HAAG, BRATISLAVA. V novembri minulého roka sa americký dron zameral na militantov v juhovýchodnej afganskej provincii Paktia. Tak znie oficiálna verzia americkej armády, no podľa miestnych zabil siedmich civilistov, medzi nimi tri ženy a jedno dieťa.
Do odľahlej oblasti, kde sa pohybujú aj bojovníci Talibanu, išli pásť dobytok a zbierať drevo. To sa im stalo osudným.
„Nikto nás nechce počúvať, pochybujem, že sa vrahovia niekedy postavia pred spravodlivosť,“ povedal pre Foreign Policy Muhammád Anwar z dediny Zazai Arjub, ktorá leží v Paktii.
Medzi obeťami mal príbuzných a hovorí, že niekoľko rodín prišlo o živiteľa. „Sú zúfalí, ich budúcnosť je veľmi neistá,“ povedal magazínu cez telefón.
Postavia sa pred súd?
Podobné omyly nie sú výnimkou a páchatelia sú často na opačnej strane sveta na americkej základni, odkiaľ bezpilotné lietadlá riadia. Američania o takýchto útokoch hovoria ako o „chirurgicky presných zásahoch“ proti militantom, ale v praxi sa často končia smrťou civilistov.

Ani Anwarov pocit, že páchatelia sa nepostavia pred súd, zrejme nemá ďaleko od pravdy. Podobné prípady sa zriedka končia čo i len obžalobou.
Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu sa v marci rozhodol preveriť obvinenia voči zásahom americkej armády v Afganistane, rovnako ako obvinenia z porušovania medzinárodného práva zo strany afganskej armády alebo Talibanu.
Američania však Medzinárodný trestný súd neuznávajú a teraz voči nemu zavádzajú sankcie. Terčom nie je len samotná inštitúcia, ale aj právnici či vyšetrovatelia, ktorí sa na stíhaní amerických občanov budú podieľať, či dokonca svedkovia, alebo aj priamo obete, ktoré sa rozhodnú svedčiť.
Terčom sankcií budú aj ich rodiny.