SOUL, BRATISLAVA. Sú to len dva roky, čo sa na Kórejskom polostrove začalo hovoriť o šanci na ukončenie vojny. Opakovane sa stretli lídri znepriatelených republík, severokórejský diktátor Kim Čong-un si na summitoch zjavne porozumel s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
V posledných týždňoch sa však situácia otočila. Na severe prestali dvíhať linku, cez ktorú mali koordinovať kroky s Juhom, aby nedošlo k nechcenému konfliktu. Začiatkom týždňa odpálili budovu styčného úradu, akejsi ambasády medzi krajinami, ktoré sú de iure stále vo vojnovom stave.
Prinášame možné scenáre ďalšieho vývoja na Kórejskom polostrove a toho, čo môžeme v najbližších týždňoch očakávať.
Severnej Kórei naozaj ide len o balóny

Pchjongjang svoj hnev z posledných týždňov zdôvodňuje tým, že z Juhu cez hranice stále lietajú balóny, ktorými aktivisti posielajú letáky kritizujúce diktátora Kima, dolárové bankovky alebo pamäťové karty s juhokórejskými telenovelami, ktoré sú v Severnej Kórei zakázané.
Ide najmä o skupiny okolo severokórejských utečencov, ktorých režim v tlačových správach označuje za „bastardov“ a „ľudský odpad“.
Podľa odborníkov je to len zámienka a skutočné dôvody hnevu režimu sú inde, ale Južná Kórea sa napriek tomu snaží situáciu zmierniť.
Juhokórejský prezident Mun Če-in sa snažil odobrať licenciu dvom mimovládkam, ktoré sa tomuto venujú, no narazil na kritiku ľudskoprávnych organizácií a na fakt, že Južná Kórea je demokratickou krajinou a posielanie letákov je prípustným vyjadrením názoru.
Skupina s názvom Kuensäm, ktorú sa vláda pokúsila zakázať, už pripravuje ďalšiu zásielku, no tá bude mať najmä humanitárny charakter. Po mori chcú na sever poslať dvojlitrové fľaše s ryžou, liekmi a rúškami.
Aj toto považuje severokórejský režim za urážku, keďže na jeho území sa vraj nákaza Covid-19 neobjavila a jedla majú podľa propagandy všetci obyvatelia dosť.
Režim si vynucuje pozornosť
Skutočným dôvodom tlaku je podľa odborníkov snaha režimu urýchliť ústupky, ktoré mu pred dvomi rokmi sľubovali najmä Američania.
Na krajinu tvrdo dopadajú sankcie OSN, ktoré Američania odmietajú zrušiť, kým sa Pchjongjang nevzdá jadrových zbraní. Ten v nich však v zbraniach vidí záruku svojho prežitia.