SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Počet obetí vo Švédsku prekročil 5000

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Číne, Nemecku a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Prečítajte si najnovší vývoj situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu v jednotlivých krajinách.

Koronavírus v USA

Počet úmrtí na chorobu Covid-19 v USA prevýšil počet amerických vojakov, ktorí padli počas prvej svetovej vojny. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom štáte Maryland. Informovala o tom agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Spojené štáty podľa oficiálnych údajov stratili v prvej svetovej vojne 116 516 vojakov. Počet potvrdených obetí pandémie nového koronavírusu v USA toto číslo v utorok prevýšil.

V Spojených štátoch sa koronavírusom nakazilo už približne 2,2 milióna ľudí a vyše 119-tisíc infikovaných zomrelo. Súčasnou pandémiou sú tak USA postihnuté najviac spomedzi všetkých krajín sveta.

Počet obetí pandémie v Spojených štátoch už koncom apríla prevýšil počet amerických vojakov, ktorí zahynuli počas vojny vo Vietname, píše agentúra AFP.

Koronavírus v Číne

Pevninská Čína zaznamenala v utorok 44 nových prípadov nákazy koronavírusom. Tridsaťjeden z celkového počtu infikovaných odhalili zdravotníci v metropole Peking, informovala agentúra Reuters.

Jedenásť z prípadov nákazy koronavírusom evidovaných za utorok sa objavilo u ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Predchádzajúci deň ich bolo osem.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínske úrady takisto evidujú za utorok jedenásť nakazených bez príznakov, ktorách ale neuvádzajú v súhrnnej štatistike infikovaných.

Od začiatku epidémie v závere minulého roka sa v pevninskej Číne koronavírusom SARS-CoV-2 nakazilo 83 265 ľudí. S Covidem-19 ich zomrelo 4634.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko si uctí svojich viac než 27-tisíc obetí pandémie koronavírusu počas ceremónie, ktorá sa uskutoční 16. júla. Oznámil to španielsky premiér Pedro Sánchez.

Premiér v stredu poslancom povedal, že ceremóniu povedie kráľ Filip VI. a zúčastnia sa na nej vysokopostavení predstavitelia Európskej únie aj Svetovej zdravotníckej organizácie.

Spomienkové podujatie sa uskutoční štyri mesiace po tom, čo Španielsko zaviedlo jedny z najprísnejších opatrení medzi zasiahnutými štátmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda zakázala obyvateľom vychádzať a zastavila väčšinu ekonomických aktivít. Trvalo takmer dva mesiace, než sa šírenie nákazy podarilo obmedziť.

Španielsko má viac než 244-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu. Denný počet úmrtí sa v poslednom čase podarilo znížiť na jednociferné čísla. Aktuálne sa počet obetí zastavil na čísle 27 136.

Koronavírus v Nemecku

V Nemecku v utorok pribudlo 345 ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom.

S chorobou Covid-19 zomrelo ďalších 30 ľudí, a celková bilancia zomrelých tak vzrástla na 8830. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha.

V Nemecku, ktoré má približne 83 miliónov obyvateľov, sa od začiatku epidémie infekcia vírusom SARS-CoV-2 potvrdila u 187 184.

Zhruba 173 600 z nich sa už uzdravilo. V porovnaní s pondelkom tak pribudlo 500 zotavených.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala v utorok svoj najvyšší denný nárast v prípadoch nákazy novým koronavírusom od začiatku pandémie - za posledných 24 hodín má takmer 35-tisíc infekcií. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa v stredu ráno odvolala tlačová agentúra AFP.

Krajina, ktorá má druhý najvyšší počet prípadov nákazy a úmrtí na koronavírus na svete po Spojených štátoch, hlásila za posledných 24 hodín 34 918 nových prípadov a 1282 nových úmrtí.

Brazília tak celkovo zaznamenala vyše 923-tisíc infikovaných a 45 241 mŕtvych.

Odborníci tvrdia, že v krajine s 212 miliónmi obyvateľov sa robí nedostatočné množstvo testov, preto je pravdepodobné, že skutočné údaje sú oveľa vyššie.

Smutný nový rekord z utorka nastal v čase, keď hlavná predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Ameriky znovu vyjadrila obavy zo situácie v Brazílii.

