SME

V Paríži zakázali protest súvisiaci s prípadom policajného násilia z roku 2016

Smrť Adama Traoreho prirovnávajú k smrti Georgea Floyda.

Po smrti Georgea Floyda vyšli do ulíč aj Francúzi. Prirovnávajú ju k smrti Adama Traoreho z roku 2016.Po smrti Georgea Floyda vyšli do ulíč aj Francúzi. Prirovnávajú ju k smrti Adama Traoreho z roku 2016. (Zdroj: TASR)

PARÍŽ. Parížska polícia zakázala v utorok - len niekoľko hodín pred jej plánovaným začiatkom - demonštráciu, ktorej cieľom bolo uctiť si pamiatku 24-ročného Francúza čiernej pleti, ktorý zomrel v roku 2016 po policajnom zásahu.

Súvisiaci článok Čo sa to deje, pýtajú sa policajti napadnutí rabujúcim davom Čítajte 

Jeho smrť mnohí prirovnávajú k zabitiu Afroameričana Georgea Floyda, ktorý sa minulý týždeň stal v Spojených štátoch takisto obeťou policajnej brutality, píše agentúra Reuters.

Napriek zákazu sa protestujúci vydali do ulíc Paríža, kde voči nim zasiahla polícia slzotvorným plynom po tom, ako do jej príslušníkov hádzali rôzne úlomky predmetov a na dvoch miestach založili malý požiar, uviedla agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tým, ako došlo k násilnostiam, sa uskutočnil dvojhodinový pokojný protest pri budove hlavného súdu v Paríži.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemôžem dýchať

Francúz Adama Traoré zomrel pred štyrmi rokmi, krátko po tom, ako ho zatkla polícia. Trojica policajtov ho pri zásahu pritlačila bruchom o zem, hoci sa sťažoval, že nemôže dýchať.

Keď ho policajti odviedli do svojho auta, stratil vedomie a privolaná záchranka skonštatovala už len jeho smrť, pripomína denník Frankfurter Rundschau.

Vo Francúzsku vypukli po smrti Traorého násilné protesty. Okolnosti jeho úmrtia sú ešte stále predmetom vyšetrovania, a to aj pre lekárske správy, ktoré si vzájomne odporujú.

Právnik dvoch z troch policajtov, ktorí mladíka zadržali, uviedol, že príčinou jeho smrti nebol incident pri zatýkaní, ale Traorého zdravotný stav - anatomická anomália srdca.

SkryťVypnúť reklamu

Z odborného posudku, ktorý si dala vypracovať Traorého rodina v marci 2019, však zase vyplýva, že dôvodom jeho úmrtia však bolo "mechanické zadusenie", čiže išlo o cudzie zavinenie.

Traorého posledné slová údajne boli "Nemôžem dýchať".

Dôvod: Pandémia koronavírusu

Parížska polícia vo vyhlásení ako dôvod zákazu utorňajšej demonštrácie uviedla, že vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu by počas zhromažďovania sa vysokého počtu osôb mohlo dôjsť k nepokojom a ohrozeniu zdravia ľudí.

Momentálne sú v krajine povolené zhromaždenia do desať účastníkov.

Demonštrácia vzbudila na sociálnych sieťach pozornosť ľudí, ktorí podporujú hnutie Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží) i protesty proti policajnej brutalite v USA, ktoré trvajú už niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto demonštrácie rozpútali okolnosti úmrtia štyridsaťšesťročného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel 25. mája pri zatýkaní belošskou políciou po tom, ako mu policajt tlačil približne deväť minút kolenom na krk.

Francúzsko

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin.

Konfiškácia peňazí a majetku je odstrašujúce, tvrdí minister.


TASR 2
Budova súkromnej školy, v ktorej študent útočil nožom.

Páchateľa spacifikovali učitelia a následne ho zadržala polícia.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 054
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 354
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 968
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 479
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 145
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 409
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 385
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Gaze hrozí hladomor.

Hraničné priechody zostávajú zatvorené.


TASR
Podporovatelia Ukrajiny v Londýne z marca 2025.

Európa by podľa neho mala prijať špecialistov z Ruska.


Prezident Donald Trump a prvá dáma Melania Trumpová odcestovali na pohreb pápeža Františka.

Na pohreb pricestuje viac ako 130 delegácií.


TASR 1

Na platforme X sa šírili falošné príspevky.


TASR

Sportnet

Vladimír Országh (v pozadí vľavo), jeho asistent Ján Pardavý (v pozadí vpravo), ich zverenci Matej Kašlík (vľavo), Miloš Roman (druhý zľava) a Maxim Čajkovič (vpravo).

Pozrite si zostavy zápasu Česko - Slovensko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Na snímke sektor fanúšikov Slovana v 5.kole nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FC DAC 1904.

Disciplinárna komisia potrestala aj Trnavu a Dunajskú Stredu.


zľava Daniel Kurovský (Česko), Adam Žiak (Slovensko) a slovenský brankár Adam Húska počas prípravného zápasu Česko - Slovensko

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu