Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Počet osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 na celom svete presiahol deväť miliónov. Vyplýva to z najnovšej bilancie agentúry AFP, ktorá bola zverejnená v pondelok o 17.20 h SELČ.
Viac ako polovicu z celkového počtu 9 000 091 infikovaných evidujú v Európe a Spojených štátoch, pričom Európa zaznamenala 2 537 451 prípadov nákazy; v Spojených štátoch sa koronavírusom nakazili 2 281 903 ľudí.
Ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, doposiaľ vo svete podľahlo 468 881 ľudí. Z choroby sa celkovo vyliečili 4 455 591 osôb.
Od 16. mája sa počet infikovaných zdvojnásobil a len za posledných sedem dní zaznamenali na svete viac ako milión nových prípadov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však varuje, že skutočný počet infikovaných je oveľa vyšší, pretože v niektorých krajinách sú testom podrobované len najťažšie prípady.
Koronavírus v Bulharsku
Bulharské úrady obnovili niektoré z obmedzení v súvislosti s pandémiou koronavírusu.
Dôvodom je nárast nových prípadov nákazy v tejto balkánskej krajine. Bulharský minister zdravotníctva Kiril Ananiev v pondelok nariadil povinné nosenie ochranných rúšok vo všetkých uzavretých verejných priestoroch a oznámil aj sprísnenie iných opatrení proti šíreniu vírusu.
Bulharsko zaviedlo medzi marcom a májom dvojmesačný núdzový stav a spočiatku boli tamojšie úrady v potláčaní pandémie úspešné.
Avšak po uvoľnení reštrikcií medzi 7. a 22. júnom počet aktívnych prípadov stúpol o 640 na celkovo 1 632.
Bulharsko, ktoré sa výrazne spolieha na turizmus, začalo otvárať svoje letoviská v nádeji na záchranu letnej turistickej sezóny. Nový nárast prípadov však tieto plány zvrátil.
Prvý charterový let do Bulharska v tejto sezóne, ktorý mal priviezť turistov z Lotyšska, v pondelok zrušili.
Starosta Burgasu Dimitar Nikolov dodal, že celkovo museli zrušiť až 150 letov do tohto bulharského čiernomorského prístavného mesta, ktoré boli naplánované na júl.
Koronavírus v Holandsku
V Holandsku za uplynulý deň po prvý raz od konca marca nehlásili žiadne ďalšie úmrtie v dôsledku nového koronavírusu, oznámili v pondelok tamojšie zdravotnícke úrady. Informovala o tom agentúra AFP.
Holandsko dosiaľ oficiálne zaznamenalo 49 658 prípadov nákazy, z nich 69 za posledných 24 hodín. V krajine koronavírusovej chorobe podľahlo celkovo 6 090 ľudí.
"Neboli žiadne správy o úmrtiach," uviedol Národný ústav verejného zdravia (RIVM) na svojej webovej stránke. Upozornil však, že medzi prípadným úmrtím pacienta v nemocnici a následným nahlásením úmrtia dochádza k časovému posunu, úmrtia z uplynulého víkendu tak ešte nemusia byť úradu známe.
Sedemnásťmiliónové Holandsko si pri boji proti koronavírusovej pandémii zvolilo miernejší prístup než niektoré iné európske krajiny, keď nenariadilo obmedzenia vychádzania z domovov, píše AFP.
Reštaurácie, kiná, kaviarne, múzeá a terasy otvorili v krajine 1. júna, musia však dodržiavať predpisy tzv. sociálneho odstupu. Z veľkej časti sú tiež už opätovne otvorené školy.
Poriadková polícia však musela v nedeľu použiť vodné delá a zadržala stovky ľudí po tom, ako na protestoch proti opatreniam vypukli zrážky.
Koronavírus v Brazílii
Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si doteraz v Brazílii vyžiadala spolu viac ako 50-tisíc obetí.
V druhej najviac postihnutej krajine na svete zároveň zaznamenali približne milión infikovaných osôb, informuje agentúra AFP.
Ministerstvo zdravotníctva nahlásilo za posledných 24 hodín 641 nových úmrtí, čím celkový počet obetí dosiahol 50.617 osôb. V krajine zaznamenali 1.085.038 osôb pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2.
V Spojených štátoch amerických, ktoré sú najviac zasiahnutou krajinou, majú takmer 120.000 úmrtí a viac ako 2.2 milióna prípadov nákazy.
