SME
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Nemecku uzavreli ďalší okres

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Číne, USA a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Koronavírus v Nemecku

Prísne epidemiologické opatrenia po rozšírení nákazy novým koronavírusom v bitúnku na západe Nemecka zavedú aj v druhom okrese, oznámili v utorok úrady spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Informovala o tom agentúra AFP.

"Aby sme chránili obyvateľstvo, zavádzame ďalší balík bezpečnostných opatrení na účinný boj proti šíreniu tohto vírusu," povedal krajinský minister zdravotníctva Karl-Josef Laumann, ktorý nariadil tzv. lockdown v okrese Warendorf.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko potvrdilo za posledných 24 hodín ďalších 122 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje najnižší denný prírastok od konca februára, keď tamojšie úrady začali tieto úmrtia zaznamenávať.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nemecký okres zaviedol lockdown, nákaza sa šíri z bitúnku Čítajte 

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

Taliansko prvý prípad domáceho prenosu nákazy zaznamenalo 20. februára. O šesť dní v krajine evidovali 76 nových prípadov nákazy a na druhý deň až 252.

Za posledných 24 hodín ochoreniu COVID-19 podľahlo tiež ďalších 18 ľudí. Denný prírastok úmrtí je najnižší od 2. marca.

V Taliansku sa tak celkovo od februára dokázateľne nakazilo už 238 833 osôb a 34 675 zomrelo. Počet aktuálne chorých v utorok klesol na 19 573.

Koronavírus v Číne

Čína hlásila 22 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, vrátane 13 v Pekingu. Ešte v predchádzajúci deň hovorca mestskej samosprávy oznámil, že opatrenia spomalili šírenie nákazy v hlavnom meste, kde sa v novej vlne infikovalo vyše 200 ľudí. Informácie priniesla agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalších deväť infekcií je privezených - ide o Číňanov, ktorí pricestovali zo zahraničia domov. Sedem z nich priletelo zo saudskoarabského Rijádu do západočínskeho mesta Lan-čou, metropoly provincie Kan-su, ako napísala v ozname provinčná vláda.

Čínska Národná zdravotnícka komisia nehlásila žiadne nové úmrtia. V súčasnosti stúpol počet ľudí liečených na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, o desať na 359.

Súvisiaci článok V Európe vznikajú lokálne ohniská, zažívame druhú vlnu? Čítajte 

Ďalších 114 ľudí sa nachádza v izolácii a sledujú ich ako prípady s podozrením na COVID-19 alebo mali pozitívne testy na koronavírus, ale sú bez príznakov.

Čína hlásila od konca vlaňajška celkovo 4634 úmrtí spomedzi celkového počtu 83.418 nakazených. Práve koncom minulého roka bol zistený prvý prípad nákazy v stredočínskom meste Wu-chan.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď Peking ide správnym smerom, "preventívne opatrenia sú stále prísne a komplexné", povedal v pondelok na tlačovej konferencii hovorca mesta Sü Che-ťien.

Koronavírus v USA

Spojené štáty v pondelok prekročili pochmúrnu hranicu 120-t úmrtí na koronavírus, keď za posledných 24 hodín pribudlo v krajine ďalších 425 mŕtvych.

Informovala o tom americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Najväčšia ekonomika sveta je pandémiou postihnutá najťažšie. Oficiálnych prípadov nákazy koronavírusom je v USA vyše 2,31 milióna - z nich približne 640 000 ľudí sa úplne vyliečilo.

Ukázali to údaje univerzity so sídlom v Baltimore, zverejnené v pondelok o 20.30 h miestneho času (v utorok o 02.30 h SELČ).

Nových úmrtí v predchádzajúci deň bolo 305, čo predstavovalo jeden z najnižších údajov za uplynulých niekoľko mesiacov, ale tieto počty sú cez víkend a po ňom vždy nižšie. Závisí to od nahlasovania miestnych zdravotníckych úradov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnoho štátov do veľkej miery už zrušilo prísne karanténne opatrenia. Aj New York - ohnisko pandémie v USA - urobil v pondelok veľký krok, keď povolil znovu otvoriť obchody a podniky, ktoré nie sú pre život nevyhnutné.

