Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
- Koronavírus v Taliansku >>>
- Koronavírus v Spojených štátoch >>>
- Koronavírus v Kanade >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus vo Veľkej Británii >>>
- Koronavírus v Rusku >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Poľsku >>>
- Koronavírus v Dánsku >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Guatemale >>>
- Koronavírus v Grécku >>>
- Koronavírus v Indonézii >>>
Počet osôb nakazených novým koronavírusom na celom svete presiahol sedem miliónov. Vyplýva to z najnovšej bilancie agentúry AFP.
Dve tretiny z celkového počtu 7 003 851 infikovaných evidujú v Európe a Spojených štátoch. Ochoreniu COVID-19 doposiaľ vo svete podľahlo 402 867 osôb.

Bilancia AFP vychádza z oficiálnych údajov jednotlivých krajín a informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré boli dostupné v pondelok o 09.00 h SELČ.
Najviac zasiahnutým kontinentom je Európa s 2 275 305 nakazenými a 183 542 úmrtiami. V USA evidujú od začiatku pandémie, ktorá vypukla vlani v decembri v Číne, 1 942 363 infikovaných a 110 514 smrteľných obetí.
Počet nahlásených prípadov sa za posledný mesiac celosvetovo zdvojnásobil, pričom len za uplynulých deväť dní registrovali viac ako milión nakazených.
Agentúra AFP upozorňuje na to, že uvedené údaje zrejme pokrývajú len časť zo skutočného počtu nakazených, keďže mnohé krajiny testujú len tých ľudí, ktorí prejavujú symptómy nákazy alebo závažné prípady.
Koronavírus v Taliansku
Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Taliansku 280 nových prípadov nákazy koronavírusom, z toho vyše tretinu zaznamenali v Lombardsku, najviac postihnutom talianskom regióne, informovala v pondelok agentúra AP.
Celkový počet nakazených v krajine tak dosiahol 235.278. S počtom infikovaných patrí Taliansku v tejto štatistike siedme miesto za USA, Brazíliou, Ruskom, Britániou, Indiou a Španielskom.
Ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo v Taliansku už celkovo 33.964 ľudí, čo radí krajinu na štvrté miesto na svete.
Talianske úrady priznávajú, že skutočný počet prípadov nákazy a úmrtí je omnoho vyšší. Mnohí ľudia s miernymi príznakmi sa nedali otestovať a testovaní neboli ani mnohí, ktorí mali vážne príznaky COVID-19, no zomreli v domovoch opatrovateľských služieb alebo doma, čo sa týka najmä starších ľudí.
Koronavírus v USA
V Spojených štátoch zomrelo za posledných 24 hodín ďalších 691 ľudí v dôsledku nákazy koronavírusom, čo je najnižšie číslo zaznamenané za posledný týždeň, vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, zverejnených v nedeľu večer miestneho času.
Podľa priebežnej bilancie tejto univerzity sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 110 482. USA zaznamenali už takmer 1,94 milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, informuje agentúra AFP.
Spojené štáty sú pandémiou najviac postihnutou krajinou, a to tak v celkovom počte prípadov nákazy, ako aj v počte úmrtí.
V prepočte na počet obyvateľov však má vyššiu úmrtnosť viacero európskych krajín - vrátane Francúzska, Talianska a Španielska.
Koronavírus v Kanade
Kanada mierne uvoľnila obmedzenia na hraniciach, zavedené z dôvodu pandémie nového koronavírusu, a umožní najbližším príbuzným kanadských občanov alebo ľudí s trvalým pobytom prísť do krajiny. V pondelok to oznámil premiér Justin Trudeau, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AP.
Trudeau zdôraznil, že každý človek vstupujúci do krajiny musí ísť na 14 dní do karantény, inak mu hrozia závažné pokuty.
Minister pre prisťahovalectvo Marco Mendicino uviedol, že táto stanovená výnimka sa vzťahuje na manželov, manželky, partnerov v spoločnej domácnosti, vyživované deti, rodičov a zákonných zástupcov osôb. Minister dodal, že v Kanade budú musieť zostať najmenej 15 dní.
Kanada dosiaľ umožňovala vstup do krajiny iba Kanaďanom a ľuďom s trvalým pobytom, pretože od marca mala hranice zatvorené pre všetky cesty, ktoré neboli označené za nevyhnutné.
Koronavírus v Španielsku
Španielsko začalo v pondelok s poslednou - treťou - fázou uvoľňovania opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou, ktorá sa týka 52 percent obyvateľov krajiny, informoval na svojej webovej stránke denník El País.

