Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
LONDÝN. Pandémia nového koronavírusu narušila v mnohých krajinách sveta liečbu iných chorôb vrátane cukrovky či vysokého tlaku. Poukazujú na to výsledky novej analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie.
Ako informuje agentúra AP, organizácia minulý mesiac pri prieskume 155 krajín sveta narazila na znepokojujúce problémy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti ľuďom s neprenosnými chorobami, z ktorých mnohí sú vystavení vyššiemu riziku vážnych komplikácií spôsobených ochorením COVID-19.
Z prieskumu napríklad vyplynulo, že 42 percent krajín prerušilo starostlivosť o pacientov s rakovinou a 31 percent pre srdcové problémy.
Vo viac ako 90 percentách krajín čiastočne alebo úplne preradili zdravotnícky personál na pandemické služby.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vo vyhlásení upozornil, že od začiatku pandémie nedostali potrebnú zdravotnú starostlivosť a lieky mnohí ľudia s rakovinou, kardiovaskulárnymi ochoreniami či diabetom.
"Je nevyhnutné, aby krajiny našli inovatívne spôsoby, ako zabezpečiť, aby základné služby pokračovali, aj keď bojujú proti COVID-19," zdôraznil.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?