ATLANTA. Guvernér amerického štátu Georgia v sobotu vyhlásil núdzový stav a aktivoval Národnú gardu.
Spravil tak v súvislosti s násilnosťami, ktoré vypukli v Atlante a desiatkach ďalších miest po celých Spojených štátoch po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorému policajt počas zatýkania kolenom kľakol na krk.
Loading
...
Dav pred Bielym domom
Ďalších 500 príslušníkov gardy zmobilizovali v Minneapolise a okolitých mestách, kde Floyd zomrel. Pre prípadné nasadenie v Minneapolise tiež Pentagon povolal do pohotovosti armádu.
Garda je v pohotovosti aj vo Washingtone, D.C., kde sa dav zhromaždil pred Bielym domom a vykrikoval nadávky na adresu prezidenta Donalda Trumpa.
Niektorí protestujúci sa pokúsili prelomiť bariéry a hádzali fľaše a iné predmety do policajných ťažkoodencov, ktorí proti nim použili slzný sprej.
Protesty sa konali aj v New Yorku, Detroite, Portlande, Richmonde, Dallase, Houstone, Los Angeles, Oaklande, San Jose a ďalších mestách.
Obvinený z vraždy
Bývalého minneapoliského policajta Dereka Chauvina pritom v piatok zatkli a v súvislosti s Floydovou smrťou obvinili z vraždy tretieho stupňa a zabitia druhého stupňa.
Štyridsaťštyriročný beloch by sa mal v pondelok postaviť pred súd v Minneapolise.
Okrem neho polícia zo svojich radov v súvislosti s prípadom prepustila aj ďalších troch príslušníkov.
Floydov prípad v Spojených štátoch znovu rozprúdil hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov.
Od vzniku hnutia Black Lives Matter, ktoré nasledovalo po oslobodení člena susedskej hliadky Georgea Zimmermana po zastrelení Trayvona Martina v roku 2012, prišli rukou policajtov o život napríklad aj Michael Brown, Eric Garner a ďalší.