Praha 1. júna (TASR) Českým kresťanským demokratom sa na dnešnej schôdzke nepodarilo presvedčiť dvoch koaličných partnerov, ČSSD a US-DEU, o vhodnosti dočasného pozastavenia kampane pred referendom o európskej ústave.
Zástupcovia KDU-ČSL v koalícii neuspeli ani s návrhom usporiadať o vyhliadkach euroústavy rozhovory demokratických parlamentných strán, to znamená troch vládnych strán a opozičnej ODS. Občianski demokrati sú pritom jednoznačne proti ďalšej kampani, pretože európsku ústavu považujú za mŕtvy dokument.
Predseda ČSSD Stanislav Gross po koaličnej schôdzke oznámil, že prípravy na ratifikáciu euroústavy budú v Česku pokračovať podľa plánu. Premiér Jiří Paroubek bol dnes koalíciou poverený, aby 16. júna na schôdzke v Bruseli navrhol predĺženie lehoty dokedy má byť euroústava v jednotlivých členských štátoch únie ratifikovaná. Dnes platí, že ratifikačný proces má byť ukončený do októbra 2006.
KDU-ČSL sa s výsledkom koaličnej schôdzky neuspokojila a demonštratívne navrhla na následnom rokovaní kabinetu hlasovanie o pozastavení predreferendovej kampane. Traja ministri za KDU-ČSL však boli vo vláde prehlasovaní.
Každá kampaň musí byť zrozumiteľná. Musíme vedieť vysvetľovať, čo bude s dokumentom, ktorý významný zakladajúci člen EÚ odmietol? Je čas na zastavenie sa a premýšľanie, vysvetľoval v utorok opodstatnenie návrhu predseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
Hovoriť teraz o pozastavení na 15-16 dní, pretože 16. júna bude ten európsky summit, je prehnané. Hovoriť o pozastavení kampane, ktorá sa ešte ani nezačala? To občania ani nepostrehnú. Preto tomuto gestu vôbec nerozumiem, reagoval podpredseda zahraničného výboru Poslaneckej snemovne a poslanec za ČSSD Jan Kavan.
Jedným z pilierov kampane má byť zverejnenie euroústavy ako 40-stránkovej prílohy celoštátnych denníkov a časopisov na konci júna. Česká vláda má na prvú fázu kampane na tento rok vyčlenených 80 miliónov Kč a na rok 2006 ďalších až 200 miliónov Kč.
V Česku sa doteraz nerozhodlo, či bude ratifikácia prebiehať formou referenda alebo v parlamente. Chýba totiž ústavný zákon o referende. Známy nie je ani termín ratifikácie euroústavy. V minulosti sa najčastejšie uvažovalo o spojení referenda s parlamentnými voľbami v júni 2006.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed