Ak s vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
- Koronavírus v Británii >>>>
- Koronavírus v Indii >>>>
- Koronavírus v Rusku >>>>
- Koronavírus v Španielsku >>>>
- Koronavírus v USA >>>>
Nový koronavírus si od vlaňajšieho decembra vyžiadal na celom svete už najmenej 395 977 obetí. Vyplýva to z bilancie tlačovej agentúry AFP vychádzajúcej z oficiálnych údajov, ktoré boli k dispozícií v sobotu o 13.00 h SELČ.
V 196 krajinách a teritóriách bolo doposiaľ zaznamenaných 6.782.890 prípadov ochorenia COVID-19. Z tohto počtu sa už najmenej 2.943.700 ľudí vyliečilo.
Európa hlási najvyšší počet prípadov (2.248.511) a úmrtí (182.708) v dôsledku ochorenia COVID-19. Po nej nasleduje Severná Amerika (USA a Kanada) s 116.894 úmrtiami a 1.992.165 prípadmi nákazy.
Medzi krajinami zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu Spojené štáty. V USA tomuto ochoreniu podľahlo už 109.143 ľudí a nakazilo sa 1.897.838 osôb. Najmenej 491.706 ľudí sa uzdravilo.
Druhý najvyšší počet úmrtí zaznamenala Británia (40.261), ktorá hlási aktuálne 283.311 prípadov nákazy. Po nej nasleduje Brazília s 35.026 úmrtiami a 645.771 prípadmi nákazy, ďalej Taliansko s 33.774 úmrtiami a 234.531 infekciami a Francúzsko s 29.111 úmrtiami a 190.052 nakazenými.
Údaje zozbierané agentúrou AFP od úradov jednotlivých krajín a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pravdepodobne odrážajú iba časť zo skutočného počtu infekcií. Mnohé krajiny testujú iba najvážnejšie prípady.
Koronavírus v Británii
Počet obetí pandémie nového koronavírusu stúpol v Británii na 40.465, keď ochoreniu COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, podľahlo za 24 hodín ďalších 204 ľudí. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje britského ministerstva zdravotníctva platné k 5. júnu, 18.00 h SELČ.
Podľa ďalších zdrojov je však počet obetí koronavírusovej pandémie v krajine vyšší ako 50.000.
Do soboty rána vykonali v Británii 5.438.712 testov, pričom za uplynulý deň ich bolo 218.187. Pozitívny výsledok testu zaznamenali u celkovo 284.868 osôb.
Britská vláda trvá na postupnom uvoľňovaní karanténnych opatrení, zatiaľ čo kritici sa obávajú, že to povedie k druhej vlne epidémie.
Koronavírus v Indii
India zaznamenala v sobotu 9887 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast od vypuknutia pandémie. India tak v počte prípadov nákazy novým koronavírusom predstihla Taliansko, ktoré bolo doteraz v poradí šiestou krajinou s najvyšším počtom potvrdených prípadov tohto ochorenia na svete, informovala agentúra DPA.
Podľa indického ministerstva zdravotníctva dosiahol celkový počet infekcií 236.657, z toho 6642 úmrtí. V dôsledku choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, pribudlo v krajine za posledných 24 hodín najmenej 294 nových úmrtí.
Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu je však v Indii v porovnaní s pandémiou najhoršie zasiahnutými krajinami vrátane Talianska podstatne nižší.
Podľa údajov z ministerstva zdravotníctva počet vyliečených pacientov presiahol 114.000. India však stále eviduje viac ako 115.000 aktívnych prípadov nákazy a odborníci predpokladajú, že táto husto osídlená krajina dosiahne vrchol epidémie koncom júna alebo až v júli.
Karanténne opatrenia sa v Indii začali postupne uvoľňovať začiatkom júna. Od 8. júna by sa mali otvoriť svätyne, hotely, reštaurácie aj obchodné centrá. Vzdelávacie zariadenia sa otvoria "po konzultáciách" s indickými štátnymi predstaviteľmi.
Koronavírus v Rusku
Za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku ochoreniu COVID-19, spôsobovanému koronavírusom SARS-CoV-2, 197 osôb, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na 5725. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na ruské krízové centrum.
Za posledný deň v Rusku pribudlo aj 8855 nových prípadov nákazy, čím ich celkový počet stúpol na 458.689. Rusko je momentálne krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených.
