SME

Koronavírus vo svete: Španielsko za posledných 24 hodín nezaznamenalo žiadne úmrtie

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Brazílii, USA a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme

Nový koronavírus usmrtil vo svete od decembra, keď sa prvýkrát objavil v Číne, už najmenej 372 047 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá vo svojom výpočte využila oficiálne údaje zhromaždené do 13.00 h SELČ.

V 196 krajinách a teritóriách sveta zaznamenali celkovo už najmenej 6 182 860 prípadov nákazy novým koronavírusom. Z nich minimálne 2 574 100 je už pokladaných za vyliečených.

Údaje získané agentúrou AFP od úradov jednotlivých štátov a od Svetovej zdravotníckej organizácie zrejme odrážajú len časť skutočného počtu infekcií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé krajiny testujú len ľudí s príznakmi alebo len najvážnejšie prípady. Spojené štáty sú najhoršie postihnutou krajinou so 104 383 úmrtiami z 1 790 191 prípadov nákazy. Najmenej 444 758 ľudí je už vyhlásených za vyliečených.

Po USA sú najhoršie zasiahnutými krajinami Británia s 38.489 mŕtvymi spomedzi 274 762 infikovaných, Taliansko s 33 415 úmrtiami z 233 019 nakazených, Brazília s 29 314 mŕtvymi a 514 849 infikovanými a potom Francúzsko s 28 802 obeťami na životoch a 188 882 nakazenými.

SkryťVypnúť reklamu

Čína - bez Hongkongu a Macaa - má zatiaľ 4 634 mŕtvych a 83 017 infikovaných. Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom sa tam vyliečilo 78 307 ľudí.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko za posledných 24 hodín nezaznamenalo žiadne úmrtie súvisiace s novým koronavírusom, informovala agentúra AP. Nulový počet obetí v krajine naposledy zaznamenali v marci.

Koronavírus v Iráne

Irán v pondelok oznámil takmer 3000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za posledné dva mesiace.

Irán zároveň varoval pred ďalším "nebezpečným vrcholom" tejto najsmrtiacejšej nákazy, aká postihla Blízky východ. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Ľudia si myslia, že je už po koronavíruse... niektorí predstavitelia sú tiež presvedčení, že všetko" sa vrátilo do normálu, uviedol minister zdravotníctva Saíd Namakí.

SkryťVypnúť reklamu

"Koronavírus nielenže sa ani zďaleka neskončil, ale kedykoľvek môžeme zažiť (ďalší) nebezpečný vrchol," dodal minister v televíznom interview.

Súvisiaci článok Ekonomika z inej planéty: Irán v rozpade má najvýkonnejší akciový trh Čítajte 

Hovorca ministerstva oznámil, že za posledných 24 hodín zaznamenali v krajine 2979 nových prípadov nákazy a celkovo ich je 154.445.

Dodal, že koronavírus si vyžiadal ďalších 81 ľudských životov, čo je o 18 viac oproti nedeli, a celkový počet mŕtvych tak stúpol na 7878.

Podľa Namakího v súčasnosti bojujú s prívalom infekcií provincie Sístán, Balúčistán, Kermánšáh a Hormozgán.

Uviedol tiež, že polovicu mŕtvych v Iráne za posledný deň zaznamenali v troch provinciách, ale nemenoval ich. "Ak toto bude pokračovať, úmrtia znovu dosiahnu trojciferné čísla," upozornil.

Infekcie majú stúpajúcu krivku v Iráne od 2. mája - vtedy dosiahli takmer dvojmesačné minimum.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci doma aj v zahraničí vyjadrili pochybnosti nad iránskymi oficiálnymi údajmi a tvrdia, že skutočný počet obetí môže byť oveľa vyšší.

Predstavitelia zdravotníctva opakovane s obavami poukazovali na provinciu Chúzistán na juhozápadnej iránskej hranici s Irakom.

Chúzistán je naďalej "červenou" zónou, čo je najvyšší stupeň farebnej škály nebezpečenstva, a je jedinou provinciou, kde vláda znovu zaviedla karanténu.

"Prosili sme ľudí, aby neusporadúvali svadby či pohreby, ale nepočúvali nás, predovšetkým v Chúzistáne," dodal minister Namakí.

Koronavírus v Brazílii

Brazília v nedeľu zaznamenala 16 409 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa celkový počet vyšplhal na 514 849.

Brazília je krajinou s druhým najvyšším počtom nakazených na svete; prvé sú Spojené štáty s vyše 1,8 miliónom infikovaných.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Brazílska polícia rozohnala protivládne protesty vo viacerých mestách Čítajte 

Počet obetí koronavírusovej pandémie v najväčšej latinskoamerickej krajne za uplynulých 24 hodín vzrástol o 480 na 29 314. Vyliečilo sa viac ako 206 500 pacientov, uviedlo brazílske ministerstvo zdravotníctva.

Údaje zo soboty uvádzajú až 33 274 nových infikovaných, čo je najviac od začiatku vypuknutia epidémie.

Ohniskom nákazy v Brazílii ostáva štát Sao Paulo - vrátane rovnomennej 21-miliónovej metropoly. Štát potvrdil celkom 110 000 infikovaných a 7600 obetí.

Ďalšie ohniská úrady potvrdili v štátoch Rio de Janeiro (53 300 prípadov), Ceará (48 500) a Pernambuco (34 600).

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, odporca epidemiologických opatrení, sa v nedeľu stretol s davom svojich podporovateľov - a ešte k tomu aj bez rúška na tvári -, čím opäť porušil odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, píše agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Nemecku

Nemecké zdravotnícke úrady v pondelok ráno oznámili, že v predchádzajúci deň bolo zaznamenaných 333 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Celkový počet nakazených v Nemecku od začiatku pandémie je tak 181 815, uviedol nemecký úrad pre infekčné choroby - Inštitút Roberta Kocha (RKI), píše tlačová agentúra DPA.

Počet úmrtí stúpol za posledných 24 hodín o 11; celkový počet úmrtí je 8 511. Vyliečilo sa ďalších 600 pacientov, celkovo vírus prekonalo 165 900 pacientov, dodal RKI. Upozornil, že denné údajne budú možno po kontrole poopravené.

Súvisiaci článok Šéf nemeckých Zelených kritizoval vládu za reakciu na pandémiu Čítajte 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu 30. mája vyhlásila, že krajina "zložila" skúšky z koronavírusu, ale doplnila, že všetkých ešte čaká tvrdá práca.

Hoci Nemecko zaznamenalo veľa nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2, počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto vírusom zostal pomerne nízky.

SkryťVypnúť reklamu

Počet nových prípadov nákazy dramaticky klesol po tom, čo Nemecko v marci zaviedlo sériu celoštátnych obmedzení. Mnohé z týchto opatrení postupne vlády 16 jednotlivých spolkových krajín zrušili.

Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0), ktoré meria jeho schopnosť šíriť sa, bolo v sobotu 1,04. To znamená, že nakazená osoba rozšíri koronavírus na približne ďalšieho jedného človeka.

Od polovice mája meria Inštitút Roberta Kocha aj sedemdňovú reprodukčnú hodnotu, ktorá menej kolíše. Toto číslo bolo v nedeľu 0,90.

Koronavírus vo Veľkej Británii

Británia v pondelok hlásila 111 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

Ide o vôbec najnižší denný nárast od 23. marca, keď Spojené kráľovstvo pristúpilo ku karanténnym opatreniam, informuje agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ostaňte doma, vyzývala Britov vláda. Hlavný poradca cestoval, premiér sa ho nevzdá Čítajte 

Nárast v počte obetí síce býva po víkende štandardne nižší, minister zdravotníctva Matt Hancock ale na tlačovej konferencii povedal, že v rámci boja s koronavírusom ide o znak "výrazného pokroku", píše AFP.

Uviedol tiež, že okrem 111 nových úmrtí pribudlo za ostatných 24 hodín aj 1570 ďalších prípadov nákazy koronavírusom, čo je najmenej od 25. marca.

K oznámeniu týchto údajov došlo v deň, keď sa v Anglicku uvoľnili niektoré obmedzenia. Do tamojších základných škôl sa mohli vrátiť najmladší žiaci a otvorili sa tiež trhoviská pod holým nebom i predajne áut.

Británia zaznamenala celkovo 39.045 úmrtí na COVID-19 a v tomto smere ostáva aj naďalej druhou najviac zasiahnutou krajinou na svete; predstihujú ju len USA. V Spojenom kráľovstve dosiaľ celkovo zaznamenali okolo 275.000 prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Britská vláda trvá na postupnom uvoľňovaní karanténnych opatrení, zatiaľ čo kritici sa obávajú, že to povedie k druhej vlne epidémie v krajine.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko sa tento týždeň pripravuje na nasledujúci veľký krok v uvoľňovaní celoštátnej karantény, zavedenej pred troma mesiacmi.

Od stredy 3. júna budú môcť vstúpiť na územie krajiny zahraniční turisti a ľudia budú môcť cestovať medzi jednotlivými talianskymi regiónmi.

Súvisiaci článok Taliansko sa otvára, starostov nahnevali davy v baroch a uliciach Čítajte 

Vláda však trvá na tom, že to bude jedna z najnebezpečnejších fáz pandémie, ktorá si v krajine vyžiadala 33 500 ľudských životov.

Vláda vyzvala ľudí, aby ďalej dodržiavali pravidlá spoločenského odstupu a nosili rúška, čo bude krajinu chrániť pred opätovným šírením koronavírusu.

V pondelok spustili v štyroch z 20 talianskych regiónov aplikáciu na sledovanie kontaktov, ktorá má krajine pomôcť vyhnúť sa zopakovaniu nákazy takých rozmerov, aké mala táto pôvodná. Aplikáciu začnú čoskoro používať aj v ostatných regiónoch.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko zaznamenalo v nedeľu 355 nových prípadov nákazy, väčšinu z nich v regióne Lombardsko.

Koronavírus v Maďarsku

V Maďarsku za uplynulých 24 hodín zomrel na ochorenie COVID-19 jeden starší pacient trpiaci chronickými chorobami, čím počet obetí dosiahol 527.

Počet nakazených novým druhom koronavírusu stúpol o 15 na 3892, vyplýva z údajov krízového štábu, ktoré zverejnili v pondelok na stránke koronavirus.gov.hu.

Z ochorenia sa zotavilo už 2156 osôb. Aktuálne je nakazených 1209 ľudí. Hospitalizovaných je 417, z nich 25 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Medzi infikovanými bolo doposiaľ 576 zdravotníckych pracovníkov, čo je 14,8 percenta všetkých nakazených. Z nich sú v súčasnosti štyria v nemocničnom ošetrení; väčšina infikovaných zdravotníkov sa už vyliečila.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus v Turecku

V tureckom Istanbule v nedeľu otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom. Krajina pritom zaznamenala najnižší nárast nových prípadov od vypuknutia pandémie.

Zariadenie s 1 008 lôžkami postavili za 45 dní na mieste bývalého Atatürkovho letiska. Nemocnicu otvoril prezident Recep Tayyip Erdogan.

Súvisiaci článok Turecko od pondelka obnoví vnútroštátne lety Čítajte 

"Vďaka Bohu, podarilo sa nám zabrániť šíreniu pandémie aj bez toho, aby sme potrebovali ďalšiu kapacitu, ktorú sme tu vytvorili," vyjadril sa.

V krajine v pondelok znovu otvorili reštaurácie, kaviarne, parky, pláže, knižnice, múzeá a ďalšie podobné inštitúcie, medzi nimi aj legendárny istanbulský Veľký bazár.

Bary a nočné kluby v krajine zostali zatvorené. Kaviarne a reštaurácie mohli svoje prevádzky otvoriť prvýkrát od 16. marca, museli však dodržať prísne opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Turecký minister zdravotníctva v nedeľu večer na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali 839 novoinfikovaných a 25 mŕtvych.

Krajina tak od začiatku šírenia vírusu potvrdila 163 942 prípadov nákazy a 4 540 mŕtvych. Podľa John Hopkins University je Turecko v počte nakazených z celosvetového pohľadu na desiatej priečke.

