V Spojených štátoch už neplatí zákon o segregácii, napriek tomu sú úrady proti Afroameričanom tvrdšie.
"Policajti oveľa častejšie zastavujú a kontrolujú práve Afroameričanov. Aj keby zákon porušovali rovnako často ako belošská väčšina, sú jednoducho viac na očiach," zdôrazňuje v rozhovore pre SME analytik českého Výskumného centra AMO Petr Boháček.
Videli ste video z policajného zásahu proti Georgeovi Floydovi?

Áno, bohužiaľ, videl som ho.
Aká bola vaša prvá reakcia?
Podobných videí je pomerne veľa, niektoré z nich sú dokonca ešte brutálnejšie. Pred niekoľkými rokmi som zachytil podobný záznam. Ten zachytával, ako policajti vytiahli zbraň na černocha, ktorý pred nimi kľačal s rukami za hlavou.
Meno toho muža si už nepamätám, ale viem, ako to video pokračovalo. Policajti ho chladnokrvne zavraždili. Občas som mal preto pocit, že takéto videá sa v záplave im podobných neraz strácajú. Video zachytávajúce násilnú smrť Georgea Floyda však zarezonovalo.
Čakali ste, že reakciou na Floydovu smrť bude vlna nepokojov, ktoré sa rozhoreli naprieč USA?
Podobné prípady policajnej brutality proti Afroameričanom sa v Spojených štátoch cyklicky opakujú. Nikdy sa nedá s istotou predpokladať, ktorá z týchto udalostí vyvolá podobne ostrú reakciu a ktorá prejde bez výraznejšieho povšimnutia. Ibaže v situácii, keď Spojené štáty hlboko poznačila koronavírusová kríza, ktorá navyše oveľa výraznejšie postihla afroamerické či hispánske komunity, sa to dalo čakať.
Smrť Georgea Floyda bola rozbuškou v mimoriadne napätom čase. Krajinu navyše týmto ťažkým obdobím vedie prezident, ktorý celú situáciu relativizuje a násilie zo strany polície neskrývane podporuje.
Súhlasíte teda s kritikmi Donalda Trumpa, ktorí tvrdia, že z pozície prezidenta situáciu namiesto upokojovania ešte viac vyhrocuje?