SME

Koronavírus vo svete: Z Brazílie hlásia už viac ako 40-tisíc obetí

Ako sa vyvíja situácia ohľadom pandémie v USA, Brazílii a ďalších krajinách?

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Celkový počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike presiahol vo štvrtok 1,5 milióna.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorá svoj výpočet založila na oficiálnych údajoch v tomto regióne.

Latinská Amerika sa stala novým ohniskom smrtiacej pandémie: je tam už vyše 73 600 mŕtvych, z ktorých viac ako polovicu zaznamenali v Brazílii.

Koronavírus v Brazílii

V Brazílii stúpol počet mŕtvych vo štvrtok na vyše 40 900 a v súčasnosti ide o tretí najvyšší počet na svete, hoci je pravdepodobné, že v piatok prekoná Britániu.

SkryťVypnúť reklamu

Brazília hlásila aj celkovo 802 800 nakazených ľudí, s týmto údajom je druhá na svete, po Spojených štátoch.

Najväčšia a najľudnatejšia krajina Južnej Ameriky zaznamenala za posledných 24 hodín 1239 mŕtvych na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom, takže celkový počet obetí na životoch stúpol na vyše 40 900.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti ide o tretí najvyšší počet mŕtvych na svete, hoci je pravdepodobné, že v piatok prekoná Britániu.

Brazília hlásila celkovo 802 800 nakazených ľudí a s týmto údajom je druhá na svete, po Spojených štátoch.

Koronavírus v Británii

Počet obetí pandémie nového koronavírusu stúpol v piatok Británii na celkovo 41 481, keď ochoreniu COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, podľahlo za 24 hodín ďalších 202 ľudí. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ak by sa Briti uzavreli skôr, mohlo zomrieť o 20-tisíc ľudí menej Čítajte 

Británia eviduje druhý najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom na svete; predstihujú ju len USA, ktoré evidujú vyše dva milióny prípadov infekcie a takmer 114 000 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na koronavírus.

Bývalý poradca britskej vlády Neil Ferguson v stredu povedal, že ak by vláda opatrenia na obmedzenie pohybu osôb v súvislosti koronakrízou prijala o týždeň skôr, mohol by byť počet obetí o polovicu nižší.

V marci Ferguson tvrdil, že pandémia koronavírusu si v Británii vyžiada maximálne 20 000 obetí.

Pozitívny výsledok testu zaznamenali v Británii u celkovo 292 950 osôb.

Koronavírus v Španielsku

Galícia ležiaca na severozápade Španielska uvoľní od pondelka 15. júna ako prvé zo španielskych autonómnych spoločenstiev všetky opatrenia v oblasti obmedzenia pohybu a vstúpi do tzv. "novej normality".

SkryťVypnúť reklamu

Galícia podľa španielskeho ministerstva zdravotníctva v súčasnosti nemá žiadnych pacientov liečiacich sa z ochorenia COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti a počas predchádzajúceho týždňa nezaznamenala žiadne úmrtie.

Súvisiaci článok Kam sa bude dať cestovať na letnú dovolenku, ktoré krajiny sú bezpečné? Čítajte 

Na väčšine územia krajiny bude od pondelka podľa denníka El País platiť tretia fáza uvoľňovania opatrení. Madrid, Barcelona, časti Katalánska a štyri provincie autonómneho spoločenstva Kastília a León zostanú v druhej fáze.

Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa povedal, že od pondelka sa fáza tri bude vzťahovať na viac ako 70 percent obyvateľov Španielska.

Platnosť núdzového stavu v Španielsku sa končí 21. júna. V platnosti však aj potom zostanú niektoré opatrenia vrátane nosenia rúšok na verejnosti.

V krajine musí od 21. mája každý vo veku šesť rokov a viac povinne nosiť ochrannú masku na verejnosti, keď nie je možné zachovať dvojmetrovú bezpečnú vzdialenosť od ostatných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Španielska vláda však podľa AFP trvá na tom, že svoje hranice pre zahraničných turistov otvorí od 1. júla.

Koronavírus v Číne

Čínske hlavné mesto Peking zrušilo plány na obnovenie vyučovania pre prvé tri ročníky základných škôl od budúceho týždňa.

Súvisiaci článok Koronavírus: Permanentný krízový štáb ukončil činnosť (minúta po minúte) Čítajte 

Dôvodom sú správy o nových prípadoch komunitného šírenia koronavírusu v čínskej metropole. Vláda Pekingu uviedla, že chce týmto krokom zaistiť zdravie a bezpečnosť žiakov a ich učiteľov.

Miestne úrady vo štvrtok informovali o 52-ročnom nakazenom mužovi, ktorý sa stal prvým potvrdeným prípadom lokálneho šírenia nákazy v meste za posledné týždne. Do nemocnice dorazil sám, pričom sa sťažoval na horúčku.

Minulý týždeň podľa vlastných údajov navštívil miestny trh. Halu, v ktorej nakupoval, už uzavreli za účelom dezinfekcie, informovali čínske médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna tlačová agentúra Sin-chua uviedla, že v piatok potvrdili v Pekingu aj ďalšie dva prípady ochorenia COVID-19. Či tri nové prípady spolu súvisia, nie je jasné.

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea predĺži platnosť preventívnych a hygienických opatrení proti šíreniu nového koronavírusu dovtedy, kým denné počty nakazených neklesnú na jednociferné číslo.

