MINNEAPOLIS, BRATISLAVA. Keď kazateľ Martin Luther King viedol v 60. rokoch protesty za práva Afroameričanov, zdôrazňoval, že ich súčasťou nemôže byť násilie. Zdôrazňoval, že nepokoje sú „spoločensky deštruktívne“.

Rovnako však zdôrazňoval, že tak, ako treba odsúdiť nepokoje, treba odsúdiť aj ekonomické a spoločenské podmienky, v ktorých musia Afroameričania žiť.
„Nepokoje sú jazykom nevypočutých,“ povedal na Stanfordovej univerzite v roku 1967, rok pred jeho zavraždením.
Tento citát pripomenulo nedávno na twitteri Kingovo centrum, ktoré na počesť zavraždeného aktivistu založila jeho vdova.
Reagovalo na protesty a nepokoje, ktoré sa v týchto dňoch odohrávajú v Minneapolise a v ďalších amerických mestách.
Nemôžem dýchať
Protesty vyvolala utorňajšia smrť 46-ročného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý zomrel po tom, ako ho policajt Derek Chauvin viac ako osem minút kolenom na krku dusil. Neobmäkčili ho ani prosby muža, aby ho nezabíjal.
„Nemôžem dýchať,“ zneli jeho posledné slová, ktoré sa na videu dostali na internet. Proti Floydovi zasahovali, lebo ho podozrievali z toho, že v obchode platil falšovanou bankovkou.
Prvotným spúšťačom protestov bolo to, že Chauvina najprv nechceli ani obviniť, keďže sa vraj Floyd zatknutiu bránil.
Video pritom dokazovalo opak, Chauvina v piatok obvinili zo zabitia. Demonštranti však žiadajú, aby sa za Floydovu smrť spovedali aj ďalší traja policajti, ktorí boli pri zásahu a Chauvinovi pomáhali. Nateraz len prišli o prácu.
„Som 34-ročný muž, ktorý vie, že v každej chvíli môžem byť budúcim Georgeom Floydom,“ píše pre NBC News Mike Griffin, komunitný aktivista z Minnesoty. Aj on sa zúčastňuje na každodenných protestoch.