NEW YORK, BRATISLAVA. Prokuratúra v južnom New Yorku si za desaťročia fungovania vyslúžila prezývku „suverénny okrsok“. Fungovala viac-menej nezávislé od nadriadeného ministerstva spravodlivosti vo Washingtone a keďže pod ňu spadá aj Manhattan s Wall Street, často rieši politicky citlivé prípady.
Inak tomu nebolo ani po tom, ako sa na čelo prokuratúry v južnom New Yorku začiatkom roka 2018 dostal Geoffrey Berman, ktorého tam pôvodne vybral nominant prezidenta Donalda Trumpa.

Žalobcovia pod Bermanovým vedením do väzenia potom dostali prezidentovho bývalého právnika Michaela Cohena, teraz vyšetrujú jeho súčasného právnika Rudyho Giulianiho či citlivý prípad tureckej štátnej banky napojenej na tamojšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Po víkende sa však zdá, že nezávislosť inštitúcie môže byť ohrozená. Berman totiž po trochu bizarnom procese v sobotu z funkcie po nátlaku ministra spravodlivosti Williama Barra odstúpil.
Vedel o tom prezident?
Ide o jednu z viacerých výmen ľudí v kontrolných funkciách nepohodlných pre prezidenta, ktoré sa odohrali v posledných mesiacoch. Trump sa podľa zdrojov z jeho okolia dlhodobo sťažoval, že newyorskú prokuratúru ovládli demokrati, ktorí po ňom idú.
Barr sa ešte v piatok stretol s Bermanom a ponúkol mu funkciu šéfa Komisie pre kontrolu cenných papierov alebo vedúceho oddelnia civilného odboru na ministerstve. Berman oboje odmietol.