LONDÝN, BRATISLAVA. Väčšina európskych štátov vrátane Slovenska sa už v tom čase pred pandémiou zatvárala, no britský premiér Boris Johnson stále veril, že krajina dokáže Covid-19 poraziť aj bez tohto kroku, ktorý zásadne poškodí ekonomiku.

Bol štvrtok 19. marca a viditeľne unavený premiér na Downing Street hovoril, že do dvanástich týždňov „môžeme zvrátiť vlnu“.
„Som absolútne presvedčený, že vďaka nám sa koronavírus bude môcť baliť na cestu preč,“ povedal vtedy.
Vtedy sa začala situácia veľmi rýchlo meniť. Vládni poradcovia zverejnili predpoveď, podľa ktorej zdravotnícky systém môže skolabovať, ak sa okamžite neprijmú rázne opatrenia.
Štyri dni po tlačovke už Johnson zatvoril obchody a zakázal vychádzanie mimo nevyhnutných situácií, čoskoro sám skončil s Covidom-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Británia má po dvanástich týždňoch 290-tisíc nakazených, najviac spomedzi európskych štátov okrem Ruska a úplne najviac potvrdených obetí na kontinente – 41-tisíc.
Ekonomiku nezachránil
Po dvanástich týždňoch sa síce krajina otvára, no centrálna banka už predpovedá, že krajina sa dostane do najväčšej recesie od roku 1706. Zatvorenie tak ekonomiku nezachránilo, ale neskoré zavedenie opatrení môže byť zodpovedné za smrť 20-tisíc ľudí.
S týmto prepočtom prišiel Neil Ferguson z londýnskej Imperial College, ktorý ešte v marci pôsobil ako premiérov poradca. Bol jedným z autorov analýzy, ktorá nakoniec Johnsona primala uzavrieť krajinu.