Druhý najvyšší počet úmrtí v oblasti má Mexiko (20.349), kde zároveň evidujú viac ako 170.000 infikovaných. V Peru zomrelo na koronavírus už vyše 8000 osôb. Čile v sobotu takmer zdvojnásobilo počet obetí koronavírusu (7144), vďaka novej metóde sčítavania, ktorá zahŕňa aj pravdepodobné úmrtia na COVID-19.
Prezident Bolsonaro, ktorý sa stal známym prirovnaním koronavírusu k "miernej chrípke", sa dostal do sporu so štátnymi a miestnymi úradmi za to, že na zastavenie šírenia nákazy využili obmedzujúce opatrenia v duchu "zostaň doma".
Krajne pravicový líder argumentuje, že ekonomické dôsledky takýchto opatrení môžu byť horšie ako samotný koronavírus.
Koronavírus v Indii
India v pondelok zaznamenala ďalších viac ako 400 úmrtí v dôsledku koronavírusového ochorenia Covid-19. Informovala o tom agentúra DPA.
Za posledných 24 hodín pribudlo v Indii 14 821 nových prípadov a 445 úmrtí, čím sa celkových počet úmrtí v dôsledku tohto ochorenia zvýšil na 13 699.
Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Indii zvýšil na 425 282. Ide o štvrtú najvyššiu bilanciu vo svete po USA, Brazílii a Rusku.
Viac nových úmrtí za deň zaznamenali indické úrady iba minulú stredu, kedy Bombaj z dôvodu nešpecifikovaných "nezrovnalostí" upravil celkový počet úmrtí o 862 na 3165. Bezprostredne preto vtedy nebolo jasné, koľko infikovaných zomrelo za uplynulých 24 hodín.
Skutočné počty infikovaných i úmrtí sú podľa predpokladov v krajine vyššie, a to z dôvodu nedostatočného testovania a problémov pri oznamovaní.
Väčšina prípadov sa vyskytla v oblasti hlavného mesta Naí Dillí a v štátoch Maháraštra a Tamilnádu, kde evidujú asi 60 percent potvrdených infekcií.
Aj keď sa drvivá väčšina prípadov nákazy koncentruje v mestách, úrady sa obávajú nárastu počtu prípadov vo vidieckych oblastiach, ktoré majú zlú zdravotnú infraštruktúru a sú domovom pre takmer 70 percent indickej populácie.
Koronavírus v Británii
Británia v pondelok hlásila 15 nových úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ide o vôbec najnižší denný nárast od 15. marca.
Informovala o tom spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na údaje britského ministerstva zdravotníctva.
Británia zaznamenala celkovo 42 647 úmrtí na Covid-19 a v tomto smere je treťou najviac zasiahnutou krajinou na svete; predstihujú ju len USA a Brazília. V Spojenom kráľovstve dosiaľ celkovo zaznamenali okolo 305 289 prípadov nákazy.
Do pondelka rána vykonali v Británii 8 029 757 testov, pričom za uplynulý deň ich bolo 139 659.
Britská vláda uviedla, že tento týždeň predstaví plán pre ďalšiu fázu uvoľňovania celoštátnych prísnych obmedzení, v rámci ktorej by sa mali 4. júla znovu otvoriť kaviarne, reštaurácie a puby.
Koronavírus v Portugalsku
Portugalský premiér António Costa v pondelok oznámil, že v hlavnom meste Lisabon dôjde od utorka k opätovnému zavedeniu niektorých epidemiologických opatrení v snahe dostať šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 pod kontrolu. Informovala o tom agentúra AFP.
Costa uviedol, že medzi príslušné opatrenia patrí obmedzenie počtu ľudí na zhromaždení na desať osôb a skrátenie otváracích hodín pre kaviarne a obchody do 20.00 h.
"Určité opatrenia sa budú uplatňovať v regióne hlavného mesta," uviedol premiér na tlačovej konferencii po stretnutí so starostami niekoľkých obcí.
Podľa miestnych médií, ktoré vychádzajú z oficiálnych údajov, Portugalsko v období od 21. mája do 21. júna zaznamenalo 9 221 ďalších prípadov nákazy koronavírusom, pričom väčšinu z nich evidovali v regiónoch Lisabonu a údolia rieky Tagus.
V Portugalsku s približne desiatimi miliónmi obyvateľov zaznamenali dosiaľ 1 534 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 39 392 prípadov nákazy.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?