Skryť Vypnúť reklamu

"Brazília má 23 percent všetkých prípadov nákazy a 21 percent všetkých úmrtí v našom regióne. A nepozorujeme, že by sa prenos nákazy spomaľoval," uviedla na tlačovej konferencii Carissa Etienneová, riaditeľka Panamerickej zdravotníckej organizácie.

Brazília mala problém stanoviť si stratégiu boja proti koronavírusu.

Prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa stal známym prirovnaním koronavírusu k "miernej chrípke", sa dostal do sporu so štátnymi a miestnymi úradmi za to, že na zastavenie šírenia nákazy využili obmedzujúce opatrenia v duchu "zostaň doma".

Krajne pravicový líder argumentuje, že ekonomické dôsledky takýchto opatrení môžu byť horšie ako samotný koronavírus - a namiesto toho presadzuje liečbu chlorochínom a hydroxychlorochínom, hoci ich účinnosť na ochorenie Covid-19 je neistá.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus vo Švédsku

Švédsko, ktoré si získalo globálnu pozornosť liberálnejším prístupom k opatreniam proti šíreniu nového koronavírusu, oznámilo v stredu prekročenie hranice 5000 úmrtí na ochorenie COVID-19. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Z údajov úradu verejného zdravotníctva vyplýva, že vo Švédsku dosiaľ zaznamenali 5041 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Nákazu vírusom SARS-CoV-2 potvrdili v celkovo 54 562 prípadoch.

Švédsky parlament v stredu držal minútu ticha za obete COVID-19, na ktorej sa zúčastnili aj členovia vlády vrátane premiéra Stefana Löfvena.

Kritici obvinili švédske úrady, že nezavedením prísnejších opatrení sa zahrávajú so životmi občanov. Zdravotnícki predstavitelia však zdôrazňujú, že zvolený postup je dlhodobo udržateľný a odmietajú drastické krátkodobé opatrenia ako príliš neúčinné na to, aby bolo možné odôvodniť ich dôsledky pre spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Švédsko ponechalo otvorené školy pre deti do 16 rokov, rovnako ako kaviarne, reštaurácie a podniky.

Vláda však vyzýva obyvateľov, aby dodržiavali sociálny odstup a hygienické pokyny, upustili od cestovania a zostali doma, ak sú dôchodcovia alebo majú čo i len mierne príznaky ochorenia. Verejné zhromaždenia sú obmedzené na 50 účastníkov.

Medzi dôvodmi, prečo v krajine s 10,3 milióna obyvateľov evidujú taký vysoký počet úmrtí, sa uvádzajú výskyt vírusu v domovoch dôchodcov či menší rozsah testovania, píše DPA.

Podľa údajov AFP Švédsko s počtom 499 úmrtí na milión obyvateľov zďaleka predstihlo ostatné severské krajiny Nórsko (45), Dánsko (103) a Fínsko (59). Smrtnosť v tejto krajine je však stále nižšia než v Británii (618 na milión), Taliansku (569) a Španielsku (580).

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Maďarsku

Za uplynulých 24 hodín zomreli v Maďarsku dvaja starší pacienti s chronickými ochoreniami a potvrdili iba jeden prípad nákazy novým druhom koronavírusu.

Vyplýva to z údajov krízového štábu zverejnených v stredu na stránke koronavirus.gov.hu.

Doterajšia bilancia koronavírusovej pandémie v tejto stredoeurópskej krajine hovorí o 4078 infikovaných a 567 obetiach ochorenia COVID-19, z ktorého sa vyliečilo už 2547 chorých.

Aktuálne je nakazených 964 osôb. V nemocničnom ošetrení je 210 pacientov, z nich 16 je na pľúcnej ventilácii.

Maďarský prezident János Áder podpísal v stredu v Budapešti zákon o zrušení núdzového stavu, ktorý v rámci ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu schválil parlament 30. marca.

Koronavírus v Poľsku

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu v Poľsku sa od utorka zvýšil o 506 a dosiahol 30 701. V stredu dopoludnia to oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Zomrelo ďalších 14 ľudí a celkový počet úmrtí tak stúpol na 1286, uviedla poľská štátna tlačová agentúra PAP.

