Londýn 30. januára (TASR) - Doslova víchricu na britskej politickej scéne spôsobilo podozrenie, že skrachovaný americký energetický gigant - firma Enron - svojimi finančnými darmi ovplyvnil niektoré rozhodnutia vlády v Londýne, konštatuje dnešná britská tlač.
Opozičné strany vyzvali na prešetrenie kontaktov vládnej Labouristickej strany s Enronom. Denník Daily Telegraph sa v článku odvoláva na tvrdenie poslancov Konzervatívnej a Liberálno-demokratickej strany, že Enron poskytol labouristom v čase, keď vláda prijímala niektoré kľúčové rozhodnutia, 36.000 libier.
Ralph Hodge, bývalý šéf európskych operácií Eronu, vyhlásil, že jeho spoločnosť zaplatila viac ako 50.000 dolárov, aby presvedčila labouristov o zmene energetickej politiky. Aké však bolo prekvapenie opozičných konzervatívcov, ktorí žiadali okamžité prešetrenie celej záležitosti, keď v utorok vyšlo najavo, že aj oni dostali od Enronu zhruba rovnakú sumu.
Financial Times dnes v analýze dospel k záveru, že Američania na svojich obchodných aktivitách v Británii príliš nezarobili. Keď napríklad v roku 1998 kúpili vodárenskú spoločnosť Wessex Waters, britské úrady následne zvýšili cenu odoberanej vody, čo jej spracovateľov, vrátane amerických majiteľov Wessex Water, veľmi citeľne zasiahlo.
No kontakty labouristov s predstaviteľmi Enronu nie sú to jediné, čo trápi Tonyho Blaira. Britská vládna strana totiž využívala aj služby audítora Enronu - firmy Arthur Andersen, ktorá nielenže nevarovala svojich klientov pred krachom, ale navyše ešte aj zničila množstvo dokladov.
Spolupráca medzi Andersenom a Labouristickou stranou sa začala ešte pred jej víťazstvom vo voľbách v roku 1997, keď boli labouristi v opozícii. Pracovný vzťah s touto firmou mala v rokoch 1994-97 ministerka obchodu a priemyslu Patricia Hewittová.