ŠTOKHOLM. Švédska prokuratúra na stredajšej tlačovej konferencii uviedla, že z dosiaľ neobjasnenej vraždy premiéra Olofa Palmeho, ku ktorej došlo v roku 1986, je podozrivý muž menom Stig Engström, ktorý je však už po smrti.
Informovala o tom agentúra AFP.
Prokurátor Krister Petersson povedal, že prípad spred 34 rokov bude uzavretý, keďže hlavný podozrivý zomrel v roku 2000. "Keďže je mŕtvy, nemôžem ho obviniť a preto sme sa rozhodli vyšetrovanie uzavrieť," konštatoval Petersson.
Palmemu vraj podával prvú pomoc
Ako napísala agentúra AP, Engström pracoval v poisťovni Skandia neďaleko miesta činu a bol aj jedným z prvých osôb prítomných na mieste vraždy, pričom ho spočiatku dokonca považovali za možného páchateľa.

Popis páchateľa na úteku, ktorý zodpovedal Engströmovi, totiž poskytli viacerí očití svedkovia; iní však uviedli, že na mieste činu vôbec nebol.
Samotný podozrivý tvrdil, že na mieste vraždy bol od začiatku, hovoril s políciou a dokonca sa pokúsil Palmeho oživiť.
Engström následne v médiách kritizoval postup polície a tvrdil, že svedkovia, ktorí ho označili za možného páchateľa, ho videli práve v okamihu, keď bežal za policajtmi.
Polícia ho však nakoniec označila za nespoľahlivého svedka, keďže svoju verziu udalostí niekoľkokrát zmenil, a vylúčila ho zo zoznamu podozrivých.
Známy a rešpektovaný politik
Sociálny demokrat Olof Palme bol premiérom dovedna 11 rokov (1969 - 76 a 1982 - 86). V tom čase patril k najznámejším a najrešpektovanejším európskym politikom.
Zomrel 28. februára 1986 v centre Štokholmu, keď sa so svojou manželkou Lisbet, svojím synom Martenom a jeho priateľkou vracali z kina. V neskorých večerných hodinách ho na ulici strelil do chrbta neznámy muž, ktorý z miesta činu ušiel.
Na základe svedectva Palmeho manželky bol za tento čin v roku 1989 na doživotie odsúdený kriminálnik Christer Pettersson.
Krátko nato ho však odvolací súd pre nedostatok dôkazov prepustil. Pettersson zomrel v roku 2004 po tom, čo sa údajne spadol a utrpel krvácanie do mozgu.