SME
Nedeľa, 12. júl, 2020 | Meniny má NinaKrížovkyKrížovky

Viaceré štáty USA zmobilizovali Národnú gardu (minúta po minúte)

K protestom sa pripojili desiatky miest.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie a protesty v USA po smrti Georgea Floyda sledujeme minútu po minúte:

17:25 Minúta po minúte sa končí.

17:00 Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu ľudí vzdávajúcich úctu zosnulému Floydovi pri jeho portréte, reprodukciu poštovej známky, na ktorej je významný predstaviteľ afroamerických moslimov v USA a bojovník za práva černochov Malcom X a screenhot z otitulkovaného videa so šéfom americkej diplomacie Mikeom Pompeom, ktorý práve hovorí "klamali sme, podvádzali, kradli sme".

Skryť Vypnúť reklamu

Zaríf k svojmu príspevku pripojil komentár: "Kľačanie na krku nie je nič nové. Rovnakí sprisahanci, ktorí pripustili, že obvykle klamú, podvádzajú a kradnú, robili dva roky to isté 80 miliónom Iráncov. Nás to na kolená nepoložilo a nepoloží to ani Afroameričanov".

16:00 Podľa ministerstva obrany USA najmenej 28 štátov a Washington aktivovali svoje Národnej gardy, celkovo je v pohotovosti 20-tisíc členov gardy.

15:55 Starostka Washingtonu Muriel Bowserová je podľa vlastných slov „šokovaná a pobúrená“ násilím použitým proti pokojným demonštrantom pred Bielym domom.

"Som pobúrená. Podľa dôkazov ľudia neporušovali zákaz vychádzania a nesprávali sa agresívne, napriek tomu na nich bezpečnostné zložky zaútočili slzným plynom, aby uvoľnili cestu prezidentovi," povedala Bowserová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 Prezident USA Donald Trump vo svojom prvom rannom tweete ocenil bezpečnostné zložky. Napísal, že vo Washingtone aj Minneapolise sa včera večer nevyskytli žiadne problémy.

15:15 Úrady na Floride sa zaoberajú zásahom policajta voči demonštrantke čiernej pleti v meste Fort Lauderdale.

K incidentu došlo v nedeľu, keď v centre mesta vzrástlo napätie. Video, ktoré urobil demonštrant, ukazuje, ako dôstojník strčil do kľačiacej ženy, keď kráčal okolo nej..

Načítavam video...

15:05 Austrálsky premiér Scott Morrison sa prikláňa k vyšetrovaniu policajného zásahu proti novinárom austrálskej stanice Channel 7 vo Washingtone.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Paynová uviedla, že Morrison „v utorok kontaktoval austrálske veľvyslanectvo vo Washingtone s pokynmi, aby udalosti podrobne sledovalo a poskytlo ďalšie informácie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:42 "Pokojné protesty, ktoré vidíme v USA..., sú pochopiteľné a viac než legitímne. Dúfam, že tieto pokojné protesty neskĺznu do ďalšieho násilia, ba čo viac - dúfam, že zmenia Spojené štáty," povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Maas v súvislosti s útokmi policajtov na novinárov na protestoch tiež zdôraznil, že novinári "musia mať možnosť vykonávať svoju prácu - a tou je informovanie - bez strachu o svoju bezpečnosť".

"Demokratické krajiny musia pri ochrane slobody tlače uplatňovať tie najvyššie štandardy. V tejto súvislosti musí byť všetko násilie nielen kritizované, ale aj trestne stíhané a objasnené, aby boli žurnalisti pri výkone práce naozaj účinne chránení," povedal Maas.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi pracovníkmi médií, ktorí sa stali terčom útokov, je dopisovateľ nemeckej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej stanice Deutsche Welle (DW).

DW uviedla, že dve noci po sebe "zasiahla americká polícia Stefana Simonsa projektilmi, keď informoval o protestoch hnutia #BlackLivesMatter v Minneapolise". Názov hnutia znamená "Na životoch černochov záleží".

"V súvislosti s takýmito prípadmi, ako je DW, budeme kontaktovať úrady USA, aby sme zistili presné okolnosti," vyhlásil minister Maas.

13:58 Iránska vláda kritizovala reakciu administratívy a polície USA na protesty, ktoré vypukli po smrti Georga Floyda.

Iránsky minister spravodlivosti Hojjatoleslam Raeesi povedal, že „ predstavitelia USA by mali zodpovedať za úmyselnú vraždu a rasovú diskrimináciu pred medzinárodným tribunálom.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorca iránskej vlády Abbás Mousaví vyzval USA, aby „zastavili útlak a agresívne správanie proti svojim ľuďom a nechali ich dýchať“, informovala agentúra IRNA.

"Odkaz Američanom: Svet počul vaše pobúrenie a stojí za vami," vyhlásil okrem iného hovorca iránskej vlády.

12:53 Podľa prepočtov agentúry AP polícia zadržala za posledný týždeň po celej krajine najmenej 5 600 ľudí napríklad kvôli krádežiam, blokovaniu diaľnic, alebo porušovaniu zákazu vychádzania.

Na slobode pritom stále zostávajú traja zo štyroch policajtov prítomných počas zásahu proti Floydovi, hoci prišli o prácu v zbore.

12:38 Floydova smrť bola zneužitím moci, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borell.

„My tu v Európe, rovnako ako ľudia v Spojených štátoch, sme šokovaní a zdesení zo smrti Georga Floyda. Musíme dôsledne sledovať prípady nadmerného použitia sily a zabezpečiť, aby sa takéto incidenty riešili rýchlo a efektívne v záujme zachovania zásad právneho štátu a ľudských práv,“ uviedol Borell.

Skryť Vypnúť reklamu

"Veríme v schopnosť Američanov združovať sa, upevňovať sa ako národ a riešiť tieto dôležité problémy v takýchto ťažkých časoch," vyhlásil Borrell v mene EÚ.

11:52 Niektorí policajti prejavujú solidaritu s demonštrantmi, informuje CNN.

Zatiaľ čo napätie medzi políciou a demonštrantmi v mnohých mestách USA stúplo, niektorí dôstojníci preukázali solidaritu s davom tak, že objímali demonštrantov a modlili sa s nimi.

V Atlante sa pred demonštrantov postavila línia policajtov, ktorí bránili davu vniknúť do olympijského parku. Jeden z policajtov z línie vyšiel a objal sa s demonštrantom.

Veliteľ polície v Denveri Paul Pazen sa v pondelok pripojil k demonštrantom a držal sa s nimi za ramená.

Načítavam video...

11:40 Polícia v Las Vegas vyšetruje dva prípady streľby zo strany polície v priebehu nepokojov. K streľbe došlo v blízkosti budov Circus Circus a federálneho súdu, informovala polícia.

Skryť Vypnúť reklamu

Guvernér Nevady Steve Sisolak pripustil, že jeho úrad bol informovaný o mimoriadnych udalostiach.

„Moja kancelária bola informovaná o tom, že mestské policajné oddelenie v Las Vegas momentálne vyšetruje dva samostatné incidenty. Štát je v kontakte s miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní a naďalej monitoruje situáciu, “tweetoval guvernér.

11:30 Výtržnosti hlásili aj zo Seattlu - ľudia tam na policajtov hádzali kamene a zápalné fľaše. Svedkovia na sociálnych sieťach uviedli, že je všade slzný plyn.

11:20 Úrady v Minnesote dospeli k záveru, že Bogdan Vechirko, ktorý v nedeľu narazil cisternou do demonštrantov, to zrejme neurobil úmyselne.

Do skupiny protestujúcich vrazil v Minneapolise, ale nikto sa nezranil. Vodiča stále vypočúva polícia, podľa vyšetrovateľov sa zdá, že pri pohľade na dav vodič spanikáril.

Skryť Vypnúť reklamu

11:13 Rozhorčenie vyvolalo rozohnanie pokojných protestujúcich spred Bieleho domu slzným plynom, zábleskovými granátmi a gumovými projektilmi len preto, aby sa mohol ísť prezident Donald Trump odfotiť k neďalekému kostolu, ktorý v nedeľu čiastočne poškodil požiar.

Načítavam video...

Biskupka episkopálnej cirkvi Mariann Edgar Budde, ktorá je zodpovedná za kostol, sa od prezidentovho konania a "štvavého jazyka" dištancovala a vo vysielaní CNN povedala, že prezident zneužil posvätné symboly a kostol použil bez povolenia ako pozadie pre vyslanie protichodného posolstva, aké reprezentuje cirkev.

"Som rozhorčená a jednoducho nemôžem uveriť tomu, čo vidím," skonštatovala šokovane s tým, že vôbec netušila, že sa niečo také pred ich kostolom chystá.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

10:50 V súvislosti s protestami začínajú úrady po celej krajine zavádzať zákaz vychádzania. V Los Angeles, platí zákaz vychádzania na 12 hodín od 18:00. od 6:00.

Úradníci uviedli, že vysoko zákaz vychádzania nariadili z dôvodu „bezprostredného ohrozenia života a majetku".

V New Yorku platí najprísnejšiu zákaz vychádzania od nepokojov v roku 1943. Guvernér štátu New York a primátor New Yorku Bill de Blasio zaviedli zákaz vychádzania od 23:00 h do 5:00 h.

Po nočnom rabovaní na Manhattane starosta presunul začiatok zákazu vychádzania z 23.00 h už na 20.00 h.

Načítavam video...

Rabujúci ľudia podnikli útok okrem iných na prepychový módny obchod Michael Kors na Piatej avenue, ale aj na Nike, Lego a predajne s elektronikou v manhattanskej časti Midtown.

Potom už začal platiť do 05.00 h miestneho času zákaz vychádzania, informovali novinári tlačovej agentúry AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupiny mladých ľudí sa v tejto oblasti presúvali od bloku budov k ďalšiemu bloku, kde je zvyčajne mnoho turistov, ale teraz v období pandémie nového koronavírusu tam býva prázdno - polícia pritom zablokovala niektoré celé ulice.

Zábery miestnej televízie NY1 zachytávali niektorých mladých ľudí, ako vybiehajú z obchodu s elektronikou Best Buy a polícia ich zatýka.

Podobný osud postihol aj južnú časť Manhattanu, uviedol fotograf AFP.

Denník New York Times napísal, že známy obchodný dom Macy's sa tiež stal terčom rabujúceho davu.

Polícia oznámila len toľko, že "napadnuté boli početné obchody" a po celom meste zatkla "stovky" osôb.

Starosta New Yorku Bill de Blasio uviedol, že terčom útokov sa stalo množstvo obchodov na Madison Avenue a situácia je "naozaj neprijateľná".

Skryť Vypnúť reklamu

10:10 V Louisville v Kentucky prišiel o prácu veliteľ tamojšej polície, keď jeho ľudia pri streľbe do davu zabili majiteľa jedného obchodu.

Starosta Greg Fischer povedal, že policajti porušili predpisy, keď nemali zapnuté kamery, ktoré majú na tele. "Takéto zlyhanie inštitúcií sa nebude tolerovať," povedal.

10:05 V New Yorku pochodovali tisíce ľudí a z videí je zrejmé rabovanie napríklad na Manhattane.

Reportér stanice CNN Shimon Prokupecz uviedol, že väčšina pochodov mestom bola pokojná, ale večer začalo pribúdať rabovanie a ničenie. Podľa neho ide zrejme o organizované akcie.

"Idú do obchodov, rozbijú výlohy, používajú kladivá. Potom utečú a prídu iní a znovu sa vrátia," povedal. Mnoho z týchto vyplienených obchodov pritom bolo kvôli koronakríze dlho zatvorených a toto ničenie bude pre majiteľov ďalšou finančnou záťažou.

Skryť Vypnúť reklamu

9:59 V mladosti bol hviezdou stredoškolského tímu v basketbale aj v americkom futbale. Venoval sa v hip-hopu, vyrástol v rovnakej štvrti texaského Houstonu ako speváčka Beyonce.

Súvisiaci článok Školská hviezda aj ozbrojený lupič. Kto bol zabitý George Floyd? Čítajte 

Zároveň má za sebou päť rokov väzenia za ozbrojenú lúpež, v marci prišiel pre opatrenia súvisiace s pandémiou o prácu vyhadzovača.

Kto bol George Floyd, ktorého smrť rozdúchala nepokoje po celej Amerike?

9:50 Golfista Tiger Woods sa pripojil k športovcom, ktorí odsúdili postup polície pri zatýkaní Floyda.

Golfista na Twitteri uviedol, že "jeho srdce trpí." "Vždy som rešpektoval presadzovanie práva. Učia nás, kedy a kde použiť silu v prospech práva. Táto šokujúca tragédia jasne prekročila hranicu. Verím, že sa vydáme cestou konštruktívnej a úprimnej komunikácie a podarí sa nám vybudovať bezpečnú a jednotnú spoločnosť."

Skryť Vypnúť reklamu

9:40 Šéf polície v meste St. Paul Todd Axtell vyjadril sústrasť rodine Georga Floyda. "Naše srdcia sú zlomené. Naša komunita smúti, čin zasiahol aj našich policajtov," povedal Axtell.

"Velitelia polície a politici v celej krajine musia otvoriť oči, uši a srdcia a počúvať a pochopiť, čo sa deje,“ povedal Axtell.

Navrhol tiež, aby zodpovednosť niesli aj ostatní dôstojníci z Minneapolisu, ktorí sa zúčastnili na zatýkaní Georga Floydaa a dodal, že k takémuto zásahu polície nemalo dôjsť. "V St. Paul by sa také niečo nemalo stať, máme postupy, ktoré zabraňujú policajtom v takom konaní."

9:33 V meste Saint Paul v štáte Minnesota zatkli v priebehu protestov 66 demonštrantov, informuje CNN.

Demonštranti pochodovali pri sídle guvernéra a po 22. hodine odmietli odísť . Tým porušili zákaz vychádzania.

Skryť Vypnúť reklamu

9:30 Bývalý boxer Floyd Mayweather zaplatí za Floydov pohreb, informoval podľa stanice ESPN Leonard Ellerbe, generálny riaditeľ spoločnosti Mayweather Promotions.

„Pravdepodobne sa na mňa (Mayweather) bude hnevať, že som to povedal, ale áno, má v pláne uhradiť náklady za pohreb,“ povedal Ellerbe.

08:22 Nepokoje v uliciach pokračujú aj v St. Louis, kde počas výtržností postrelili štyroch policajtov.

Policajtov previezli do tamojšej nemocnice so zraneniami, ktoré nie sú "život ohrozujúce", napísala polícia v príspevku na Twitteri. Kto presne strieľal, nebolo bezprostredne jasné.

V pondelok popoludní miestneho času sa pred budovou súdu v centre St. Louis zišlo na pokojnom proteste niekoľko stoviek ľudí vrátane starostky Lydy Krewsonovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Demonštranti sa však neskôr zhromaždili pred policajnou centrálou, kde ich policajti rozháňali slzotvorným plynom. Niektorí protestujúci rozbili výklad na obchode v centre mesta, ukradli z neho časť tovaru a následne obchod podpálili.

07:59 Trump sa odfotil s Bibliou v ruke po zásahu policajtov proti demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na námestí pri Bielom dome.

Potom, čo protestujúcich vytlačili z námestia, sa po ňom Donald Trump s Bibliou prešiel k blízkemu kostolu sv. Jána.

07:44 V Buffale do skupiny policajtov vrazilo auto. Dvaja príslušníci polície utrpeli zranenia.

07:21 Demonštrácie sa v noci konali okrem Washingtonu aj v New Yorku, Los Angeles, Atlante, Philadelphii, Dallase a ďalších mestách USA a to aj napriek zákazom vychádzania, ktoré radnice vyhlásili v snahe predísť násilnostiam.

Načítavam video...

06:49 Vo Washingtone použili na rozohnanie demonštrantov aj vojenský vrtuľník, ktorý sa vznášal nad hlavami protestujúcich.

Nízke prelety používa americká armáda proti povstalcom v bojových zónach ako znak sily, aby im ukázala, že na nich môže kedykoľvek zaútočiť.

06:37 Joe Biden, ktorý sa uchádza o kandidatúru americkej Demokratickej strany v prezidentských voľbách, vedúcim predstaviteľom afroamerickej komunity v štáte Delaware prisľúbil, že v prípade zvolenia zriadi výbor na kontrolu polície.

06:18 V meste New York vyhlásili zákaz vychádzania. Potrvá od pondelka 23.00 h do utorka 05.00 h miestneho času, cieľom je zabrániť ďalším násilným protestom.

Úrady zároveň vyšetrujú v súvislosti s policajtmi šesť incidentov, vrátane toho, keď policajt mieril na demonštrantov zbraňou.

Načítavam video...

06:02 Brat Georgea Floyda vyzval ľudí, aby zachovali pokoj a vyhli sa násiliu. Terrence Floyd mal na tvári rúško s podobizňou brata.

"Chápem, že ste rozčúlení," prihovoril sa davu z megafónu. Ďalej povedal, že občianske nepokoje a ničenie mu brata nevrátia.

"Môže to byť na chvíľu dobrý pocit, podobne ako keď pijete (alkohol), keď s tým však skončíte, budete sa diviť, čo ste spravili," pokračoval.

Načítavam video...

06:01 Americký prezident Donald Trump vyzval guvernérov jednotlivých štátov Únie, aby v záujme obnovenia poriadku nasadili proti protestujúcim "dostatočný počet príslušníkov Národnej gardy", ktorí "ovládnu ulice".

Ak podľa Trumpa guvernéri nezakročia, povolá do ulíc americkú armádu, ktorá "za nich problém rýchlo vyrieši".

6:00 Súkromná pitva Floyda, ktorú si objednala rodina nespokojná so súdnou pitvou, za príčinu smrti označila udusenie následkom tlaku na chrbát a krk.

Závery rodinou vyžiadanej pitvy sa líšia od predchádzajúcej oficiálnej pitvy, ktorej výsledky sú popísané v trestnom oznámení voči policajtovi, ktorý proti Floydovi zasahoval.

Zmienená oficiálna pitva sa zaoberala účinkami zadržania, aj skrytými zdravotnými problémami a omamnými látkami, ktoré mohol Floyd užiť, pričom nenašla nič, čo by "podporilo diagnózu traumatického udusenia či uškrtenia", píše AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska
 4. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 8. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 9. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 10. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 1. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 2. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 3. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 4. Rozdávajú sa dotácie na tepelné čerpadlá. Využite to, kým sa dá
 5. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska
 6. Keď sa inšpiráciou stane samotné víno
 7. Nezávislý test autokamer TESTADO dal vysoké hodnocení 9.1! Komu?
 8. O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 48 161
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 14 429
 3. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 13 821
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 13 290
 5. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 13 123
 6. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 12 732
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 11 058
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 10 677
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 9 680
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 586
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Donald Trump

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Online prenosy, Smrť Georga Floyda a protesty v USA
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemeckí obyvatelia Smolníckej Huty. Nemci na Slovensko priniesli rozvoj remesiel, najmä baníctva.
Ilustračné foto
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vraj ideme rúcať pyramídy (píše Michal Havran)

Ľudia sú si rovní a každý, kto tvrdí opak má našliapnuté do pekla.

Neprehliadnite tiež

Bulharský prezident Rumen Radev.

Na Sibíri vyčíňa takmer 300 požiarov, hasia menej ako polovicu

Časti Sibíri vrátane oblasti za Severným polárnym kruhom zažívajú bezprecedentné teplotné maximá.

Na Sibíri vyčíňa takmer 300 lesných požiarov.
Ilustračné foto

Svetová rada cirkví protestovala proti premene Hagia Sofie na mešitu

Turecký súd anuloval nariadenie z roku 1934, na základe ktorého sa bazilika stala múzeom.

Turecký najvyšší správny súd anuloval nariadenie z roku 1934, na základe ktorého sa bazilika Hagia Sofia stala múzeom.