MINNEAPOLIS, BRATISLAVA. Korešpondent webu Vice News bol v sobotu večer na pumpe v americkom Minneapolise a rozprával sa s demonštrantmi. Na videu z incidentu, ktoré Michael Adams nahral, jasne počuť, že sa policajtom predstavil ako novinár.

„To je mi jedno. Na zem,“ zareagoval jeden zo zasahujúcich policajtov. Adams pokračoval v natáčaní aj na zemi, pričom v jednej ruke držal svoj novinársky preukaz. Potom naňho zrejme použili korenistý sprej, spomína pre New York Times.
Adams niečo podobné zažil, keď bol tento rok na služobnej ceste v Turecku, kde prezident Recep Tayyip Erdogan rutinne posiela do väzenia kritických novinárov. „Takéto niečo by som čakal v Turecku, ale nikdy nie v Amerike,“ vyhlásil.
Novinári ako cieľ?
Ide o jeden z desiatok prípadov novinárov, ktorých napadli policajti, keď v poslednom týždni písali o protestoch, ktorých hlavným motívom je, paradoxne, odpor proti policajnej brutalite. Vyvolala ich smrť Afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu v Minneapolise.
Polícia sa prioritne snaží zvládnuť rabujúci dav, prípadne si vynútiť dodržiavanie zákazu nočného vychádzania, ale opakovane zaútočila aj na novinárov, ktorí sa predstavili a nebezpečenstvo teda nepredstavovali.
Podľa prvého dodatku americkej ústavy majú médiá právo o protestoch informovať. Štáb CNN napriek tomu zatkli priamo počas živého vstupu, aj keď neskôr sa televízii ospravedlnil priamo guvernér štátu Minnesota. Bezpečnostné zložky väčšinou svoje zásahy nekomentujú.
Fotografka Linda Tiradová zas pri zásahu gumeným projektilom v Minneapolise prišla o ľavé oko. O pár týždňov by sa mohla vrátiť do práce, lebo, ako píše na twitteri, pri práci, našťastie, používa pravé oko.