Koronavírus v Rusku

Rusko potvrdilo v pondelok 9035 nových prípadov nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín. Celkový počet infikovaných sa zvýšil na 414 878.

Počet obetí koronavírusovej pandémie v Rusku vzrástol o 162 na celkový počet 4855. Z nových úmrtí 76 zomrelo v Moskve, 24 v Moskovskej oblasti a 25 v Dagestane.

Denný prírastok počtu nakazených už druhý deň po sebe prekročil 9000. V porovnaní s nedeľou je počet novonakazených vyšší o 2,3 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvané reprodukčné číslo nového koronavírusu (R0), ktoré meria jeho schopnosť šíriť sa, dosiahlo 1,03, čím sa v porovnaní s nedeľou zvýšilo o 0,03. R0 je tak najvyššie od 13. mája.

Z choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, sa v Rusku vyliečilo celkom 175 277 pacientov, čo predstavuje 42,25 percenta z celkového počtu infikovaných.

Moskva začala v pondelok po viac než dvoch mesiacoch uvoľňovať niektoré opatrenia zavedené proti pandémii koronavírusu. Stalo sa tak po tom, čo sa rýchlosť šírenia nákazy v ruskej metropole podľa tamojších úradov stabilizovala.

Otvoriť tak od pondelka môžu maloobchodné predajne, čistiarne či opravárske dielne. Obyvatelia sa smú ísť znovu prejsť do parkov alebo vonku športovať, avšak len s časovým obmedzením trikrát do týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Reštaurácie, kaviarne, kaderníctva či fitnescentrá však ostávajú aj naďalej zatvorené a ľudia na cestovanie stále potrebujú elektronické pasy.

Koronavírus v Belgicku

Trend pre všetky ukazovatele mapujúce v Belgicku situáciu v spojení s pandémiou nového druhu koronavírusu zostáva klesajúci. Uviedli to v pondelok predstavitelia národného krízového centra pre Covid-19 v tlačovej správe.

Súvisiaci článok Belgický princ sa ospravedlnil za večierok v čase opatrení proti koronavírusu Čítajte 

V priebehu nedele bolo nahlásených 136 nových prípadov nákazy. Počas posledných troch dní počet nových infekcií klesal a znižoval sa o 3-6 percent za deň.

V pondelok ráno bolo v belgických nemocniciach hospitalizovaných 807 osôb, v nedeľu pribudlo 25 nových pacientov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo už len 163 pacientov.

Za posledné tri dni sa trend nových hospitalizácií aj počet osôb na JIS-kách znižoval v priemere o päť percent denne.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín pribudlo 19 nových úmrtí, vo všetkých prípadoch bolo dokázateľné spojenie s Covidom-19.

Celkovo v Belgicku zomrelo už 9486 osôb. Počas posledných troch klesal aj trend nových úmrtí - v priemere od 2-3 percentná za deň.

Koronavírus v Holandsku

V Holandsku sa po desiatich týždňoch uvoľnili niektoré karanténne opatrenia zavedené v dôsledku koronavírusovej pandémie. Od pondelka môžu občania navštevovať múzeá, bary, kaviarne reštaurácie, divadlá a kiná, uviedla agentúra DPA.

Súvisiaci článok Nákaza v Holandsku by podľa WHO mohla byť prvým známym prípadom prenosu zo zvieraťa na človeka Čítajte 

Reštauračné zariadenia a kultúrne inštitúcie môžu naraz prijať maximálne 30 ľudí a návštevníci musia od seba dodržiavať poldruhametrovú vzdialenosť. Od 1. júla by sa kapacita mala zvýšiť na 100 ľudí.

Všetci návštevníci - či už barov alebo múzeí - si však v predstihu budú musieť rezervovať miesta. Od 1. júna musia všetci, ktorí využívajú verejnú hromadnú dopravu, nosiť rúška.

Holanďania sa budú môcť dať testovať na koronavírus aj bez lekárskeho odporúčania.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom je v Holandsku na ústupe. Vrchol pandémie evidovali začiatkom apríla, keď bolo denne hospitalizovaných okolo 500 ľudí. Minulý týždeň hlásili v priemere deväť hospitalizácií.

Krajina v nedeľu zaznamenala 46 442 prípadov nákazy koronavírusom, z toho 5956 úmrtí.

Koronavírus v Čiernej Hore

Čierna Hora ako prvá európska krajina, ktorá vyhlásila, že je "bez prítomnosti koronavírusu", umožňuje príchod zahraničných turistov, keďže sa snaží zachrániť turistickú sezónu.

Úrady tejto malej jadranskej krajiny zostavili zoznam 131 štátov, ktorých občania môžu na jej územie prísť bez akýchkoľvek obmedzení, ak v súčasnosti majú nanajvýš 25 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov.

Čiernohorská vláda v pondelok na Twitteri oznámila, že "od polnoci začali prichádzať turisti najmä zo západoeurópskych štátov".

Čierna Hora v snahe prilákať európskych turistov hľadajúcich bezpečné miesto pre dovolenku sa označuje za destináciu "bez koronavírusov", keďže oficiálne už niekoľko týždňov v krajine nezaznamenali žiadne nové prípady ochorenia COVID-19.

Koronavírus v Severnej Kórei

Severná Kórea otvorí začiatkom júna školy, ktoré boli zatvorené v dôsledku koronavírusovej pandémie. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na juhokórejské médiá.

Začiatok nového školského roka - pôvodne stanovený na začiatok apríla - bol už viackrát odložený, aj keď v polovici apríla sa mohli otvoriť niektoré univerzity a stredné školy.

Súvisiaci článok Väčšina mladých Juhokórejčanov považuje zjednotenie s KĽDR za nevyhnutné Čítajte 

"Nový školský rok sa na základných, stredných a nižších stredných školách celoplošne začne začiatkom júna s tým, že boli zavedené karanténne opatrenia na opätovné otvorenie jaslí a materských škôl," informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap, ktorá citovala severokórejský štátny rozhlas.

"Od školských úradov sa požaduje, aby pri každej školskej bráne i vstupe do tried a úradov zabezpečili teplomery a dezinfekčné prostriedky na ruky. Zamestnancom škôl a jaslí sa odporúča dodržiavať pravidlá ochrany pred vírusom," dodal rozhlas.

Od vypuknutia pandémie choroby COVID-19, ktorú vyvoláva koronavírus SARS-CoV-2, Severná Kórea neoznámila žiadne prípady nakazenia.

AFP však upozornila, že experti pochybujú o pravdivosti týchto údajov, a podľa nej hrozí, že pandémia choroby COVID-19 ochromí tamojší nedostatočný systém zdravotnej starostlivosti.

Izolovaná komunistická krajina už krátko po vypuknutí pandémie uzavrela svoje hranice s Čínou, odkiaľ sa začal nový koronavírus na prelome rokov 2019 a 2020 šíriť.

Koronavírus v Austrálii

Austrálsky štát Nový Južný Wales uvoľnil v pondelok niektoré epidemiologické opatrenia zavedené v dôsledku koronavírusovej pandémie. Informovala o tom agentúra DPA.

Nový Južný Wales, vrátane hlavného mesta Sydney, je najsilnejšie zasiahnutým austrálskym štátom. Nové opatrenia zahŕňajú zvýšenú kapacitu reštaurácií, kaviarní, barov a klubov, ktoré budú môcť prijať najviac 50 zákazníkov naraz.

Uvoľní sa aj cestovanie v rámci hraníc štátu. Maximálny počet účastníkov svadieb či pohrebov sa zvýši z 20 na 50. Opäť sa otvoria knižnice, galérie, múzeá i zoologické záhrady a parky.

"V čase, keď sa uvoľňujú opatrenia, je nanajvýš dôležité, aby sa ľudia aj s tými najmiernejšími symptómami prišli otestovať," uviedla premiérka Gladys Berejiklianová na Twitteri.

Premiérka takisto vyzvala obyvateľov na opatrnosť. Polícia bude nasledujúci mesiac dohliadať, či ľudia dodržiavajú zvyšné epidemiologické pravidlá a odporúčania.

Nový Južný Wales zaznamenal celkom 3098 prípadov nákazy koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. To predstavuje takmer polovicu z celkového počtu 7195 infikovaných v Austrálii.

