BRATISLAVA. Krajiny v Spoločenstve národov (Commonwealth) sa chystajú monitorovať a ochraňovať svoje koralové útesy pred hrozbami, ako sú zmeny klímy, nadmerný rybolov a znečistenie, s pomocou satelitnej technológie. Informuje o tom denník The Guardian.
Zásahy v prospech koralov
Technológia využije satelitné snímky s vysokým rozlíšením a analýzy dát, ktoré umožnia vedcom, vládnym predstaviteľom a politickým činiteľom sledovať zdravie koralových útesov a zakročiť, keď ich bude potrebné ochrániť.
Softvér dostanú krajiny zadarmo prostredníctvom spolupráce Commonwealthu so spoločnosťou Vulcan, ktorú založil spoluzakladateľ Microsoftu Paul Allen.
Inovačné centrum Spoločenstva národov tiež sprostredkuje na internete novú interaktívnu mapu koralových útesov.

Krajiny "potrebujú dáta, aby vedeli, čo môžu urobiť v rámci ich obmedzených rozpočtov", uviedla pre The Guardian generálna tajomníčka Commonwealthu Patricia Scotland. Ako dodala, "schopnosť zdieľať informácie nás povzbudí".
Takmer všetkým koralovým útesom hrozí v nadchádzajúcich desaťročiach pre klimatickú krízu vyhynutie a takmer polovicu zo svetových útesov už kríza, nadmerný rybolov či znečistenie za ostatných 30 rokov zničili či vážne poškodili.
Štáty Spoločenstva národov majú takmer polovicu zostávajúcich tropických koralových útesov.
Commonwealth môže zmeniť trajektóriu krízy
Z 54 členských krajín má 47 pobrežie a takmer polovica z nich sú ostrovy alebo súostrovia, ktoré čelia osobitným hrozbám vyplývajúcim z klimatickej krízy a pre ktoré sú koralové útesy často rybími škôlkami, turistickými atrakciami a tiež životne dôležitou ochranou pred búrkami.
"Čokoľvek urobíme ako rodina Spoločenstva národov, bude masívnym spôsobom prispievať k ochrane koralových útesov, od ktorých sme celosvetovo závislí. Po celom svete cítime túto skutočnú zodpovednosť. Spoločenstvo môže zmeniť trajektóriu tejto krízy, ak sú naši členovia ochotní spolupracovať, a my budeme," vyjadrila sa Scotland.