Zvyšok krajiny zostáva v druhej fáze, ktorá v niektorých oblastiach začala platiť tiež až od pondelka.
V oblastiach, ktoré vstúpili do tretej fázy, sa rušia obmedzenia v oblasti návštevných hodín pre rôzne vekové skupiny obyvateľov a bude možné cestovať medzi jednotlivými provinciami - okrem autonómneho spoločenstva Estremadura.
Kontrolu nad týmito oblasťami opäť preberajú vlády jednotlivých španielskych autonómnych spoločenstiev.
V tretej fáze sa zvyšujú kapacity naplnenia reštaurácií, barov, obchodov a ďalších zariadení, uvádza webový portál The Local. Stále však musia dodržiavať opatrenia v oblasti bezpečnosti vrátane dezinfekcie a predpísaných vzdialeností medzi osobami.
Počet osôb, ktoré sa môžu zhromažďovať na verejnosti, sa zvýšil z 15 na 20.
Koronavírus vo Veľkej Británii
Počet obetí pandémie nového koronavírusu stúpol v Británii na 40 597, keď ochoreniu COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, podľahlo za 24 hodín ďalších 55 ľudí.

Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje britského ministerstva zdravotníctva platné k 7. júnu, 18.00 h SELČ.
Ide o vôbec najnižší denný nárast v počte obetí od 23. marca, keď Spojené kráľovstvo pristúpilo ku karanténnym opatreniam.
Británia eviduje druhý najvyšší počet obetí nákazy spôsobenej koronavírusom na svete; predstihujú ju len USA.
Podľa ďalších zdrojov je však počet obetí koronavírusovej pandémie v krajine vyšší ako 50 000.
Do pondelka rána vykonali v Británii 5 731 576 testov, pričom za uplynulý deň ich bolo 138 183. Pozitívny výsledok testu zaznamenali u celkovo 287 399 osôb.
Koronavírus v Rusku
Rusko ohlásilo v pondelok prvé kroky na ceste k zmierňovaniu reštriktívnych opatrení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu vrátane čiastočného otvorenia hraníc.

Informovali o tom agentúry AFP a AP s tým, že nie je jasné, kedy avizované uvoľnenia vstúpia do platnosti.
Ako uviedol v televíznom prejave ruský premiér Michail Mišustin, vláda podpísala dekrét umožňujúci ruským občanom vycestovať z krajiny za účelom práce, štúdia, lekárskej starostlivosti či starostlivosti o chorých príbuzných.
Zo zdravotných dôvodov či poskytovania starostlivosti o členov rodiny budú mať povolený vstup do Ruska aj cudzinci.
Starosta Moskvy Sergej Sobianin v pondelok oznámil, že od utorka sa v ruskom hlavnom meste skončia prísne karanténne opatrenia vrátane obmedzení pohybu občanov, ktoré boli zavedené pre obavu zo šírenia nákazy nového koronavírusu.
Sobianin na svojom blogu napísal, že od utorka 9. júna sa upúšťa od nariadení o samoizolácii, cestovných povoleniach i obmedzeniach pohybu.
Koronavírus v Belgicku
Belgicko vstúpilo v pondelok do tretej fázy päťdielnej stratégie postupného uvoľňovania karanténnych opatrení prijatých v polovici marca pre chorobu COVID-19.
Znamená to opätovné otvorenie barov, kaviarní a reštaurácií, ale aj športových stredísk a ďalších tried na školách.

