DILLÍ, BRATISLAVA. Súboj päsťami, kovovými tyčami alebo kameňmi trval šesť hodín. V strmom kamenistom teréne Himalájí, vo výške viac ako 4000 metrov nad morom.

Pri súboji dvoch jadrových mocností a najľudnatejších štátov sveta Číny a Indie nepadol v pondelok v noci jediný výstrel, napriek tomu pri ňom zomrelo najmenej dvadsať indických vojakov.
K súboju prišlo po tom, ako indickí vojaci nečakane narazili na Číňanov, ktorí mali podľa predošlej dohody územie v údolí rieky Galwan opustiť. Indicko-čínska hranica dlhá asi 3500 kilometrov je tu však veľmi nejasne definovaná, preto je možné, že obe skupiny vojakov si mysleli, že neprekročili hranice svojej vlasti.
Strkanica s tragickými následkami
Vojaci tu chodia neozbrojení, a tak sa začali strkať. Keď však jedného indického veliteľa zhodili z hrebeňa do rozvodnenej rieky Galwan a on zomrel, začalo sa bojovať naplno. India potvrdila dvadsať obetí, Čína ich počet nezverejnila.
Väčšina zomrela pri páde do rieky, ďalší podľahli následkom chladu, keďže teplota v oblasti bola pod bodom mrazu. Štyria indickí vojaci sú vo vážnom stave v nemocnici.
„Krajina nikoho, kde nič nerastie a nikto nežije,“ opísal oblasť Aksaj Čin, pri ktorej leží údolie, kde došlo k incidentu, britský historik Neville Maxwell vo svojej knihe o histórii regiónu.