Z počtu nových prípadov nákazy zistili 209 v banskej oblasti Sliezsko na juhu Poľska, kde zatiaľ zaznamenali najvyšší počet osôb nakazených koronavírusom.

Spoločnosti na ťažbu uhlia postupne dostávajú výsledky rozsiahleho testovania na koronavírus, urobeného medzi baníkmi.

Ministerstvo tiež oznámilo, že celkovo bolo hospitalizovaných 1693 ľudí s podozrením na nákazu koronavírusom, ďalších 96 255 ľudí je v karanténe a 17 195 osôb je pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Zatiaľ sa ochorenia COVID-19 vyliečilo 14 921 ľudí.

Nákaza, ktorá môže vyústiť do život ohrozujúceho zápalu pľúc, sa prvýkrát objavila v Číne koncom roka 2019 na trhovisku v meste Wu-chan, metropole vnútrozemskej provincie Chu-pej.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenali v Poľsku 4. marca.

Poľsko 20. marca vyhlásilo stav epidémie. Vláda potom 31. marca oznámila ďalšie obmedzenia v pohybe ľudí. Niektoré obmedzenia boli zrušené 20. apríla a ďalšie uvoľňovanie postupne prichádzalo v máji a júni.

Koronavírus na Ukrajine

Ukrajina zaznamenala za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým typom koronavírusu i súvisiacich úmrtí, informoval v stredu tamojší minister zdravotníctva Maxym Stepanov.

Počet potvrdených prípadov sa podľa neho zvýšil o 758 a nákaze podľahlo ďalších 31 ľudí. Počet nakazených v krajine dosiahol celkovo 33 234 vrátane 2445 detí a 5650 zdravotníckych pracovníkov.

Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo už 943 ľudí. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 14 943 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Rusku

Rusko potvrdilo v stredu 7843 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Ide o vôbec najnižší denný nárast v počte prípadov od 30. apríla.

V Rusku tak po prvý raz od 1. mája klesol denný prírastok potvrdených prípadov nákazy pod hranicu 8000.

Počet prípadov stúpol v stredu o 1,4 percenta v porovnaní s 1,5-percentným nárastom v utorok. Celkovo Rusko eviduje 553 301 prípadov infekcie. Vyliečilo sa už 304 342 ľudí, čo predstavuje 55 percent z celkového počtu nakazených.

Moskva, ktorá je ohniskom epidémie v Rusku, zaznamenala 1065 nových prípadov, Moskovská oblasť 680, Petrohrad 228 a Sverdlovská oblasť 227.

Počet obetí koronavírusovej pandémie vzrástol o 194 na 7478. Smrtnosť na chorobu COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je v Rusku 1,35 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Indii

Počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v stredu v Indii o viac ako 2000. Krajina tak doposiaľ eviduje 11 903 úmrtí. Informovala o tom agentúra AFP.

Bombaj z dôvodu nešpecifikovaných "nezrovnalostí" upravil celkový počet úmrtí o 862 na 3165. V Naí Dillí došlo k rekordnému nárastu viac ako 400 úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na vyše 1800.

Bezprostredne nebolo jasné, koľko infikovaných zomrelo za uplynulých 24 hodín a koľko pacientov za dlhšie obdobie.

Najťažšie zasiahnutou oblasťou zostáva štát Maháraštra a jeho hlavné mesto Bombaj. Ďalšími ohniskami sú mestá Čennaj a Naí Dillí.

V Čennaji (niekdajšom Madráse) a priľahlých oblastiach úrady od piatka opäť zavedú obmedzenie pohybu z dôvodu nárastu počtu prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu

V Indii doteraz zaznamenali 354 065 prípadov nákazy koronavírusom, čo je štvrtý najvyšší evidovaný počet nakazených na svete.

Experti uvádzajú, že skutočný počet nakazených aj mŕtvych je pravdepodobne omnoho vyšší.

Koronavírus v Mexiku

Mexiko síce oznámilo plány na znovuotvorenie kostolov a obnovenie náboženských aktivít, ale v utorok miestneho času nahlásilo takmer rekordné počty nových prípadov nákazy a úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom. V stredu nadránom o tom informovala tlačová agentúra AP.

Mexické ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že počet potvrdených prípadov nákazy stúpol o 4599, čo je doteraz druhý najvyšší denný nárast - celkový počet infikovaných je tak 154 863.