Koronavírus v Arménsku

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok oznámil, že má pozitívny výsledok testu na koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.

Vo videospráve, ktorú pridal na Facebook, dodal, že infikovaná je aj jeho manželka a štyri deti. Pašinjan "viditeľné príznaky" ochorenia nemá a v práci bude pokračovať z domu.

Arménsko - bývalá republika Sovietskeho zväzu, ktorá má takmer tri milióny obyvateľov - eviduje 9492 prípadov nákazy koronavírusom a 139 úmrtí.

Infikovaní pacienti preťažili arménske nemocnice a tamojšie úrady minulý týždeň informovali, že intenzívna starostlivosť môže byť čoskoro určená len pre pacientov s najväčšou pravdepodobnosťou prežitia.

Pašinjan informoval o svojej zdravotnej situácii takmer mesiac po tom, čo Arménsko zrušilo mimoriadny stav, ktorý bol v marci zavedený v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Premiér uznal, že jeho vláda nedokázala presadiť protivírusové opatrenia a v krajine došlo k rozsiahlemu porušovaniu karantény.

Nikol Pašinjan sa stal premiérom v roku 2018 po tom, čo viedol protestné hnutie, ktoré donútilo odstúpiť bývalého predsedu vlády Serža Sarkisjana, predstaviteľa Republikánskej strany.

Od nástupu do funkcie vedie Pašinjan boj proti korupcii a úplatkom a začal aj s rozsiahlymi reformami súdnictva.

Koronavírus na Filipínach

Filipíny v pondelok uvoľnili niektoré reštriktívne opatrenia zavedené v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, čo umožnilo tisícom ľudí návrat do práce, píše agentúra DPA.

V hlavnom meste tejto ostrovnej krajiny - Manile, začali po 76 dňoch opäť premávať autobusy, vlaky, taxíky aj minibusy. Úrady však obmedzili kapacitu prostriedkov verejnej dopravy, čo spôsobilo, že niektorí ľudia sa do nich nedostali.

Vláda takisto povolila obmedzený počet vnútroštátnych aj medzinárodných letov. Letecké spoločnosti však museli spustenie niektorých liniek odložiť v dôsledku nejasných nariadení vlády.

Jednotlivé provincie preto vládu požiadali o stanovenie jasnejších pravidiel. Letecké spoločnosti zároveň zdôraznili, že stále nie je možné využívať lietadlá za účelom turizmu.

Prezidentov hovorca Harry Roque vyzval obyvateľov na opatrnosť a zdôraznil, že choroba COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, je aj naďalej veľkou hrozbou.

Filipíny dosiaľ potvrdili celkom 18 638 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 960 úmrtí.

Koronavírus v pásme Gazy

Radikálne hnutie Hamas, ktoré vládne v palestínskom pásme Gazy, súhlasilo s otvorením všetkých mešít v tejto palestínskej enkláve.

Ako uviedla agentúra AP, toto rozhodnutie je ďalším zo série postupného uvoľňovania reštrikcií prijatých v pásme Gazy v snahe zastaviť alebo spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 vyvolávajúceho chorobu COVID-19.

Všetky mešity budú otvorené od stredy, pričom veriacim budú k dispozícii v obvyklom režime. Hamas v máji povolil čiastočné otvorenie mešít s tým, že modlitby sa v nich konali len raz do týždňa.

V pásme Gazy sú už uvoľnené reštrikcie, ktoré sa týkali reštaurácií, kaviarní a trhov.

V pásme Gazy, ktoré je od roku 2007, keď sa tam Hamas ujal moci, vystavené blokáde zo strany Izraela i Egypta, zaznamenali 61 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a úmrtie jednej nakazenej osoby.

Všetky tieto prípady boli zaznamenané v karanténnych centrách, kam musia ísť všetky osoby prichádzajúce na palestínske územia.

V súvislosti s epidémiou choroby COVID-19 a šírením koronavírusu mnohí odborníci vyslovili obavy, že prepuknutie infekcie na palestínskych územiach by mohlo viesť ku kolapsu už aj tak podfinancovanému systému zdravotnej starostlivosti.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 147
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 050
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 825
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 794
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu