WELLINGTON. Novozélandské mesto Hamilton odstránilo bronzovú sochu britského kapitána Johna Hamiltona, po ktorom je pomenované.
O odstránenie požiadali domorodí Maoriovia. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové oznámenie mestského zastupiteľstva.
Veliteľ vo vojne proti Maoriom
Kapitán Hamilton bol vojenským veliteľom, ktorý počas novozélandských vojen v 19. storočí viedol eskadru britského námorníctva.
Vojnu Briti viedli proti domorodým kmeňom a skončila sa zabratím rozsiahleho územia, ktoré pôvodne patrilo Maoriom.
Obavy z poškodenia sochy
Mestská rada sa obávala, že sochu poškodia výtržníci, ako sa to stalo v mnohých iných mestách na celom svete.
Primátorka Paula Southgateová uviedla, že mnohí ľudia považovali pamätník za osobne a kultúrne urážlivý.
"Nemôžeme ignorovať čo sa deje na celom svete, a ani by sme nemali. V čase, keď sa snažíme budovať toleranciu a porozumenie medzi kultúrami, si nemyslím, že (Hamiltonova) socha nám pomáha prekonávať rozdiely," vysvetlila Southgateová.
Americké mestá už odstránili viacero sôch
Maorijská strana, ktorá zastupuje záujmy domorodej menšiny, tento týždeň vyzvala vládu, aby identifikovala a odstránila sochy, pamätníky a názvy pripomínajúce koloniálne obdobie.

Odstraňovanie pamätníkov je súčasťou protestného hnutia, ktoré sa po zabití Afroameričana Georgea Floyda políciou v americkom meste Minneapolis rozšírilo do celého sveta.
Americké mestá už odstránili viacero sôch a monumentov z dôb občianskej vojny, ktoré sa spájali s generálmi či lídrami Konfederácie. Tá vo vojne bojovala za zachovanie otroctva.
Belgické mesto Antverpy odstránilo začiatkom tohto týždňa sochu kráľa Leopolda II., ktorý je symbolom koloniálnej vlády Belgicka v strednej Afrike.
Floyd zomrel 25. mája pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi. Jeden z nich mu vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Floyd opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.