Nárast denných úmrtí je 730, čo je tretí denný najvyšší potvrdený počet - tento mesiac už skôr boli zaznamenané jednodňové nárasty úmrtí 1092 a 816. Tieto údaje konkurovali počtom v USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Počty nakazených a mŕtvych - ktorých je teraz 18.310 - sú jasne podhodnotené, pretože Mexiko robí veľmi málo testov.

Profesionálni zdravotníci teraz tvoria približne 24 percent mexických prípadov: nakazilo sa celkovo 32 388 lekárov, zdravotných sestier a laboratórnych technikov; zomrelo ich 463.

Predstavitelia zdravotníctva uvádzajú, že Mexiko sa nachádza v štádiu pandémie nazývanom plató (stabilizovaný stav), keď sú prípady nákazy a úmrtí ustálené, alebo nastáva len malý pokles. Napriek tomu sa podniky začínajú po povinnom zatvorení (lockdown) znova otvárať.

Ministerstvo vnútra zverejnilo v utorok pokyny pre obnovenie náboženských aktivít a pre otvorenie kostolov, ktoré museli byť dosiaľ tiež zatvorené - približne v polovici Mexika môžu teraz kostoly zaplniť 25 percent svojej kapacity.

Skryť Vypnúť reklamu

A keď už počty prípadov a zaplnenie nemocníc klesnú, povolená kapacita sa zvýši na 50 percent.

Koronavírus v Hondurase

Honduraskému prezidentovi Juanovi Orlandovi Hernándezovi diagnostikovali koronavírusové ochorenie COVID-19. Prezident sa lieči a bude pracovať v izolácii a s pomocou svojich asistentov.

"Ako prezident krajiny a ako zodpovedný občan chcem oznámiť, že počas uplynulého víkendu som sa začal cítiť trocha nepríjemne a dnes mi zistili ochorenie COVID-19," uviedol Hernández v utorok večer v televíznom prejave.

Hernández má podľa vlastných slov iba mierne príznaky choroby, informovala tlačová agentúra Reuters.

Prezident zostane v izolácii a pod lekárskym dohľadom. Hernández užíva zmes liekov vrátane azitromycínu a ivermektínu, doplnila honduraská vláda vo vyhlásení. Liečbu podstupuje aj jeho manželka a dvaja asistenti.

Prvá dáma Ana Garcíová-Caríasová však nemá žiadne symptómy a podstúpi dobrovoľnú domácu karanténu.

Honduras dosiaľ zaznamenal 9656 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 330 súvisiacich úmrtí na COVID-19.

Koronavírus v Británii

Počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 prekročil v stredu vo Veľkej Británii hranicu 42 000. Na pravidelnom brífingu to oznámil britský minister kultúry Oliver Dowden, informovala spravodajská televízia Sky News.

Za posledných 24 hodín pribudlo v krajine 184 úmrtí, čím sa ich počet zvýšil na 42 153. Minister taktiež oznámil, že celkový počet vykonaných testov je 7 121 976. Ďalších 140 359 ľudí bolo otestovaných do stredy rána.

V Británii sa doteraz potvrdilo 299 251 prípadov nákazy, z toho 1115 pribudlo v poslednom kole testovania. Podľa Dowdena je momentálne hospitalizovaných 5308 ľudí. Minulý týždeň ich bolo 6123.

Británia má v súčasnosti najvyšší počet obetí v Európe a tretí najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom na svete.

V globálnom meradle ju predstihujú len USA, ktoré evidujú vyše 2,1 milióna nakazených a takmer 118 000 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na koronavírus. Druhá je Brazília s viac ako 45 000 obeťami a vyše 934 000 prípadmi nákazy.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 449
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 650
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 406
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 341
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 007
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 960
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 225
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 940
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 739
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 636
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Čína, Ukrajina
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

9 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

13 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Ťažkosti tohto druhu trápili Františka aj v minulosti.

6 h
Ilustračné foto

Aj v Španielsku majú vakcínu prednostne dostať napríklad seniori.

6 h
Ilustračné foto

Kolchicín znižuje riziko komplikácií u pacientov, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

7 h
Zatýkanie v Moskve.

Polícia zadržala približne 2 800 účastníkov protestov.

8 h