Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Správu priebežne aktualizujeme.
- Koronavírus v Iraku
- Koronavírus v Číne
- Koronavírus vo Fínsku
- Koronavírus v JAR
- Koronavírus v Indii
- Koronavírus v Japonsku
- Koronavírus v Maďarsku
- Koronavírus na Ukrajine
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že podľa jej očakávania prípady nákazy novým koronavírusom dosiahnu vo svete počet desať miliónov na budúci týždeň, a varovala, že vrchol pandémie v Severnej a Latinskej Amerike ešte len príde. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
"V prvý mesiac tejto nákazy dostala WHO hlásenia o menej než 10.000 prípadoch. V posledný mesiac boli nahlásené takmer štyri milióny prípadov," povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii.
"Očakávame, že celkovo desať miliónov prípadov nákazy dosiahneme na budúci týždeň," dodal šéf WHO.
"Toto je vecné memento, že aj keď ďalej hľadáme vakcíny a lieky, máme naliehavú zodpovednosť urobiť všetko, čo môžeme, s prostriedkami, aké máme teraz, aby sme zastavili prenos a zachraňovali životy," zdôraznil Tedros.
Nový koronavírus zabil najmenej 477.500 ľudí a nakazilo sa ním takmer 9,3 milióna osôb, ako ukazujú údaje zhromaždené z oficiálnych zdrojov agentúrou AFP. Koronavírus sa začal šíriť vlani v decembri z Číny, kde ho prvýkrát zistili.
Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan varoval, že koronavírus v Severnej a Latinskej Amerike stále vyčíňa a na zastavenie jeho šírenia je nutná veľmi dôrazná reakcia vlád.
"Epidémia v Amerikách je vo všeobecnosti stále intenzívna. Obzvlášť intenzívna je v Strednej a Južnej Amerike," povedal Ryan.
"Vidíme neustále a znepokojujúce pokračovanie tohto trendu, pričom mnoho krajín zaznamenalo za posledný týždeň 25- až 50-percentný nárast prípadov. Žiaľ, pandémia v mnohých krajinách v oboch Amerikách ešte nedosiahla vrchol," vyhlásil Ryan. To podľa neho "pravdepodobne vyústi do neustáleho pribúdania prípadov nákazy a úmrtí".
Koronavírus v Iraku
Irak zaznamenal nový rekord 2200 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, informovalo v stredu ministerstvo zdravotníctva. Správu priniesla tlačová agentúra AP.
Iracká vláda otvorila tento týždeň dočasné poľné nemocnice v hlavnom meste Bagdad, aby zvládla najnovší nával pacientov infikovaných koronavírusom. Prípady ochorenia COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, začali výrazne pribúdať po skončení moslimského posvätného mesiaca ramadán a za necelý mesiac stúpli sedemnásobne.
Na COVID-19 zomrelo v Iraku najmenej 1330 ľudí spomedzi 36.702 nakazených, ako ukazujú údaje ministerstva zdravotníctva. Najvyšší počet prípadov nákazy je v Bagdade.
Zdravotníci vyhlásili, že schodky v rozpočte spôsobené ťažkou ekonomickou krízou viedli k nedostatku zdravotníckych zásob.
Koronavírus v Číne
V Číne potvrdili v stredu 12 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Sedem z nich v metropole Peking, päť v susednej provincii Che-pej. Informovala o tom agentúra DPA.
Čínske úrady zaznamenali aj dva importované prípady choroby Covid-19, ktorú koronavírus spôsobuje, a to v Šanghaji a v provincii Ša-an-si.
Nové ohnisko nákazy v Pekingu vyvolalo obavy z opätovného rozšírenia infekcie v Číne, ktorá dostala epidémiu počas uplynulých mesiacov do značnej miery pod kontrolu.
V meste uzavreli desiatky lokalít, zatvorili školy a obyvateľov vyzvali, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. V pekinskom ohnisku malo dosiaľ pozitívne testy 256 ľudí.
Nákaza sa objavila na pekinskej veľkoobchodnej tržnici Sin-fa-ti, čo podnietilo obavy o bezpečnosť dodávok potravín v meste. Táto tržnica totiž pokrýva vyše 70 percent zásobovania Pekingu čerstvými poľnohospodárskymi produktmi.
Koronavírus vo Fínsku
Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov niekoľkých európskych krajín. V utorok to oznámila vláda v Helsinkách s tým, že tento krok bude závisieť od epidemiologickej situácii v danej krajine. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.
Minister zahraničných vecí Pekka Haavisto uviedol, že Fínsko sa otvára iba tým krajinám, v ktorých počet infikovaných za uplynulé dva týždne neprekročil osem na 100-tisíc obyvateľov.
Krajinu by tak mohli opäť navštíviť turisti z Rakúska, Nemecka, Grécka, Talianska, Slovenska, Slovinska, Švajčiarska, Maďarska, Lichtenštajnska, Chorvátska, Cypru a Írska.
Návštevníci z týchto krajín nebudú musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu.
Výnimkou z uvoľnenia režimu na hraniciach je susedné Švédsko, ako aj ďalšie štáty vrátane Belgicka, Británie, Francúzska, Holandska, Poľska, Portugalska a Španielska.
