New York 1. júna (TASR) - Bezpečnostná rada OSN v utorok po prvý raz odsúdila sexuálne zneužívanie, ktorého sa dopustili príslušníci mierových jednotiek Spojených národov. Tomuto kroku predchádzali informácie, že takéto prípady boli členskými štátmi desaťročia ignorované v obave z odhalenia priestupkov ich vojakov.
OSN obvinila vojakov a civilný personál v Konžskej demokratickej republike (KDR) zo znásilňovanie, pedofílie a z toho, že hladným deťom výmenou za sex ponúkajú potraviny alebo peniaze. Sexuálne zneužívanie v menšom rozsahu sa objavilo aj v iných misiách OSN.
Spojenými štátmi vypracovaný návrh vyhlásenia, prednesený na oficiálnom zasadaní, vyzýva všetky krajiny, aby schválili nedávne návrhy vypracované vyšetrovateľmi OSN, ktoré majú ukončiť a zabrániť sexuálnemu zneužívaniu. Dokument však konštatuje, že hlavnú zodpovednosť za konanie vojakov nesú ich vlastné štáty.
"Bezpečnostná rada čo najrozhodnejšie odsudzuje všetky činy sexuálneho zneužívania a vykorisťovanie spáchaného personálom mierových misií OSN," uvádza sa vo vyhlásení BR OSN. "Význačné a čestné výsledky mierovej činnosti OSN sú poškvrnené činmi niekoľkých jednotlivcov," dodáva.
Jordánsky veľvyslanec pri OSN, princ Zíd Raád Zíd al-Husajn, ktorý vyšetroval zneužívanie a v marci predložil rozsiahle odporúčania, BR OSN povedal, že odhaľovaniu týchto prípadov v ostatných rokoch bránilo poníženie a pýcha.
Od decembra 2004 bolo v súvislosti so sexuálnym obťažovaním vyšetrovaných 117 vojakov, 32 civilistov a traja policajti OSN. Päť zamestnancov OSN prepustili a deväť ďalších sa v súčasnosti podrobuje disciplinárnemu procesu. Štyroch obvinení zbavili, oznámil BR OSN Jean-Marie Guehenno, zástupca generálneho tajomníka OSN pre mierové misie. Ako dodal, ďalších 77 vojakov a dvoch policajtov poslali z misií domov. Medzi nimi bolo aj šesť vojenských veliteľov.
OSN má 17 mierových misií, v ktorých pôsobí 66.500 osôb. Operácie stoja viac ako štyri miliardy dolárov ročne.
Guehenno predpokladá, že problém vykorisťovania a zneužívania sa stane ešte vypuklejší, "keďže je viac ako pravdepodobné, že obete teraz začnú hovoriť".
Oznámil tiež, že vojaci majú zakázané navštevovať oblasti, kde sa zdržiavajú prostitútky, a to na Pobreží Slonoviny, v Libérii, Etiópii, Kosove, na Východnom Timore, ako aj v KDR. Len v KDR však majú vojaci zakázané bratanie sa s miestnymi obyvateľmi.
Zíd vyslovil odhad, že realizovanie väčšiny jeho odporúčaní potrvá dva roky. Oznámil, že jeho právny tím skúma "zložité otázky" imunity personálu OSN a čo robiť v prípade, že spáchajú vážne zločiny, ako napríklad vraždu.
Zíd okrem iného odporučil, aby sa súdne procesy konali v krajinách, kde bolo zneužívanie spáchané, čo by umožnilo výpovede svedkov. Ako dodal, vojakom by mali zrážať časť platu a z peňazí vytvoriť fond pre ženy, ktoré privedú do druhého stavu.