O týždeň, 15. júna, Belgicko opätovne otvorí svoje hranice pre cestujúcich z krajín Európskej únie, Británie a krajín schengenského priestoru.
Kroky federálnej vlády určuje vývoj koronakrízy v krajine. V priebehu nedele pribudlo 122 nakazených osôb, čím počet infikovaných dosiahol od marca 59 348 prípadov.
Za posledných 24 hodín však pre kontamináciu novým typom koronavírusu muselo byť hospitalizovaných len 23 osôb, pričom viac ako štvrtina pacientov pochádzala z opatrovateľských domovov.
V pondelok ráno bolo internovaných celkovo 573 pacientov, z toho 116 na jednotkách intenzívnej starostlivosti, a 70 pacientov bolo odkázaných na respiračnú pomoc.
V nedeľu v spojitosti s Covidom-19 zomrelo 11 osôb, čím oficiálny počet obetí dosiahol stav 9606.
Koronavírus v Maďarsku
Počet nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku stúpol o šesť prípadov na 4014.
Zomreli ďalší dvaja starší pacienti, čím počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol za uplynulých 24 hodín na 548, informoval v pondelok krízový štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu.
Počet aktívnych nakazených je 1128, z ktorých 41 percent pochádza z Budapešti. V nemocniciach je 385 infikovaných pacientov; 21 z nich je napojených na umelá pľúcnu ventiláciu.
Krízový štáb zdôraznil, že hrozba koronavírusu ešte nepominula a že v Maďarsku je nutné dodržiavať epidemiologické opatrenia, akými sú nosenie rúšok v interiéroch i prostriedkoch hromadnej dopravy i zachovávanie ochranného odstupu na verejných priestranstvách.
Koronavírus v Poľsku
Podpredsedníčka poľskej vlády Jadwiga Emilewiczová v pondelok vyhlásila, že nevidí nijaký dôvod na zavedenie nových obmedzení v boji proti šíreniu koronavírusu či na obnovenie tých predchádzajúcich.
Uviedla to po tom, ako počas uplynulého víkendu došlo v Poľsku k výraznému nárastu počtu nakazených, informovala agentúra Reuters.
"Nemáme v pláne tak dnes urobiť," povedala Emilewiczová pre súkromnú stanicu Polsat News na margo možného opätovného sprísnenia reštrikcií.

V sobotu zaznamenali v Poľsku 576 nových infikovaných a v nedeľu 575, čo predstavuje doteraz najvyšší nárast za dva dni za sebou v krajinách Európskej únie, poznamenala agentúra AFP.
Ako uvádza poľské ministerstvo zdravotníctva, takmer dve tretiny nových prípadov je spojených so zamestnancami uhoľnej bane Zofiowka v meste Jastrzebie-Zdroj v regióne Sliezsko a ich rodinnými príslušníkmi.
Štátna spoločnosť JSW, ktorá baňu vlastní, v nedeľu na Twitteri uviedla, že vysoký počet nakazených zaznamenali aj v ďalšej bani v obci Pniowek. Tá leží takisto v Sliezsku, ktoré je momentálne v Poľsku epicentrom nákazy.
Poľská vláda začala obmedzenia zmierňovať koncom mája, pričom povolila napríklad zhromažďovanie do maximálne 150 osôb.
Poliaci už takisto nemusia vonku nosiť rúška na tvárach a zrušený bol aj obmedzený počet zákazníkov v obchodoch či reštauráciách. Od soboty sú otvorené viaceré verejné priestory vrátane kín, divadiel, koncertných sál, fitnes centier či plavární.
Celkovo evidujú v krajine 26 561 osôb nakazených a 1157 úmrtí.
Koronavírus v Dánsku
V Dánsku sa v pondelok mohli znovu otvoriť športové haly, telocvične a plavecké bazény. V rámci uvoľňovania reštriktívnych opatrení sa taktiež zvýšil z 10 na 50 počet ľudí, ktorí sa môžu zhromaždiť na jednom mieste. Informovala o tom agentúra DPA.
Vláda okrem toho zvažuje, že výnimočne povolí aj väčšie zhromaždenia - do 500 ľudí - avšak za predpokladu, že na nich bude možné zabezpečiť fyzické odstupy medzi jednotlivými účastníkmi.
Tomu by mohli vyhovovať napríklad veľké futbalové arény, v skorých hrávajú zápasy kluby dánskej futbalovej ligy.
V Dánsku dosiaľ zaznamenali 11 948 prípadov nákazy novým koronavírusom a 589 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
Koronavírus v Indii
Vo väčšine indických štátov sa v pondelok znovu otvorili reštaurácie, nákupné strediská i modlitebné miesta. Došlo k tomu aj napriek stále narastajúcemu počtu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, uviedla agentúra AP.

Indické ministerstvo zdravotníctva hlásilo v pondelok 9983 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Celkovo tak v Indii zaznamenali už vyše 256.000 prípadov nákazy. India je v tomto smere piatou najzasiahnutejšom krajinou na svete.
V pondelok tiež hlásili 206 nových úmrtí, čo je najvyšší denný prírastok, informuje AP. V krajine už celkovo zaznamenali 7135 úmrtí.
India zároveň v pondelok znovu otvorila štátne hranice a umožnila medzištátny pohyb tovarov i osôb.
V krajine sa už predtým čiastočne obnovili vlakové spojenia i vnútroštátne lety, otvorili sa obchody a továrne obnovili svoju činnosť. Školy však stále zostávajú zatvorené.
V rozľahlej Indii došlo k nárastu prípadov nákazy v dôsledku presunom státisícov tzv. migrujúcich pracovníkov, ktorí pre karanténne opatrenia - zavedené v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu - prišli o prácu a vracali sa do svojich domovských miest.
Koronavírus v Guatemale
Guatemalský prezident Alejandro Giammattei v nedeľu miestneho času informoval, že pozitívne otestovaných na nový druh koronavírusu bolo až 18 osôb zamestnaných v jeho prezidentskej kancelárii či ochranke.
V dôsledku tejto skutočnosti sa Giammattei rozhodol pracovať na diaľku a zároveň oznámil, že priestory prezidentskej kancelárie sa budú dezinfikovať, napísala v pondelok agentúra Reuters.
"Ja aj viceprezident budeme v našich pracovných aktivitách pokračovať na diaľku. Sme zdraví. Otestovali nás. Koronavírus nemáme," povedal Giammattei v prejave v televízii.
V Guatemale dosiaľ zaznamenali 7055 prípadov koronavírusovej infekcie a 252 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
Koronavírus v Grécku
V Grécku sa v pondelok mohli opätovne otvoriť bary, nočné kluby aj internetové kaviarne. Informovala o tom agentúra AP s tým, že v krajine sa vďaka včasnému zavedeniu obmedzení pohybu podarilo udržať počet nakazených novým druhom koronavírusu i obetí na nízkej úrovni.
V rámci postupného uvoľňovania sa už zrušili takmer všetky obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie. Do platnosti však vstúpili nariadenia stanovujúce znovuotvoreným prevádzkam dodržiavať maximálny povolený počet zákazníkov a zachovávať medzi nimi bezpečnostné vzdialenosti.
Väčšina barov, nočných klubov i reštaurácií v Grécku funguje počas letných mesiacov vonku, čo miestnym úradom dopomohlo v rozhodnutí povoliť ich otvorenie, píše AP.
Vláda i zdravotníci však varujú, že ak dôjde v dôsledku nerešpektovania nariadení o fyzickom odstupe k opätovnému šíreniu koronavírusovej nákazy, mohli by na zasiahnutých miestach znovu zaviesť karanténne obmedzenia pohybu.
V Grécku dosiaľ zaznamenali 2997 prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2 a 180 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.
Koronavírus v Indonézii
Indonézske hlavné mesto Jakarta v pondelok po dvoch mesiacoch uvoľnilo niektoré obmedzenia zavedené z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.
V Jakarte, kde žije 11 miliónov ľudí, platili rozsiahle reštrikcie obmedzujúce spoločenský kontakt od 10. apríla. Indonézska metropola bola najviac zasiahnutým mestom v krajine.
V pondelok sa v meste otvorili reštaurácie, obchody s potravinami či úrady. Do práce ale nastúpila len polovica ich zamestnancov a vstup má povolený len 50 percent zákazníkov v porovnaní s bežnou kapacitou. Obnovená bola aj premávka verejnej dopravy.
Fotografie zverejnené na sociálnych sieťach zachytávali dlhé rady cestujúcich na železničných staniciach, ktorí čakali na vlaky do Jakarty, pričom mnohí z nich ignorovali pravidlá týkajúce sa povinného odstupu.
V piatok mohli s 50-percentnou kapacitou a za dodržiavania odstupu otvoriť aj mešity a ďalšie bohoslužobné objekty. Školy zostávajú počas júnovej prechodnej fázy zatvorené. Budúci týždeň sa opäť otvoria obchodné centrá, zoologické záhrady či pláže.
V Jakarte evidujú viac ako 8000 prípadov nákazy koronavírusom vrátane 529 úmrtí. V Indonézii zaznamenali celkovo 31 186 infikovaných a 1851 smrteľných obetí.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?