Loading
...
WASHINGTON. Námorné sily Spojených štátov sa rozhodli zakázať vo všetkých svojich priestoroch a zariadeniach, lodiach i lietadlách používanie vlajky, pod ktorou v 19. storočí bojovali štáty Konfederácie počas americkej občianskej vojny a dnes ju stále mnohí považujú za symbol rasovej nerovnosti a útlaku.
V utorok o tom informovala agentúra Reuters.
Námorníctvo sa rozhodlo pre tento krok v dôsledku prebiehajúcej vlny nepokojov a protestov proti rasovej diskriminácii a policajnej brutalite, ktoré vyvolala smrť Afroameričana Georgea Floyda po policajnom zákroku v americkom štáte Minneapolis.
Zomrel 25. mája, keď mu belošský policajt pri zatýkaní kľačal na krku takmer deväť minút.
Zatiaľ čo niektorí občania južanských štátov považujú túto vlajku za symbol hrdosti a spomienok na svojich vojakov padlých v občianskej vojne; pre mnohých Američanov je, naopak, znakom útlaku a temnej kapitoly amerických dejín.
Náčelník námorných operácií admirál Michael Gilday preto nariadil svojmu štábu, aby začal chystať rozkaz, ktorý zakáže používanie vlajky vo verejných a pracovných priestoroch zariadení námorných síl a jej vyobrazovanie na vojenskej technike.

"Účelom nariadenia je zabezpečiť súdržnosť a zachovať poriadok, disciplínu i základné hodnoty cti, odvahy a oddanosti v rámci organizácie," píše sa vo vyhlásení námorných síl.
Od Floydovej smrti niektoré orgány verejnej moci v južných štátoch USA, kde boli Afričania až do roku 1863 zotročovaní a trpeli desaťročiami rasovej diskriminácie, v súčasnosti nariaďujú odstraňovanie pamiatok postavených na počesť Konfederácie, ktorej štáty v minulosti obhajovali zachovanie otroctva.
Krok námorníctva prichádza po tom, ako americká námorná pechota nariadila odstrániť bojovú vlajku Konfederácie zo všetkej techniky a zariadení - vrátane zákazu vyobrazenia vlajky na šálkach či nárazníkoch áut.