-19 doposiaľ nakazilo 9.440.535 ľudí a 482.923 tomuto ochoreniu podľahlo. Viac ako polovicu z celkového počtu infikovaných evidujú v Európe a Spojených štátoch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však varuje, že skutočný počet infikovaných je oveľa vyšší, pretože v niektorých krajinách sú testovaní len pacienti s najvážnejším priebehom ochorenia.

Koronavírus v Indonézii

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Indonézii vo štvrtok prekročil 50.000, informovala agentúra DPA. Indonézia od júna začala s uvoľňovaním epidemiologických opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Achmad Yurianto povedal, že za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 1178 nových prípadov nákazy. Celkový počet infikovaných sa tým zvýšil na 50.187. Za rovnaké časové obdobie pribudlo aj 47 úmrtí. Následkom choroby COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, tak podľahlo už 2620 ľudí.

Indonézia začala v júni v postupným uvoľňovaním opatrení zavedených v oblasti hospodárstva a spoločenského života. Občania musia na verejným miestach dodržiavať prísne pravidlá vrátane povinného nosenia rúšok.

Vysoký nárast počtu prípadov je podľa úradov zapríčinený aj intenzívnejším testovaním, keď za jeden deň vykonali približne 20.000 testov. Prezident Joko Widodo chce, aby sa postupne tento počet zvyšoval až na dva milióny testov mesačne. V Indonézii žije okolo 260 miliónov obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Kirgizstane

Kirgizsko zvažuje pre opätovný nárast prípadov nákazy koronavírusom obnovenie núdzového stavu v dvoch provinciách krajiny Ču a Oš, v ktorých ležia aj dve najväčšie mestá - Biškek a Oš. Oznámilo to vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým, že ešte v priebehu tohto dňa vo veci rozhodne, informovala agentúra Reuters.

Kirgizsko dosiaľ celkovo zaevidovalo 3954 prípadov nákazy. Za ostatný mesiac sa pritom počet prípadov viac než zdvojnásobil.

Núdzový stav trval v tejto krajine do konca mája. Počas neho uzatvorili viaceré okresy a mestá vrátane hlavného mesta Biškek, kde obyvatelia museli dodržiavať aj zákaz vychádzania.

Koronavírus prekazil tento týždeň plány kirgizskému prezidentovi Sooronbajovi Žeenbekovi. Ten sa v stredu nemohol zúčastniť na slávnostnej vojenskej prehliadke v Rusku, ktorá sa konala pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacizmom. Do Moskvy síce kirgizský prezident pricestoval, ale na Červené námestie už neprišiel, keďže niekoľkí členovia jeho delegácie boli pri príchode do Ruska pozitívne testovaní na koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomrel na ochorenie COVID-19 39-ročný chronicky chorý pacient a bolo potvrdených deväť prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Informoval o tom vo štvrtok vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Počet obetí koronavírusu v Maďarsku stúpol na 577 a infikovaných na 4123. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 2640 ľudí.

Aktuálne je v krajine 906 nakazených osôb, z ktorých je hospitalizovaných 182. Napojenie na pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 13 pacientov.

V úradnej domácej karanténe je 3041 osôb, pričom počet odberov na testovanie prítomnosti koronavírusu dosiahol 265.129.

Koronavírus v Číne

V Číne vo štvrtok pribudlo 19 nových prípadov nákazy koronavírusom. V Pekingu sa hromadne testuje a zdá sa, že zdravotnícke úrady dostali ohnisko nákazy pod kontrolu. Až 13 nových prípadov pochádza práve odtiaľ a jeden zo susednej provincie Che-pej.

Skryť Vypnúť reklamu

Nákazu potvrdili aj u piatich čínskych občanov, ktorí pricestovali späť do vlasti zo zahraničia.

Vo štvrtok ochoreniu v Číne nikto nepodľahol.

V Číne oficiálne zomrelo na koronavírus celkovo 4634 ľudí, nakazilo sa doteraz 83 4449.

Nové ohnisko nákazy v Pekingu vyvolalo obavy z opätovného rozšírenia infekcie v Číne, ktorá dostala epidémiu počas uplynulých mesiacov do značnej miery pod kontrolu.

