BOSTON. Kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa a niekdajšieho viceprezidenta Joea Bidena sa stali terčmi hackerov podporovaných štátmi.
Vo štvrtok to potvrdila spoločnosť Google s tým, že neobjavili žiadne dôkazy o tom, že by ich phishingové pokusy boli úspešné.
Čínska a iránska skupina

Šéf skupiny Googlu pre analýzu hrozieb Shane Huntley na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že na Bidenovu kampaň sa zamerala čínska hackerská skupina známa ako Hurricane Panda, na Trumpa zase iránske zoskupenie známe ako Charming Kitten.
Terčmi hackerov boli osobné e-mailové účty pracovníkov oboch kampaní. Hovorca Googlu uviedol, že pokusy hackerov sú nedávne a "v oboch kampaniach sa stalo terčmi pár ľudí".
Ich počet ale nekonkretizoval. Google vysvetlil, že používateľov upozornil a incidenty nahlásil federálnym orgánom činným v trestnom konaní. O kybernetickej bezpečnosti ich zamestnancov sa nevyjadrila ani jedna z kampaní.
Ani jedna pre agentúru AP neposkytla informácie o tom, koľko ich zamestnancov si hackeri vyhliadli, ani kedy sa ich pokusy uskutočnili a či bol ich phishing úspešný.
Významné odhalenie
Graham Brookie z Laboratória forenzného výskumu Atlantickej rady sa na Twitteri vyjadril, že oznámenie Googlu je "významné odhalenie potenciálnych kybernetických vplyvných operácií, ako sme to videli v roku 2016".

Odkazoval pritom na útoky ruských hackerov na Demokratický národný výbor a prezidentskú kampaň Hillary Clintonovej a následné zverejnenie interných e-mailov, pričom niektoré boli aj upravené.
Podľa amerických vyšetrovateľov to bolo úsilie pomôcť Trumpovej prezidentskej kampani.
Phishingové útoky zvyčajne zahŕňajú falošné e-maily s odkazmi, cez ktoré hackeri buď zbierajú heslá používateľov alebo nakazia ich zariadenia škodlivým softvérom.
Spomínaná skupina Hurricane Panda, medzi bezpečnostnými výskumníkmi nazývaná aj ako Zirconium alebo APT31, je známa tým, že sa zameriava na odcudzovanie duševného vlastníctva a inú špionáž.
Charming Kitten, tiež známa ako Newscaster a APT35, sa zase zameriava na predstaviteľov vlád a podniky v USA a na Blízkom východe, ale tiež na krádeže informácií a špionáž.