Súvisiaci článok Trump predĺžil zákaz imigrácie do USA až do konca roka Čítajte 

I samotné mesto New York sa vracia do normálnejších koľají, keď sa ľudia vrátili na pracoviská či do vonkajších priestorov reštaurácií. Zamestnanci musia mať rúška a vo výťahoch sú naznačené stopy, kde môžu ľudia stáť, pričom kapacita je obmedzená na štvrtinu.

Ide o druhú zo štyroch fáz znovuotvárania mesta New York, ale jeho starosta Bill De Blasio označil pondelok za "najväčší krok", píše agentúra AP.

Avšak približne 20 amerických štátov, prevažne na juhu a západe, zažíva novú vlnu nákazy.

Medzi nimi je aj štát Florida, kde presiahol počet infekcií 100 000, a z nich takmer 3000 tam zistili len v pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že počet mŕtvych v USA môže prekročiť 150 000, ale uviedol tiež, že keby krajina neurobila kroky na spomalenie šírenia koronavírusu, o život by prišli dva až štyri milióny ľudí.

Koronavírus v Británii

V Anglicku zmenšia od 4. júla odporúčaný fyzický odstup, ktorí by mali ľudia na verejnosti medzi sebou dodržiavať. Oznámil to v utorok britský premiér Boris Johnson.

K takémuto rozhodnutiu pristúpil po sťažnostiach viacerých spoločností, ktoré tvrdili, že dvojmetrovú vzdialenosť nedokážu medzi svojimi zamestnancami zachovávať, informuje agentúra AFP.

"Tam, kde je to možné, by ľudia mali od seba dodržiavať dvojmetrové rozstupy. Kde to však nie je možné, ľuďom odporúčame dodržiavať viac ako metrovú vzdialenosť," uviedol Johnson.

Skryť Vypnúť reklamu

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová krátko po Johnsonovom vyhlásení oznámila, že v Škótsku platí aj naďalej na verejnosti dodržiavanie dvojmetrových odstupov.

Súvisiaci článok Plánujete cestu do zahraničia? Tento manuál sa vám môže zísť Čítajte 

Informovala o tom stanica Sky News, ktorá však zároveň pripomenula, že Škótsko v súvislosti s opatrením oslovilo expertov, ktorých zistenia by mali byť známe 2. júla.

Johnson v utorok tiež oznámil, že v Anglicku sa v rámci uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku pandémie nového koronavírusu už od 4. júla budú môcť - po dodržaní hygienických a bezpečnostných opatrení - otvoriť kiná, múzeá, galérie, ale aj reštaurácie, hotely, kempingy, bary, pohostinstvá a ďalšie podobné prevádzky.

Na svadbách sa bude môcť zúčastniť 30 ľudí a v kostoloch a iných modlitebných miestach sa budú môcť konať bohoslužby.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský premiér okrem toho v utorok informoval, že od uvedeného dátumu sa budú môcť v jednej domácnosti spoločne stretnúť členovia až dvoch domácností, pričom tam budú môcť aj prenocovať.

Zachovávať však budú musieť medzi sebou odporúčaný fyzický odstup. To znamená, že napríklad členovia jednej rodiny, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, sa budú môcť stretnúť, ale nie objímať, vysvetľuje spravodajská stanica BBC.

Británia je jednou z krajín, ktoré pandémia postihla vôbec najhoršie. Zomrelo tam už takmer 43.000 ľudí, ktorých pozitívne otestovali na nový koronavírus.

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku zomrel s ochorením COVID-19 storočný pacient trpiaci chronickými chorobami.

Testy v uplynulých 24 hodinách potvrdili prítomnosť nového druhu koronavírusu v prípade piatich ľudí, čím celkový počet nakazených v krajine stúpol na 4107, vyplýva z údajov zverejnených v utorok na stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo 183 hospitalizovaných infikovaných je 14 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. V súčasnosti je nakazených 934 osôb, z ochorenia sa vyliečilo už 2600 nakazených.

Z aktívnych nakazených je 360 z Budapešti a 574 mimo hlavného mesta. V úradnej domácej karanténe je 4193 osôb. Počet testov na koronavírus dosiahol 258 861.