V meste uzavreli desiatky lokalít, zatvorili školy a obyvateľov vyzvali, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné.

V Pekingu malo pozitívne testy okolo 250 ľudí. Počas hromadného testovania odobrali tri milióny vzoriek 2,43 milióna ľudí v meste.

Nákaza sa objavila pred dvoma týždňami na pekinskej veľkoobchodnej tržnici Sin-fa-ti, čo podnietilo obavy o bezpečnosť dodávok potravín v meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Tržnica totiž pokrýva vyše 70 percent zásobovania Pekingu čerstvými poľnohospodárskymi produktmi.

Koronavírus v Mexiku

V Mexiku pribudlo v stredu 947 obetí, čo je druhý najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Viac úmrtí bolo len 3. júna, ochoreniu vtedy podľahlo 1092 ľudí.

V krajine doteraz podľa mexického ministerstva zdravotníctva podľahlo nákaze 24 324 ľudí.

Počet potvrdených prípadov nákazy stúpol o 5437 na 186 847. Posledné zhruba dva týždne pribúda denne okolo 5000 infikovaných.

Údaje sú podľa AFP nižšie než skutočné počty, a to najmä pre to, že krajina veľmi málo testuje.

Vzhľadom na pretrvávajúci vysoký počet prípadov museli úrady odložiť plánované opätovné otvorenie kín a koncertných sál.

Koronavírus v Spojených štátoch

V Spojených štátoch rastie počet nových prípadov, za posledných 24 hodín ide o najvyšší denný nárast od konca apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa vyplýva, že v utorok v krajine potvrdili okolo 34 700 infikovaných, čo je tiež tretí najvyšší počet od začiatku pandémie.

USA už vykonávajú oveľa viac testov než pred niekoľkými mesiacmi, čo prezident Donald Trump opakovane považuje za dôvod vysokého počtu potvrdených prípadov.

Rastúci počet hospitalizovaných je naopak považovaný za ukazovateľ toho, že sa situácia znova vyhrocuje. Znepokojenie vyvoláva u expertov najmä vývoj v štátoch Florida, Texas a Arizona.

Spojené štáty podľa bilancie Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali dosiaľ viac ako 2,37 milióna potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 121 870 úmrtí na chorobu Covid-19, ktorú vírus spôsobuje.

V oboch ukazovateľoch sú to najvyššie počty spomedzi všetkých krajín sveta. Celkovo 647 548 ľudí sa už v USA uzdravilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus vo Francúzsku

Vo Francúzsku zomrelo na koronavírus v stredu za jeden deň najmenej ľudí od začiatku epidémie. Ochoreniu COVID-19 podľalo 13 pacientov. Celkovo v krajine zomrelo už 29 731 nakazených.

Počet infikovaných sa zvýšil o 81 na celkovo 161 348. V nemocniciach je aj naďalej hospitalizovaných 9299 ľudí s koronavírusom. Od utorka ich pribudlo 97.

Vyliečilo sa už 75 127 nakazených.

"Epidémia je v metropolitnej oblasti stabilná. Vírus je aktívny najmä vo Francúzskej Guyane," uvádza vyhlásenie ministerstva.

Úrady však varovali, že vírus aj naďalej cirkuluje medzi obyvateľstvom. Od 9. mája potvrdili 272 nových ohnísk.

Koronavírus v Brazílii

V Brazília znova pribudli tisícky nakazených, za posledných 24 hodín sa počet infikovaných zvýšil o 42 725. Odborníci medzitým varovali, že krajina uvoľňuje epidemiologické opatrenia priskoro.

Skryť Vypnúť reklamu

V Brazílii, ktorá eviduje druhý najvyšší počet úmrtí po Spojených štátoch, tiež hlásili 1185 obetí koronavírusovej choroby za uplynulý deň, čím sa ich celkový počet zvýšil na 53 830.