Fínsko v júni otvorilo svoje hranice cestujúcim zo šiestich krajín vrátane Dánska, Islandu a Nórska.
Fínsko do utorka zaznamenalo približne 7 155 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 327 úmrtí súvisiacich s nákazou.
Koronavírus v JAR
Juhoafrická republika zaznamenala najvyšší denný prírastok obetí nového koronavírusu - 111. Ochoreniu Covid-19 už v krajine podľahlo viac ako 2 100 ľudí a nákazu potvrdili u viac ako 106-tisíc, čo je takmer tretina všetkých dosiaľ potvrdených prípadov v Afrike.
V stredu sa v Juhoafrickej republike začne prvé testovanie vakcíny proti ochoreniu Covid-19 na africkom kontinente. Vakcínu vyvinutú vedcami z Oxfordskej univerzity už vyhodnocujú v rozsiahlych testoch vo Veľkej Británii a podobné testovanie spúšťajú aj v Brazílii, uviedla University of the Witwatersrand v Johannesburgu.
Afrika hlási takmer 325-tisíc prípadov nákazy koronavírusom. Problémom na kontinente, ktorý by sa mohol stať ďalším ohniskom pandémie, naďalej zostáva nedostatok testovacích materiálov a zdravotníckych pomôcok.
Koronavírus v Indii
India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala rekordných 15 968 ďalších infikovaných koronavírusom. Od vypuknutia pandémie tak už potvrdili 456 183 prípadov, pričom najhoršie zasiahnuté sú mestá Bombaj a Naí Dillí.
Tamojšie ministerstvo zdravotníctva tiež v stredu potvrdilo rekordných 465 úmrtí za 24 hodín, čím sa počet obetí ochorenia Covid-19 vyšplhal na 14 476. Podiel vyliečených sa pritom údajne zlepšil na 56,38 percenta.
India je štvrtou najhoršie zasiahnutou krajinou na svete za Spojenými štátmi, Brazíliou a Ruskom.
Koronavírus v Japonsku
Japonské hlavné mesto Tokio ohlásilo v stredu 55 nových prípadov ochorenia Covid-19, čo je najvyšší denný nárast od začiatku mája. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.
Susedná prefektúra Saitama potvrdila v stredu 12 nových prípadov, čo je taktiež najvyšší denný nárast od začiatku minulého mesiaca.
Núdzový stav v dôsledku koronavírusovej pandémie bol v Tokiu, Saitame a ďalších troch prefektúrach ukončený koncom mája.
Japonské úrady minulý piatok zrušili obmedzenia týkajúce sa cestovania medzi jednotlivými prefektúrami, hoci denne v krajine ešte stále pribúdajú desiatky infikovaných. Ľudia sa tak postupne vracajú na letiská a vlakové stanice.
Japonsko doteraz zaznamenalo 18 755 prípadov a 978 úmrtí v dôsledku ochorenia Covid-19. Štatistika infikovaných zahŕňa aj 712 nakazených pasažierov z výletnej lode Diamond Princess, ktorá sa začiatkom februára viac ako dva týždne nachádzala v karanténe pri brehoch Japonska.
Koronavírus v Maďarsku
Testy potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu v prípade ďalších siedmich občanov Maďarska, čím celkový počet infikovaných stúpol na 4114.
Na ochorenie Covid-19 zomreli ďalší traja pacienti trpiaci chronickými chorobami, vyplýva z údajov zverejnených v stredu na vládnej informačnej stránke koronavirus.gov.hu.
Na Covid-19 zomrelo v Maďarsku celkovo už 576 pacientov. Aktuálne je nakazených 920 ľudí, pričom z ochorenia sa vyliečilo 2618 osôb. V nemocniciach ošetrujú 183 pacientov, z ktorých 13 je napojených na pľúcnu ventiláciu.
V úradne nariadenej domácej karanténe je aktuálne 3705 ľudí. Laboratória vykonali doposiaľ 261 420 testov.
Koronavírus na Ukrajine
Ukrajina otvára ďalšie nemocnice pre ľudí nakazených novým koronavírusom, pretože zdravotné zariadenia pôvodne vybraté na prijímanie pacientov už nemajú dostatok lôžok a nedokážu zvládnuť nával prípadov infekcie.
V stredu o tom informoval ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.
Denný nárast prípadov koronavírusu dosiahol v stredu nové maximum - 940 nakazených, takže celkovo ich je v krajine 39 014. Úmrtí zaznamenali celkovo 1051. Väčšinu nových prípadov zistili na západe Ukrajiny a v hlavnom meste Kyjev.
Ukrajina na začiatku epidémie rozdelila nemocnice do kategórií, pričom najlepšie pripravené zariadenia prijímali pacientov v prvej vlne. Nemocnice v druhej línii majú prijímať infikovaných v prípade, keď iné zariadenia už nebudú mať ďalšie voľné lôžka.
"Pri takomto prístupe občanov nastal v niektorých regiónoch prudký nárast v počte ľudí, ktorí sú hospitalizovaní. Vzhľadom na to musíme otvoriť nemocnice z druhej línie," povedal minister zdravotníctva na brífingu vysielanom v televízii.
Ukrajina, ktorá sa zatvorila v marci, začala opatrenia uvoľňovať v máji, aby pomohla ekonomike.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?