Koronavírus v Rusku

V Moskve sa v utorok znovu začali otvárať reštaurácie, knižnice, materské školy, plavecké bazény či posilňovne, ktoré boli od konca marca zatvorené v dôsledku pandémie koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Uvoľnenie opatrení avizoval už pred dvoma týždňami starosta Moskvy Sergej Sobianin. Najskôr zrušil len nariadenie, v súlade s ktorým mali občania zostávať doma okrem nevyhnutných prípadov.

Neskôr, minulý týždeň, sa už v ruskom hlavnom meste mohli otvoriť zubné kliniky, múzeá a prevádzku obnovili aj vonkajšie priestory kaviarní a reštaurácií.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Valí sa druhá vlna? Testujú cielene a rátajú s privlečenou nákazou Čítajte 

Moskovské úrady informovali, že tamojší denný prírastok nakazených v ostatných týždňoch klesol z vyše 2000 na približne 1000 infikovaných denne. V utorok z ruskej metropole hlásili 1081 nových prípadov infekcie.

V Moskve dosiaľ celkovo zaevidovali 216 095 prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje približne 36 percent z prípadov zaznamenaných v celom Rusku (vyše 599 000).

V hlavnom meste zároveň v dôsledku nákazy zomrelo vyše 3600 ľudí, zatiaľ čo v celom Rusku si koronavírus vyžiadal dovedna vyše 8300 obetí.

Rozhodnutie uvoľniť v Moskve epidemiologické opatrenia aj napriek vysokým denným prírastkom nakazených si vyslúžilo pomerne rozsiahlu kritiku.

Mnohí ho totiž vnímajú ako politicky motivované a súvisiace s celoštátnym hlasovaním o ústavných zmenách, po ktorých prijatí by prezident Vladimir Putin mohol teoreticky zotrvať vo vedení krajiny až do roku 2036. Toto hlasovanie sa uskutoční 1. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Červenom námestí v Moskve sa zároveň už v stredu bude konať slávnostná vojenská prehliadka na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom, ktorá mala pôvodne prebehnúť už 9. mája, no pre pandémiu koronavírusu ju odložili.

Koronavírus na Ukrajine

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 833 na 38 074. Informovala o tom v utorok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Podľa nej ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované zmieneným novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 23 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 1035. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 16 956 ľudí.

Koronavírus v Indii

India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších takmer 15-tisíc infikovaných koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v utorok informovalo, že od vypuknutia pandémie zaznamenali 440 215 prípadov a 14 011 mŕtvych.

Skryť Vypnúť reklamu

Len v štáte Dillí nahlásili 62 655 nakazených. Počet nových prípadov rýchlo narastá po tom, ako vláda uvoľnila obmedzenia, ktoré predtým zaviedla v rámci boja proti šíreniu vírusu.

Štáty ležiace ďalej od hlavného mesta, ako napríklad Ásam, plánujú v niekoľkých častiach znova vyhlásiť prísnejšie obmedzenia.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 2. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 3. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 4. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 5. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 6. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 7. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 9. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 10. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 1. 30 rokov po...
 2. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 3. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 4. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 7. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 8. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 9. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 10. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 23 109
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 18 519
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 11 819
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 11 805
 5. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 11 639
 6. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 276
 7. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 10 916
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 447
 9. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 265
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 9 280
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Maďarsko, Čína
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling nemá dobré riešenie

Na volanie po čistote môže nakoniec doplatiť SaS.

Peter Tkačenko
CYNICKÁ OBLUDA

S Igorom nevybabreš

Vláda bude dostávať údaje od operátorov, aby pod hrozbou pokuty kontrolovala ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Historická zodpovednosť Igora Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Reformy znamenajú zmeny a tých sa ľudia boja.

Zľava v popredí minister hospodárstva, prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS), podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽaNO), premiér Igor Matovič (OĽaNO), v pozadí vľavo minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a vpravo minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) počas zasadnutia vlády SR.

Neprehliadnite tiež

Macron podporuje povinné rúška vo verejných budovách

Vo Francúzsku rastie počet nových prípadov koronavírusu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Britská kráľovná Alžbeta II.

V Kábule vybuchla cestná nálož, zomreli štyria ľudia

Explózia zasiahla okoloidúce auto, v ktorom sa nachádzalo osem ľudí.

Ilustračné foto.

V Španielsku zadržali dvoch teroristov z Alžírska

Muži patria k bunke, ktorá v roku 2017 plánovala útok v Barcelone.

Ilustračné foto.