V piatok to vyhlásil juhokórejský minister zdravotníctva Park Nung-hu. Zároveň varoval, že ak sa tento cieľ nedosiahne, znovu sa budú musieť zaviesť prísne pravidlá spoločenského odstupu. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

V Južnej Kórei stále hlásia dvojciferné denné prírastky počtu nakazených po tom, ako sa objavili nové lokálne ohniská epidémie v oblasti okolo hlavného mesta Soul.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok zaznamenali v Južnej Kórei 56 nových prípadov infekcie, takže celkový počet infikovaných stúpol na 12 003 a 277 úmrtí.

Koronavírus v Indii

India v piatok ohlásila ďalších 10 956 nakazených koronavírusom, čím sa celkový počet potvrdených prípadov vyšplhal na 297 535 prípadov.

Krajina tak predbehla Britániu a z celosvetového pohľadu sa dostala na štvrté miesto. Pred ňou sú len USA, Brazília a Rusko. Podľa tamojších úradov potrvá kampaň proti šíreniu vírusu ešte niekoľko mesiacov.

V Indii zaviedli obmedzenia koncom marca a neskôr ich postupne začali rušiť. Veľké množstvo nových prípadov začalo pribúdať po tom, ako vláda otvorila obchody, nákupné centrá, výrobu a náboženské miesta. Metro, školy či kiná sú zatvorené.

Od vypuknutia pandémie India zaregistrovala 8 498 mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19, pričom za uplynulých 24 hodín pribudlo 396 zosnulých. Najviac zasiahnuté oblasti sú Bombaj, Naí Dillí a Chennai.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Rusku

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Rusku vzrástol v piatok za uplynulých 24 hodín o 8 987 na 511 423.

Počet úmrtí sa zvýšil o 183 na 6 715. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na krízové centrum.

Denný prírastok počtu nakazených zostal na úrovni 1,8 percenta. Z nových prípadov 1714 potvrdila Moskva, 730 Moskovská oblasť, 320 Sverdlovská oblasť a 227 Voronežská oblasť.

Z choroby COVID-19 sa vyliečilo 269.370 pacientov, čo predstavuje 53 percent z celkového počtu infikovaných. Rusko v súčasnosti eviduje 235 338 aktívnych prípadov nákazy.

Smrtnosť na COVID-19 v Rusku sa pohybuje na úrovni 1,3 percenta.

Koronavírus v Nórsku

Nórsko od 15. júna povolí cestovanie do Fínska, na Island a na švédsky ostrov Gotland a späť. Naďalej však budú platiť obmedzenia na pozemných hraniciach krajiny so Švédskom, ktoré má vyšší počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie vlády v Osle.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Eurokomisia odporúča spoločný postup pri otváraní vonkajšich hraníc EÚ Čítajte 

Dánsko, Fínsko a Nórsko už zrušili niektoré kontroly na hraniciach zavedené v boji s koronavírusom, ale väčšinu obmedzení, ktoré sa týkali Švédska, najbohatšej a najľudnatejšej severskej krajiny, ponechali.

Európska komisia odporučila členským i pridruženým štátom schengenského priestoru, aby kontroly na vnútorných hraniciach zrušili do 15. júna.

Nórsko nie je členom EÚ, ale patrí do schengenského priestoru.

"Myslím si, že musíme byť úprimní a povedať, že v severských krajinách ide v súčasnosti o zložitý problém," uviedla premiérka Erna Solbergová na tlačovej konferencii.

Agentúra Reuters pripomenula, že všetky kontroly na hraniciach doteraz zrušilo iba niekoľko členských štátov EÚ vrátane Francúzska, Talianska a Belgicka.

Švédsko zaviedlo v čase pandémie miernejšie opatrenia ako väčšina iných krajín. Miera nákazy aj počet obetí je vo Švédsku výrazne vyššia ako vo zvyšku severských krajín. K štvrtku v krajine zaznamenali 4814 úmrtí na ochorenie COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Thajsku

Thajsko otvorí svoje hranice pre turistov z krajín s nízkym počtom prípadov nákazy koronavírusom. Presný dátum však vláda nestanovila, uviedli v piatok podľa agentúry AFP jej predstavitelia.

Thajsko uzavrelo štátne hranice začiatkom apríla. Cestovný ruch tvorí približne 20 percent z celkového HDP krajiny.

Súvisiaci článok Menšia kapacita hotelov, limity na pláži, obmedzené služby. Čo vás toto leto čaká na dovolenke? Čítajte 

Hoci bola táto juhoázijská krajina jednou z prvých, ktorá zaznamenala prípady koronavírusu mimo Číny, dosiaľ hlási iba 3 129 nakazených pacientov a 58 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19.

Predstavitelia turistického odvetvia dúfajú, že Thajsko otvorí hranice aspoň pre okolité krajiny s podobnou epidemiologickou situáciou. Diskutuje sa o Číne, Vietname, Južnej Kórei, Austrálii a Novom Zélande.

S týmito krajinami by Thajsko mohlo uzavrieť tzv. "cestovateľské bubliny, v rámci ktorých by obyvatelia mohli cestovať bez nutnosti absolvovať 14-dňovú karanténu," vysvetlil hovorca štátneho centra pre COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Dátum otvorenia hraníc zatiaľ vláda nestanovila. O ďalších krokoch rozhodnú rokovania medzi predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva a ministerstva pre cestovný ruch.

Už dnes je však jasné, že všetci turisti budú pred vstupom do krajiny povinní absolvovať "zdravotnú prehliadku" a mať platné poistenie.

V Thajsku naďalej platí prísne obmedzenia pohybu, ktoré vláda plánuje uvoľniť 15. júna.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 291
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 518
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 200
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 043
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 092
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 581
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 870
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu