SME
Pondelok, 6. júl, 2020 | Meniny má Patrik, PatríciaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Afrike sa nakazilo vyše 150-tisíc ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Taliansku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Ochoreniu COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo celosvetovo už viac než 375 000 ľudí.

Vyplýva to zo štatistiky, ktorú na základe verejne dostupných údajov zostavila agentúra AFP s platnosťou k utorku 07.50 h SELČ.

Dovedna bolo hlásených 375 070 obetí tejto nákazy, ktorá na celom svete infikovala už najmenej 6 258 474 osôb.

V Európe bolo zaznamenaných 179 051 obetí a 2 167 233 nakazených.

Spojené štáty sú najhoršie postihnutou krajinou so 105 160 úmrtiami. Nasledujú Británia (39 045 obetí), Taliansko (33 475 obetí), Brazília (29 937 obetí) a Francúzsko s 28 833 obeťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako zdôrazňuje AFP, štatistika zohľadňuje len potvrdené prípady nákazy a úmrtí, čo je zrejme len časť skutočného počtu infikovaných, keďže mnohé krajiny testujú iba osoby s vážnymi príznakmi ochorenia, prípadne nedisponujú dostatočnými prostriedkami na testovanie.

Koronavírus v Rusku

Za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku ochoreniu COVID-19, spôsobovanému koronavírusom SARS-CoV-2, 182 osôb, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na 5 037.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje ruského krízového štábu.

Za posledný deň v Rusku pribudlo aj 8 863 nových prípadov nákazy, čím ich celkový počet stúpol na 423 741. Rusko je momentálne krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených.

Denný nárast infikovaných klesá od polovice mája, keď úrady hlásili približne 11 000 nových infikovaných.

V Moskve, ktorá je od začiatku pandémie ohniskom nákazy v Rusku, začali v pondelok uvoľňovať niektoré prísne karanténne opatrenia.

Otvorili sa najmä obchody nepredávajúce potraviny a Moskovčania už môžu opustiť svoje domovy a vyjsť si na krátke prechádzky.

Koronavírus v Maďarsku

Do utorňajšieho rána zomrelo v Maďarsku na ochorenie COVID-19 ďalších päť starších chronicky chorých pacientov. Počet nakazených koronavírusom stúpol o 29 na 3 921, vyplýva z aktuálnych údajov krízového štábu zverejnených na stránke koronavirus.gov.hu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet obetí koronavírusu dosiahol 532. Aktuálne je infikovaných 1 229 osôb, z ochorenia sa vyliečilo 2 160 ľudí.

V nemocničnom ošetrení je 427 pacientov, o desať viac než predchádzajúci deň. Z nich 24 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

V úradnej domácej karanténe je 11 159 ľudí, za 24 hodín ich počet klesol o 67. Počet testov na nákazu koronavírusom dosiahol 189 969, za posledný deň to bolo 2004.

Koronavírus v Slovinsku

Dvaja ľudia mali v pondelok v Slovinsku pozitívne testy na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom a celkový počet prípadov nákazy je zatiaľ v krajine 1 475. Nebolo hlásené žiadne nové úmrtie.

V nemocnici sa stále nachádza päť ľudí, čo je ten istý počet ako v predchádzajúci deň. Jeden z hospitalizovaných je na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže na nákazlivé ochorenie nezomrel nikto ďalší, počet úmrtí v balkánskej krajine je stále 109.

V pondelok urobili 659 testov, ich celkový počet tak stúpol na zatiaľ 79 698, čo je približne 39 000 testov na milión obyvateľov.

Koronavírus v Belgicku

Belgicko v pondelok prvýkrát zaznamenalo pokles nových prípadov nákazy koronavírusom pod 100 osôb.

Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Belga, podľa ktorej je vývoj epidemiologickej situácie v krajine stabilný.

Za posledných 24 hodín úrady zaregistrovali v Belgicku 98 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 58 615.

V pondelok došlo len k 26 novým hospitalizáciám a v nemocniciach sa v súčasnosti nachádza 819 pacientov, z toho 166 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Od vypuknutia epidémie v Belgicku zaznamenali už 9505 úmrtí, pričom v pondelok nákaze podľahlo 19 osôb, z toho 13 v nemocnici a šiesti v opatrovateľských domovoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgickí zamestnanci sú v otázke návratu do práce po koronakríze rozdelení: 34 percent sa z návratu do zamestnania teší a 39 percent to považuje za predčasné, vyplýva z nového prieskumu spoločnosti StepStone.

Hlavným podnetom pre návrat na pracovisko sú ľudské interakcie (48 percent respondentov), rovnováha medzi pracovným a súkromným životom (33 percent) a dynamika vytváraná na pracovisku (28 percent).

Iný prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť Edenred Belgium, zas naznačil, že zhruba 80 percent Belgičanov má v úmysle vrátiť sa do kaviarní alebo reštaurácií hneď po ich opätovnom otvorení.

Dôvodom je nielen potešenie zo stretnutia s rodinou či priateľmi v inom ako domácom prostredí, ale aj snaha pomôcť odvetviu, ktoré bolo výrazne zasiahnuté koronakrízou.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Mexiku

Počet ľudí, ktorí v Mexiku podľahli ochoreniu COVID-19, prekročil hranicu 10 000. Správy prišli v čase, keď Mexiko vyhlásilo, že postupne začína znovu otvárať svoju ekonomiku.

Celkovo je v Mexiku 93 435 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, pričom z ochorenia, ktoré vírus spôsobuje, sa doposiaľ vyliečilo 67 491 ľudí.

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala za uplynulých 24 hodín 11 598 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet stúpol na 526 447.

Brazília je krajinou s druhým najvyšším počtom nakazených na svete; prvé sú Spojené štáty s vyše 1,8 miliónom infikovaných.

Počet obetí koronavírusovej pandémie v najväčšej latinskoamerickej krajne za uplynulých 24 hodín vzrástol o 623 na 29 937. Krajina má štvrtý najvyšší počet potvrdených úmrtí na svete.

Skryť Vypnúť reklamu

V nedeľu Brazília zaznamenala až 33 274 infikovaných, čo bol doteraz najvyšší denný prírastok.

Potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike podľa agentúry AFP prekonali hranicu jedného milióna.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín 743 nových úmrtí na COVID-19 a celkový počet mŕtvych tak od začiatku pandémie stúpol v krajine na 105 099.

V USA oficiálne zaznamenali 1 809 109 prípadov ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom.

Počet úmrtí a počet prípadov nákazy v USA sú s veľkým náskokom najhoršie na svete.

Nový koronavírus zabil od konca roka 2019, keď sa objavil v stredočínskom meste Wu-chan, najmenej 373 439 ľudí po celom svete. Ukázal to výpočet agentúry AFP, ktorá pri ňom vychádzala z údajov z oficiálnych zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednotlivé štáty USA začali uvoľňovať prísne obmedzenia pohybu ľudí, ktorých cieľom bolo spomaliť šírenie koronavírusu.

Koronavírus v Indii

Počet prípadov ochorenia COVID-19 stúpol za posledných 24 hodín v Indii o 8171, celkový počet nakazených tak dosiahol 198 706.

V krajine doposiaľ podľahlo ochoreniu 5598 ľudí. Až 97 581 ľudí sa nachádza v nemocniciach, zatiaľ čo 95 527 ľudí sa z nákazy vyliečilo.

Napriek rastúcemu počtu nových prípadov nákazy stúpa aj miera zotavenia, ktorá momentálne predstavuje 48,19 percent z celkového počtu prípadov. Miera úmrtnosti klesla z aprílového 3,3 percenta na 2,83 percenta.

V Indii sa začiatkom júna začali postupne uvoľňovať karanténne opatrenia. Od 8. júna by sa mali otvoriť svätyne, hotely, reštaurácie aj obchodné centrá.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Singapure

Žiaci s rúškami na tvárach sa v Singapure vrátili v utorok do škôl a znovu sa otvorili aj niektoré pracoviská, keďže mestský štát, donedávna vážne zasiahnutý pandémiou nového koronavírusu, už uvoľňuje obmedzenia v živote obyvateľov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Krajina zaznamenala vyše 35 000 prípadov infekcie - čo je najvyšší počet v juhovýchodnej Ázii, pričom drvivá väčšina sa vyskytla medzi zahraničnými robotníkmi v ubytovniach. Počet mŕtvych sa drží na čísle 24.

V prvej fáze uvoľňovania obmedzení mohli otvoriť okrem iných aj výrobné podniky, firmy na údržbu klimatizácie a obchody s potrebami pre domáce zvieratká.

Podľa očakávania začne fungovať tretina pracovnej sily. Avšak zvyšok - vrátane kancelárskych zamestnancov - musí pracovať z domu, ak je to možné, a tí, ktorí nepatria do žiadnej z týchto kategórií, môžu stále vychádzať von iba z podstatných dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Bangladéši

Muž vo veku 71 rokov sa stal prvým Rohingom žijúcim v jednom z obrovských utečeneckých táborov v Bangladéši, ktorý zomrel na ochorenie COVID-19, informoval predstaviteľ zdravotníctva, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

"Muž zomrel 31. mája. Ale túto noc sme dostali potvrdenie, že zomrel na ochorenie COVID-19," uviedol Toha Bhuiyan, vysokopostavený zdravotnícky predstaviteľ v bangladéšskom okrese Cox's Bazar.

Muž žil v tábore Kutupalong a patril k najmenej 29 Rohingom, ktorých pozitívne testovali na koronavírus v bangladéšskych táboroch. Žije v nich celkovo takmer milión Rohingov, ktorí ušli z Mjanmarska.

Koronavírus v Afrike

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Afrike prekročil v utorok hranicu 150 000.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplýva to z najnovších údajov regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Afriku.

Počet prípadov nákazy koronavírusom sa v afrických krajinách za uplynulých 24 hodín zvýšil o 5 908 a dosiahol 150 610.

WHO tiež podľa agentúry AP eviduje viac ako 4 300 potvrdených úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Agentúra TASS s odvolaním sa na údaje WHO uviedla, že najvyšší počet infikovaných koronavírusom (34 357) má Juhoafrická republika, ktorá eviduje 705 obetí. Najviac mŕtvych (959) hlásil Egypt. Alžírsko dosiaľ zaznamenalo 661 úmrtí.

Zo štátov v regióne subsaharskej Afriky eviduje Nigéria 10 578 prípadov nákazy a 299 úmrtí, nasleduje Ghana s 8 070 infikovanými a 36 úmrtiami.

Väčšina z 54 krajín Afriky už postupne uvoľňuje opatrenia obmedzujúce pohyb osôb, ktoré zaviedli v snahe spomaliť šírenie nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

V Afrike je v porovnaní s ostatnými časťami sveta evidovaných relatívne menší počet prípadov nákazy koronavírusom, čo môže okrem nedostatočného testovania súvisieť aj s nízkym priemerným vekom tamojšej populácie a menším rozšírením civilizačných chorôb. Šírenie vírusu by napriek relatívne nižším číslam mohlo mať obrovský negatívny vplyv na africké zdravotníctvo.

Koronavírus v Indonézii

Vyše 200 000 Indonézanom dúfajúcim, že sa tento rok zúčastnia na tradičnej púti hadždž v Saudskej Arábii, vláda zrušila ich plány.

Dôvodom je neistota spôsobená pandémiou nového koronavírusu. V utorok to oznámil indonézsky minister pre náboženské záležitosti Fachrul Razi, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

"Saudskoarabské úrady ešte nedali povolenie na vstup pútnikom zo žiadnej krajiny," vysvetlil minister.

Skryť Vypnúť reklamu

"Z toho dôvodu nebudeme mať dostatok času pripraviť sa, predovšetkým pokiaľ ide o ochranu pútnikov," dodal na online tlačovej konferencii.

Indonézia stanovila kvótu pre tohtoročnú púť hadždž 221 000 pútnikov, ako uviedla už skôr vláda.

Hadždž sa mal konať tento rok koncom júla, ale saudskoarabské kráľovstvo ešte neoznámilo, či ju zruší.

Saudská Arábia začala v nedeľu postupne znovu otvárať mešitu proroka Mohameda v meste Medina, jednom z dvoch najposvätenejších miest islamu, a to po dvoch mesiacoch zatvorenia z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19, spôsobovaného novým koronavírusom.

Kráľovstvo pre pandémiu už koncom februára pozastavilo moslimské púte nazvané umra do Mekky, ďalšieho z dvoch najposvätnejších miest islamu.

Indonézia zaznamenala v utorok 609 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkový počet infekcií je tak 27 549, informoval hovorca pracovnej skupiny pre ochorenie COVID-19 v krajine Achmad Yurianto.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí stúpol na 1 663, keď v noci na utorok pribudlo 22 mŕtvych.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Nechceli ich pustiť na pozemok
 2. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 5. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 6. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 7. Štart sezóny F1 je za dverami
 8. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 9. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 10. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 24 782
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 18 985
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 17 969
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 14 635
 5. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 270
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 988
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 637
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 969
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 9 860
 10. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 628
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič

Poslanci Sme rodina stoja za Borisom, o ďalšom osude Kollára rozhodne koaličná rada

Dve koaličné strany chcú, aby Kollár odstúpil z postu šéfa parlamentu.

Boris Kollár.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér napína strunu

Po novom označuje partnerov za zbabelé politické prostitútky.

Peter Tkačenko
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie hnutia OĽaNO k predstaveniu kandidátov na prednostov okresných úradov.

Neprehliadnite tiež

Podcast Dejiny

Dejiny špeciál: Rok 1945. Európa je hromada trosiek, no zápas o ňu neustáva

Po vojne prišiel problém v podobe sovietskej paranoje.

Špeciálny podcast Dejiny

Trudeau odmietol pozvánku od Trumpa na oslavu dohody o voľnom obchode

Kanadský premiér zostane v Ottawe na naplánovaných vládnych a parlamentných schôdzach.

Kanadský premiér Justin Trudeau.

Vodiča vo Francúzsku ťažko pasažieri bez rúšok

Vodič ich odmietol pustiť do vozidla.

Zásah francúzskej polície, Ilustračné foto

Nemecká polícia nepotrebuje štúdiu o rasovom profilovaní, tvrdí Seehofer

Podľa ministra stačí plánovaná interná kontrola v súvislosti s extrémizmom.

Ilustračné foto.