Až 1992 nových prípadov hlási Moskva, ktorá je ohniskom nákazy v Rusku.
Z choroby COVID-19 sa v sobotu za uplynulý deň vyliečilo 8708 nakazených. Celkovo sa vyliečilo už 221.338 ľudí.
Koronavírus v Španielsku
Šírenie nového koronavírusu v Španielsku je z veľkej časti pod kontrolou, keď sú počty nových prípadov nákazy a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti nízke a prebieha hromadné testovanie. Uviedli to v piatok tamojší zdravotnícki predstavitelia, píše agentúra DPA.
Koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón povedal, že hlavnou výzvou je teraz zabezpečiť, aby sa do krajiny nedostala nákaza zo zahraničia, informovala agentúra Europa Press. Španielsko, ktoré koronavírusová pandémia zasiahla mimoriadne vážne, plánuje opätovne umožniť vstup cudzincom do krajiny od 1. júla.
Na vrchole krízy v Španielsku zomieralo v apríli v dôsledku ochorenia COVID-19 okolo 900 ľudí denne. V krajine potvrdili celkovo približne 240.000 prípadov nákazy a oficiálny počet úmrtí presiahol 27.000.
Simón tiež povedal, že pri dosiaľ neobjasnenom výraznom náraste úmrtnosti v Španielsku v uplynulých mesiacoch mohol zohrať svoju úlohu aj strach z nákazy novým koronavírusom, informovala agentúra AP.
Španielske ministerstvo zdravotníctva totiž eviduje zmienených vyše 27.000 potvrdených úmrtí na COVID-19. Ide o ľudí, ktorých testy na tento vírus boli pozitívne pred tým, ako zomreli.
Univerzita Karla III., na ktorej pôsobí centrum zaznamenávajúce počty úmrtí v krajine, však od marca registruje viac než 43.000 úmrtí nad rámec bilancie, akú by očakávali na základe počtov úmrtí z posledných rokov.
Simón v piatok uviedol, že nezrovnalosti medzi týmito údajmi by mohli byť dôsledkom iných faktorov nepriamo súvisiacich s vírusom. Jedným by mohlo byť to, že ľudia s chronickými chorobami mali príliš veľké obavy alebo čakali pridlho na to, aby išli do nemocnice, keď na vrchole epidémie v Španielsku potrebovali zdravotnícku starostlivosť.
Simón pripustil, že skutočné počty obetí COVID-19 v krajine by mohli byť vyššie než aktuálna oficiálna bilancia. Španielsko malo podobne ako ďalšie najviac zasiahnuté krajiny na začiatku epidémie veľké ťažkosti so zaistením testov pre všetkých chorých, dodáva AP.
Koronavírus v USA
V Spojených štátoch zomrelo za posledných 24 hodín ďalších 922 ľudí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet úmrtí v krajine zvýšil na 109.042. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa z piatkového večera miestneho času.
Podľa priebežnej bilancie tejto univerzity zaznamenali v USA viac ako 1,89 milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Z ochorenia COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, sa v krajine vyliečilo približne 491.000 ľudí, informuje agentúra AFP.
Spojené štáty sú pandémiou najviac postihnutou krajinou, a to tak v celkovom počte prípadov nákazy, ako aj v počte úmrtí.
V prepočte na počet obyvateľov však má vyššiu úmrtnosť viacero európskych krajín - vrátane Francúzska, Talianska a Španielska.
Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že jeho krajina má v súvislosti s koronavírusovou pandémiou to najhoršie už za sebou. Znova tiež apeloval na guvernérov jednotlivých štátov USA, aby zmiernili obmedzujúce opatrenia.
Podľa vedcov z Univerzity z Massachusetts, ktorí pri svojej predpovedi konečného počtu obetí kombinujú deväť epidemiologických modelov, sa predpokladá, že vírus spôsobí v USA do 27. júna celkovo asi 127.000 úmrtí.
Aj keď od svojho vrcholu v polovici apríla pandémia v USA vykazuje známky spomalenia, odborníci v oblasti zdravotníctva sa obávajú, že prebiehajúce celoštátne protesty proti policajnej brutalite a rasizmu by mohli v nasledujúcich týždňoch viesť k nárastu nových prípadov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?