ANTVERPY, BRATISLAVA. Belgičania sa na dejepise desaťročia učili, že ich krajina priniesla do Afriky kultúru a civilizáciu.

So svojou koloniálnou minulosťou, s ktorou sa však spájajú aj milióny černošských obetí z oblasti dnešnej Konžskej demokratickej republiky, sa Belgicko vyrovnávalo veľmi oneskorene.
Ku na pohľad ráznemu kroku pristúpili v utorok úrady v belgických Antverpách.
Zo štvrti Ekeren nechali odstrániť sochu belgického kráľa Leopolda II., ktorý je považovaný nielen za symbol belgického kolonializmu, ale aj za jedného najmasovejších vrahov v histórii.
Rozhodnutie odstrániť sochu prišlo po víkendových protestoch proti rasizmu. Demonštranti v reakcii na zabitie Afroameričana Georgea Floyda pri policajnej akcii v Minneapolise vyšli do ulíc nielen v Spojených štátoch, ale aj vo viacerých belgických mestách.
Sochu, ktorá do utorka stála v antverpskej štvrti Ekeren, pri proteste poškodili. Úrady ju preto z piedestálu zosadili a dočasne ju plánujú presunúť do múzea.
Kým neprišiel Hitler, bol tu Leopold II.
Johan Vermant, hovorca starostu Antverp Barta De Wevera, informoval, že poškodená socha Leopolda II. poputuje na istý čas do múzea a zreštaurujú ju.
Podľa denníka New York Times Vermant nevylúčil ani možnosť, že by sa socha „vrátila“.
Zároveň však podotkol, že námestie, na ktorom socha doteraz stála, má v roku 2023 prejsť rekonštrukciou. „Zrejme tam už nebude miesto na sochu,“ dodal Vermant.
Zvečnené podobizne Leopolda II. v belgických mestách boli pritom opakovaným terčom cieleného poškodzovania.