Uvedený nárast počtu infikovaných je druhý najvyšší oznámený za jeden deň v Brazílii od začiatku pandémie. Brazílski predstavitelia však uviedli, že rekordný počet 54 771 prípadov z 19. júna bol výsledkom zarátania potvrdených prípadov z predošlých dní.

Brazília má aktuálne celkovo takmer 1,2 milióna potvrdených prípadov nákazy.

Experti však tvrdia, že nedostatočné testovanie v krajine s 212 miliónmi obyvateľov znamená, že skutočné počty sú pravdepodobne značne vyššie.

Koronavírus v Iraku

Irak zaznamenal vo štvrtok takmer 2437 nových prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 107 úmrtí v dôsledku COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. V oboch prípadoch ide o nové rekordy, píše agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo sa koronavírusom v Iraku nakazilo už viac ako 39 000 ľudí, zomrelo 1 437.

Počet prípadov nákazy začal v Iraku rásť počas posvätného moslimského mesiaca ramadán po dlhom období relatívne pomalého šírenia.

Nemocnice v krajine sú preplnené, lekári sa sťažujú na nedostatok hygienických a ochranných pomôcok. Niektorí uvádzajú, že nadriadení ich nútili pracovať aj po tom, ako sa u nich objavili príznaky choroby COVID-19.

Testy na koronavírus aj naďalej nie sú v krajine široko dostupné. Úrady za celú pandémiu vykonali iba 500 000. Irak má 40 miliónov obyvateľov.

Koronavírus na Seychelách

Ostrovná republika Seychely oznámila vo štvrtok päť nových prípadov nákazy koronavírusom; tým sa skončilo dvojmesačné obdobie, počas ktorého dovolenkový raj hlásil, že má pandémiu úspešne za sebou. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Päť členov posádky z flotily španielskych rybárskych lodí, ktoré zakotvili na Seychelách v utorok 23. júna, malo pozitívny test na koronavírus a umiestnili ich do izolácie. Uviedol to komisár pre verejné zdravie Jude Gedeon.

U žiadneho z pacientov sa neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, dodal Gedeon.

Ešte v stredu večer hlásil Gedeon tri nové prípady infekcie.

Seychely, tvorené 115 ostrovmi v západnej oblasti Indického oceánu, oznámili skôr tento rok 11 prípadov nákazy koronavírusom, ale potom sa im ju podarilo zastaviť a od 5. apríla boli bez prípadov infekcie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 3. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 4. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 5. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 6. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 7. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 8. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 9. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 10. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 1. 30 rokov po...
 2. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 3. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 4. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 7. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 8. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 9. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 10. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 24 446
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 18 492
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 11 854
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 11 671
 5. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 11 637
 6. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 291
 7. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 10 894
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 453
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 284
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 259
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Čína, Peking
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Henrieta Moravčíková, teoretička a historička architektúry.

Gröhling neodstúpi, prácu by teraz napísal lepšie

Ministra mrzí, že téma diplomových prác sa politizuje.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu k jeho diplomovej práci.
CYNICKÁ OBLUDA

S Igorom nevybabreš

Vláda bude dostávať údaje od operátorov, aby pod hrozbou pokuty kontrolovala ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Historická zodpovednosť Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Reformy znamenajú zmeny a tých sa ľudia boja.

Zľava v popredí minister hospodárstva, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS), podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO), premiér Igor Matovič (OĽaNO), v pozadí vľavo minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a vpravo minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) počas zasadnutia vlády SR.

Neprehliadnite tiež

V Mexiku je nezvestných 73-tisíc ľudí, väčšina za posledné roky

Ľudia začali miznúť najmä po tom, čo gangy začali stupňovať násilie.

Ilustračná fotografia.
V dave boli zástavy Bulharska aj Európskej únie.

Francúzi oslávili dobytie Bastily, uctili si hrdinov pandémie

Tradičnú vojenskú prehliadku pre pandémiu nahradí menšia slávnosť.

Oslavy Dňa dobytia Bastily.

Líderkou novozélandských národniarov sa stala Judith Collinsová

Collinsová nahradila Todda Mullera, ktorý odstúpil z vedenia strany po 53 dňoch.

Judith Collinsová (vpravo)