SME

Koronavírus vo svete: Brazília a Mexiko majú smutný rekord v počte mŕtvych za jeden deň

Severné Macedónsko znovu zaviedlo prísne obmedzenia pohybu ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na COVID-19 zomrelo celosvetovo vyše 600 zdravotných sestier a viac ako 230-tisíc zdravotníkov sa nakazilo.

SkryťVypnúť reklamu

Ukazujú to predbežné údaje zhromaždené Medzinárodnou radou sestier (ICN), na ktorú sa v stredu v správe odvolala tlačová agentúra DPA.

Vo švajčiarskej Ženeve sídliaca zastrešujúca organizácia, ktorá zastupuje 20 miliónov zdravotných sestier, vyzvala vlády, aby chránili ich zdravie a lepšie zhromažďovali údaje, pretože organizácia má iba obmedzené informácie.

"Bez týchto údajov nepoznáme skutočné dopady ochorenia COVID-19, a preto budeme menej schopní riešiť ďalšie pandémie, ktoré prídu v budúcnosti," napísal v stredu vo vyhlásení výkonný šéf ICN Howard Catton.

Nakazení zdravotníci zároveň predstavujú riziko pre pacientov, varoval.

Kým údaj 230.000 infikovaných vychádza z údajov z obmedzeného počtu krajín, ICN odhaduje, že skutočný počet nakazených zdravotníkov je oveľa vyšší, a to približne 450.000.

SkryťVypnúť reklamu

"Ošetrovanie je v súčasnosti zrejme jedno z najnebezpečnejších zamestnaní na svete," uviedol Catton. Takisto požiadal vlády jednotlivých krajín, aby analyzovali, prečo a ako sa zdravotníci koronavírusom nakazia.

Koronavírus v Mexiku

V Mexiku zaznamenali za posledných 24 hodín 1092 nových úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19.

Denný nárast v tejto krajine po prvý raz prekročil 1000 obetí. Predchádzajúci deň mexické zdravotné úrady zaevidovali 470 mŕtvych.

Chorobe COVID-19 doposiaľ podľahlo 11 729 ľudí.

V Mexiku zaznamenali aj rekordný počet nových prípadov - 3912 za jeden deň, čím sa ich celkový počet zvýšil na 101 238.

Koronavírus v Brazílii

Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 1349 úmrtí na chorobu COVID-19 spôsobovanú novým koronavírusom SARS-CoV-2, čo je doteraz najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na brazílske úrady.

Celkový počet obetí dosiahol 32.548. Krajina eviduje celkom 584.016 potvrdených prípadov nákazy.

Brazília je krajinou s druhým najvyšším počtom nakazených na svete; prvé sú Spojené štáty s vyše 1,8 miliónom infikovaných.

Brazília je najťažšie zasiahnutou krajinou v Latinskej Amerike.

Experti uvádzajú, že celkový počet mŕtvych aj nakazených je pravdepodobne vyšší.

Koronavírus v Severnom Macedónsku

Severné Macedónsko znovu zaviedlo prísne obmedzenia pohybu ľudí v hlavnom meste Skopje a v ďalších troch častiach krajiny, pretože tam zaznamenali rekordný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom. V stredu o tom informovala tlačová agentúra AP.

Minister zdravotníctva Venko Filipče v stredu uviedol, že v týchto oblastiach bude platiť takmer úplný zákaz vychádzania, a to od štvrtka 21.00 h do pondelka 05.00 h. Ľudia budú môcť ísť len do nemocníc alebo lekární.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že za posledných 24 hodín zaznamenali 101 nových prípadov nákazy - čo je rekord od prvého zaznamenaného prípadu v Severnom Macedónsku z konca februára, a tiež štyri úmrtia. Celkové počty tak stúpli na 2492 nakazených a 145 mŕtvych.

Vyše polovicu nových prípadov infekcie zistili v Skopje.

Filipče upozornil, že maličká balkánska krajina s 2,1 milióna obyvateľov zažíva nárast infekcií, lebo ľudia ignorujú varovania, aby nosili ochranné rúška a rukavice a dodržiavali spoločenský odstup.

Koronavírus v Spojených štátoch

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 919 úmrtí na nový koronavírus a celkový počet mŕtvych tak stúpol na 107.099. V stredu večer miestneho času to oznámila popredná americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorú vo štvrtok nadránom citovala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Spojené štáty - pandémiou najhoršie zasiahnutá krajina vzhľadom na počet úmrtí - majú teraz potvrdených takmer 1,85 milióna prípadov nákazy. Univerzita so sídlom v meste Baltimore hlásila tieto údaje v stredu o 20.30 h tamojšieho času (02.30 h SELČ).

Hoci pandémia zrejme do určitej miery v USA ustupuje, odborníci na zdravotníctvo majú stále obavy a tvrdia, že rozsiahle protirasistické protesty v poslednom týždni môžu viesť k novej vlne nákazy.

Koronavírus v Rusku

Rusko zaznamenalo 8831 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín a 169 úmrtí. Celkový počet prípadov vzrástol na 441 108 a celkový počet obetí na 5384.

Denný nárast počtu prípadov infekcie už 20 dní neprekročil 10 000. V porovnaní so stredou celkový počet prípadov vzrástol o dve percentá, čo je najmenej od začiatku pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok krízové centrum eviduje 8666 čerstvo vyliečených pacientov, čím sa celkový počet vyliečených zvýšil na 204 623. To je 46,3 percenta z celkového počtu ľudí infikovaných vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Ohnisko pandémie v Rusku - hlavné mesto Moskva - eviduje 3061 novovyliečených a 1998 nových prípadov. Ďalších 767 infikovaných potvrdila Moskovská oblasť, 375 hlási Petrohrad.

Koronavírus v Maďarsku

Počet nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku začal opäť stúpať. Testy potvrdili 23 nových prípadov, pričom aktuálne infikovaných je 1210, o troch viac než v stredu.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo za uplynulých 24 hodín ďalších päť starších pacientov trpiacich aj inými chorobami, čím počet obetí stúpol na 539.

Až 49 obetí pochádza z radov klientov budapeštianskeho domova dôchodcov na Peštianskej ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Z ochorenia sa vyliečilo 2205 ľudí. Celkový počet nakazených dosiahol 3954.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko zaznamenalo za posledných 24 hodín päť nových úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, čím sa celkový počet obetí epidémie v krajine zvýšil na 27 133.

V Španielsku od stredy zaznamenali aj 334 nových prípadov nákazy, čím sa celkový počet infikovaných zvýšil na 240 660.

Zdravotníci v barcelonskej nemocnici Hospital del Mar pacientom nakazených novým koronavírusom v rámci zotavovania umožňujú pobyt na neďalekej pláži, uvádza na svojej webovej stránke denník La Vanguardia.

Podmienkou je však zdravotný stav umožňujúci presun a tiež súhlas príbuzných.

Španielska vláda od pondelka 1. júna uvoľnila ďalšie obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu. Táto druhá fáza uvoľňovanie opatrení sa týka väčšiny územia krajiny a približne 70 percent jej populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Na zmienenom území bolo okrem iného umožnené otvoriť pre verejnosť plavecké bazény s obmedzeným počtom návštevníkov a tiež sprístupniť pláže.

Pre zhruba tretinu obyvateľov vrátane ľudí žijúcich v dvoch koronavírusom najviac zasiahnutých oblastiach vrátane Madridu a Barcelony však aj naďalej zostáva v platnosti len prvá fáza, a to miernejšie uvoľnenie obmedzení.

Koronavírus v Taliansku

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Taliansku 88 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19, čo je viac ako 71 úmrtí zaznamenaných v stredu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na údaje civilnej ochrany.

Denný prírastok obetí sa však už piaty deň po sebe drží pod hranicou 100 prípadov.

Znížil sa počet nakazených, keď bolo zaznamenaných 177 nových prípadov, najmenej od konca februára, v porovnaní so stredajšími 321 prípadmi.

SkryťVypnúť reklamu

Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo v Taliansku od prepuknutia nákazy 33 689 ľudí. To je tretí najvyšší počet po USA a Británii.

S počtom 234 013 nakazených patrí Taliansku v tejto štatistike šieste miesto za USA, Brazíliou, Ruskom, Španielskom a Britániou.

Celkom 84 zo 177 štvrtkových prípadov nákazy zaznamenali v najviac postihnutom Lombardsku.

Talianska vláda od utorka povolila cestovanie medzi jednotlivými regiónmi. Guvernéri niektorých regiónov však vyjadrili obavy, že tým môžu vzniknúť nové ohniská nákazy.

Koronavírus v Británii

V Anglicku bude od 15. júna povinné nosenie rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy. Oznámil to vo štvrtok britský minister dopravy Grant Shapps, ktorého citovala stanica BBC.

Minister na tlačovej konferencii povedal, že je potrebné prijať "všetky preventívne" opatrenia, keďže po ďalšom uvoľňovaní obmedzení pohybu sa aj vo verejnej doprave očakáva zvýšený nápor cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Rúška budú povinné v autobusoch, vlakoch, trajektoch i lietadlách. Výnimku v tomto smere budú mať len veľmi malé deti, zdravotne postihnutí a tiež ľudia, ktorí majú problémy s dýchaním.

Shapps uviedol, že rúško na tvári bude pre cestovanie verejnou dopravou "podmienkou", ktorej nerešpektovanie by podľa jeho slov mohlo "napokon" viesť aj k pokutám.

Britská vláda sa dlhý čas vyjadrovala k rúškam pomerne váhavo. Ľudí síce posmeľovala k ich noseniu v uzavretých verejných priestoroch, zároveň však pripúšťala, že vedci v otázke ich nosenia nemajú jasný jednotný názor, uvádza BBC.

Premiér Boris Johnson sa na konci apríla vyslovil, že v rámci uvoľňovania opatrení "budú rúška užitočné z epidemiologických dôvodov a ľuďom zároveň dodajú odvahu, že sa môžu vrátiť do práce".

SkryťVypnúť reklamu

Až doteraz však bolo nosenie rúšok len dobrovoľné, takže štvrtkové oznámenie Shappsa predstavuje v tomto smere veľkú zmenu, komentuje BBC.

Z Británie vo štvrtok hlásili 176 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré si tam celkovo vyžiadalo už 39 904 životov.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu