MINNEAPOLIS, BRATISLAVA. Reforma nestačí, zrušme políciu, hlásal jeden z transparentov počas prvých masových protestov proti policajnému násiliu v Spojených štátoch v New Yorku. Kozmetickým zmenám neveríme, polícii musíte vziať peniaze, kričali demonštrujúci cez víkend na starostu Minneapolisu Jacoba Freya a odkazovali mu, že mu to ďalší rok vo voľbách spočítajú.

Takmer tri týždne po tom, čo v meste pri policajnom zásahu zahynul Afroameričan George Floyd a po celých Spojených štátoch sa rozšírili protesty, sa práve v Minneapolise rozbehla debata o tom, ako sa môže zmeniť americká polícia.
Ešte nedávno radikálny návrh – rozpustenie policajného zboru – cez víkend podporilo deväť z trinástich členov mestskej rady, ktorí chcú priniesť „nový model verejnej bezpečnosti“.
Znamená to znefunkčnenie polície a je vôbec takáto reforma v Amerike možná?
Tréningy nepomohli
Policajnému zboru v Spojených štátoch dôveruje 69 percent Američanov, ukázal minulotýždňový prieskum agentúry Ipsos. Medzi Afroameričanmi je však toto číslo výrazne nižšie – polícii verí len 36 percent z nich.
O reforme policajného zboru sa pritom hovorí takmer po každom medializovanom prípade policajnej brutality v USA. Po tom, čo newyorská polícia pri zatýkaní v roku 2014 udusila 43-ročného Afroameričana Erica Garnera, ktorý predával kusové cigarety, do ulíc vyšli na protest tisíce ľudí.