SOUL. Severokórejské štátne médiá potvrdili, že medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong bol v utorok "tragicky zničený obrovskou explóziou".
Informovala o tom agentúra Jonhap.
Podľa agentúry AP Severná Kórea zároveň oznámila, že prerušila všetky komunikačné linky s Južnou Kóreou.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie predtým uviedlo, že Severná Kórea vyhodila tento úrad do vzduchu. Podľa zdrojov agentúry Jonhap bolo počuť z miesta explóziu a vidieť dym.
Hrozba zrušenia demilitarizovaných zón
Severokórejská armáda zároveň pohrozila, že sa vráti späť do zón, ktoré boli demilitarizované na základe medzikorejských mierových dohôd.
Južná Kórea vyjadrila "veľkú ľútosť" nad demoláciou úradu a varovala pred "silnou reakciou", ak kroky Pchjongjangu povedú k zhoršeniu situácie.
Ako poznamenala agentúra AP, zničenie styčného úradu bol "starostlivo kalibrovaný a dramatický prejav hnevu, ktorý ostro zvyšuje napätie na Kórejskom polostrove a vytvára tlak na Washington a Soul uprostred uviaznutej jadrovej diplomacie".
Zničeniu predchádzalo varovanie
Južná Kórea zvolala v nedeľu mimoriadne zasadnutie svojich bezpečnostných predstaviteľov a vyzvala Severnú Kóreu, aby dodržiavala dohody o zmierení medzi oboma krajinami.
Apel prišiel niekoľko hodín po tom, ako Pchjongjang pohrozil zdemolovaním spoločnej styčnej kancelárie a vojenskou akciou proti Soulu, informovala agentúra AP.
Obrovská explózia rozzúrených ľudí
Štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že KĽDR zničila úrad "obrovskou explóziou", pretože "rozzúrení ľudia" v KĽDR sú odhodlaní "prinútiť ľudskú spodinu a tých, ktorí chránia túto spodinu, draho zaplatiť za svoje zločiny".

Podľa AP tým KCNA očividne odkazovala na severokórejských prebehlíkov, ktorí celé roky vypúšťajú protiseverokórejské propagandistické letáky pomocou balónov cez hranicu.
KCNA neuviedla podrobnosti o tom, ako bol styčný úrad zničený. Na fotografiách, ktoré zverejnila juhokórejská agentúra Jonhap, však vidno dym stúpajúci z komplexu budov. Podľa agentúry bolo počuť výbuch.
Styčný úrad je zatvorený od konca januára pre obavy zo šírenia nového koronavírusu.
Úrad, údajne postavený z juhokórejských peňazí, bol prvým svojho druhu medzi Severom a Juhom od ich rozdelenia v roku 1945 a bol považovaný za symbol politiky Mun Če-ina.
Odpoveď na neobnovenie spolupráce
Severná Kórea v posledných dňoch náhle obnovila ostrú rétoriku voči južnému susedovi, obviniac Južnú Kóreu z toho, že nezabránila aktivistom vo vypúšťaní propagandistických letákov pomocou balónov cez hranicu.
Niektorí experti tvrdia, že KĽDR takto prejavuje nespokojnosť s tým, že Soul neoživil lukratívne spoločné ekonomické projekty, ako aj s uviaznutím jadrovej diplomacie s Washingtonom.

V nedeľu ráno šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong rokoval s ministrami bezpečnostných rezortov a generálmi o najnovšej situácii na Kórejskom polostrove a možných krokoch vlády, oznámila prezidentská kancelária.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, ktoré má na starosti vzťahy s Pchjongjangom, následne vyhlásilo, že oba kórejské štáty sa musia snažiť o dodržiavanie všetkých dosiahnutých dohôd. Vláda v Soule podľa stanoviska "vníma súčasnú situáciu ako vážnu".
Prerušenie komunikácie
V sobotu večer vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, Kim Jo-džong, varovala, že Soul bude čoskoro svedkom "tragickej scény úplného kolapsu styčnej kancelárie Severnej a Južnej Kórey". Vyhlásila tiež, že ponechá severokórejskej armáde právo podniknúť ďalší krok v odplate voči Južnej Kórei.
KĽDR predtým prerušila komunikačné linky s Južnou Kóreou a pohrozila zrušením dohôd z roku 2018, na základe ktorých obe krajiny zastavili cvičenia streľby, odstránili niektoré pozemné míny a zrušili strážne stanovištia v pohraničnej oblasti.
Údajný tlak na USA
Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Severná Kórea môže úmyselne zvyšovať napätie, aby podporila vlastnú vnútornú jednotu a tlak na USA s cieľom dosiahnuť obnovenie nukleárnych rozhovorov.
KĽDR podľa nich naliehavo potrebuje zmiernenie sankcií, keďže jej ekonomiku zasiahlo aj to, že musela v dôsledku koronavírusovej pandémie uzavrieť hranicu s Čínou ako hlavným obchodným partnerom.
Európska únia v utorok varovala Severnú Kóreu pred podnikaním ďalších "provokatívnych a nebezpečných krokov" .
Brusel prostredníctvom svojho hovorcu vyjadril ľútosť nad nedávnymi krokmi KĽDR, ktoré vedú k zvyšovaniu napätia, narúšajú stabilitu a podkopávajú úsilie o diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove.