SME
Pondelok, 6. júl, 2020 | Meniny má Patrik, PatríciaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Ukrajina hlási takmer 23-tisíc prípadov koronavírusu

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Taliansku a ďalších krajinách?

Koronavírus na Ukrajine.Koronavírus na Ukrajine. (Zdroj: SITA/AP)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Prečítajte si, aký je najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

Koronavírus na Ukrajine

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa v piatok zvýšil o 429 na 22 811.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochoreniu podľahlo už celkovo 679 ľudí. Z nákazy sa od začiatku pandémie uzdravilo 8934 ľudí.

Metro v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev v pondelok po viac než dvoch mesiacoch uzavretia opäť privítalo cestujúcich. V celej krajine zároveň v rámci druhej fázy uvoľňovania opatrení zavedených v boji proti koronavírusu otvorili materské školy.

Predseda Komisie pre biologickú bezpečnosť z ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Serhij Komisarenko ešte minulý týždeň uviedol, že nevylučuje nové prepuknutie pandémie nového koronavírusu na celom svete túto jeseň alebo začiatkom zimy.

Komisarenko zároveň uviedol, že koronavírus sa do iných krajín dostáva rôznymi spôsobmi. "Takmer 80 percent prípadov vírusu prišlo do Izraela zo Spojených štátov, zatiaľ čo vírus prišiel do USA hlavne z Európy, v podstate z Talianska, a nie z Číny," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala celkovo už 27 878 úmrtí na nový koronavírus, čím prekonala Španielsko, ktoré eviduje 27 121 úmrtí.

Úrady za posledných 24 hodín zaznamenali 1124 úmrtí a rekordný počet nových prípadov - 26.928 za jeden deň, čím sa ich celkový počet zvýšil na 465 166.

Ako poznamenala AFP, Brazília sa stala krajinou s piatym najvyšším počtom úmrtí na koronavírus na svete. V smutnej bilancii vedú Spojené štáty, po nich nasledujú Británia, Taliansko a Francúzsko.

Brazília je najťažšie zasiahnutou krajinou v Latinskej Amerike.

Experti uvádzajú, že celkový počet mŕtvych aj nakazených je pravdepodobne vyšší.

Riaditeľ núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan minulý týždeň na brífingu v Ženeve uviedol, že novým epicentrom pandémie sa stala Južná Amerika.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Spojených štátoch

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 1225 úmrtí na koronavírus . Celkový počet obetí v USA tak stúpol na 102 798.

V Spojených štátoch zaznamenali už 1 745 606 prípadov infekcie novým koronavírusom. Prvú obeť tam potvrdili pred tromi mesiacmi. Odvtedy sa vírus rozšíril do celej krajiny.

Experti sa však domnievajú, že celkový počet nakazených aj mŕtvych je vyšší.

Spojené štáty zostávajú krajinou, ktorú koronavírusová pandémia zasiahla z celosvetového hľadiska najťažšie, pokiaľ ide o počet úmrtí i počet potvrdených prípadov infekcie.

Koronavírus na Kapverdách

Kapverdy opäť umožnia od soboty otvoriť trhoviská a zrušia núdzový stav, ktorý vláda zaviedla s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu.

Jediným kapverdským ostrovom, ktorý naďalej eviduje prípady nákazy, je Santiago, kde sa nachádza aj hlavné mesto tohto ostrovného štátu - Praia. Úrady ich tam evidujú okolo 240.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Jorge Carlos Fonseca oznámil vo štvrtok večer ukončenie núdzového stavu na Santiagu a postupný návrat do "normálu" od soboty. Vláda už zrušila núdzový stav na ostrovoch Sao Vicente a Boavista.

Pláže zostanú zatiaľ na Santiagu a Boaviste zatvorené. Medzinárodné lety vláda povolí od júla.

Pätina kapverdskej ekonomiky je závislá od turizmu.

Všetci návštevníci trhovísk budú povinní nosiť rúška alebo inú ochranu tváre.

Koronavírus v Izraeli

Izrael zaznamenal v piatok 101 nových prípadov nového koronavírusu. Prevýšil tak úroveň, ktorú stanovila vláda začiatkom tohto mesiaca ako predpoklad na zmiernenie opatrení. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Izraelská vláda rozhodla, že karanténne opatrenia uvoľní len vtedy, ak počet nových denných prípadov nepresiahne 100, poznamenala agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mali sme fázu eufórie. Teraz je to precitnutie," uviedol na tlačovej konferencii generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Moše Bar Siman Tov. Podľa neho sa najnovšie prípady objavili na školách.

Izrael nedávno zmiernil niektoré obmedzenia. V stredu sa opäť otvorili reštaurácie a pohostinstvá. Školy znovu otvorili svoje brány už v polovici mája.

Denník The Jerusalem Post informoval, že parlamentný výbor pre koronavírus v pondelok mimoriadne zasadne, aby prediskutoval ďalšie kroky.

Koronavírus v Rusku

Rusko potvrdilo v sobotu za uplynulých 24 hodín 8952 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 181 nových úmrtí.

Celkový počet nakazených vzrástol na 396 575. Úrady evidujú celkom 4555 obetí pandémie.

Najviac obetí - 25 - v sobotu potvrdila republika Dagestan, ktorá je jednou z najviac zasiahnutých oblastí v Rusku. Moskva hlási 24 nových úmrtí a Petrohrad 13.

Skryť Vypnúť reklamu

V hlavnom meste Ruskej federácie vzrástol počet prípadov o 2367 na 178 196. Vyliečilo sa už 78 324 nakazených. To predstavuje 44 percent z celkového počtu prípadov v hlavnom meste.

Rusko je podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa momentálne krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených.

Koronavírus v Iráne

Denné modlitby v iránskych mešitách sa znovu obnovia v celej krajine, a to i napriek tomu, že niektoré oblasti ešte evidujú vysoký počet ľudí nakazených.

Uviedol to v sobotu iránsky prezident Hasan Rúhání, píše agentúra Reuters.

"Dvere do mešít naprieč celou krajinou sa otvoria pre verejnosť na denné modlitby," povedal Rúhání s tým, že veriaci by mali dodržiavať spoločenský odstup, ako aj ďalšie zdravotné odporúčania. Presný termín opätovného sprístupnenia mešít však neuviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Rúhání v iránskej štátnej televízii oznámil, že nákupné centrá budú môcť byť otvorené aj po 18.00 h.

Iránski predstavitelia sprísnili opatrenia na kontrolu dodržiavania zavedených obmedzení - ľudia, ktorí nemajú na sebe ochranné rúško, napríklad nesmú vstúpiť do autobusov či metra, napísali iránske médiá.

Irán je najviac zasiahnutou krajinou na Strednom východe - evidujú tam 148 950 nakazených a 7734 úmrtí, ako vyplýva z najnovších údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Hovorca ministerstva v sobotu uviedol, že provincia Chúzistán ležiaca na juhozápade krajiny je ešte stále klasifikovaná ako "červená" zóna, kde stále evidujú vysoké počty nakazených aj smrteľných obetí. Riziková situácia platí aj v ďalších siedmich provinciách.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina je rozdelená na biele, žlté a červené zóny v závislosti od počtu nakazených a obetí.

Modlitebné zhromaždenia sa v piatok, po viac ako dvoch mesiacoch, znovu konali napríklad aj v mnohých mešitách v Turecku.

Koronavírus v Indii

V Indii pribudlo v sobotu za uplynulých 24 hodín rekordných 7964 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najväčší denný nárast v krajine od začiatku pandémie.

Rekordný počet prípadov choroby COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2, prichádza v čase, keď indická vláda oznámila uvoľnenie niektorých epidemiologických opatrení od začiatku júna. Výnimkou budú zóny s mimoriadne vysokým počtom prípadov.

Od 8. júna by sa mali otvoriť svätyne, hotely, reštaurácie aj obchodné centrá, uvádza agentúra AFP. Vzdelávacie zariadenia sa otvoria "po konzultáciách" s indickými štátnymi predstaviteľmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Nárendra Módi v otvorenom liste, zverejnenom v sobotu pri príležitosti prvého roku jeho druhej vlády, obyvateľov vyzval, aby nasledovali epidemiologické odporúčania vlády. Krajinu podľa neho ešte čaká "dlhá bitka".

India dosiaľ zaznamenala celkom 173 763 prípadov nákazy koronavírusom a 4971 úmrtí. Vyliečilo sa 82 945 pacientov.

Koronavírus vo Francúzsku

Po takmer 11 týždňoch sa v sobotu otvorili brány parkov a záhrad v Paríži a svojich návštevníkov privítal opäť aj ďalší zo zámkov v údolí rieky Loira - Chenonceau.

Ako v sobotu informovala agentúra Reuters, parížske parky a záhrady mali byť podľa pôvodných plánov pre verejnosť otvorené až 2. júna. Vzhľadom na očakávané veľmi teplé a slnečné počasie ich však otvorili už tento víkend.

Skryť Vypnúť reklamu

V Paríži, v jednom z najhustejšie obývaných miest v Európe, naďalej platia pravidlá o nutnom zachovaní bezpečnej vzdialenosti medzi ľuďmi.

V parkoch sa odporúča aj nosenie rúšok či ochranných masiek, ktoré sa podľa Reuters môže čoskoro stať povinným, pretože zdravotné úrady sú stále v strehu v súvislosti s možným rizikom nárastu nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 počas uvoľňovania reštrikcií.

Ako informovala agentúra AFP, v sobotu pre návštevníkov opäť sprístupnili renesančný zámok Chenonceau. Personálu však bolo viac ako turistov, keďže vo Francúzsku zatiaľ stále platia obmedzenia, podľa ktorých sa človek môže vzdialiť len 100 kilometrov od svojho bydliska.

Podľa riaditeľky oddelenia pre styk s verejnosťou

Caroline Darrasseovej otvorenie zámku a nižší počet návštevníkov poskytuje možnosť otestovať hygienické a bezpečnostné opatrenia, ktoré v zámku pre epidémiu infekčnej choroby COVID-19 zaviedli.

Skryť Vypnúť reklamu

Menší zo zámkov na Loire - Chateau d'Usse - je otvorený od 11. mája, keď sa vo Francúzsku začalo s uvoľňovaním reštrikcií prijatých pre epidémiu.

Od 20. mája sú v meste Amboise pre verejnosť otvorené tamojší zámok i zámoček Clos Lucé, kde posledné tri roky života strávil taliansky renesančný maliar Leonardo da Vinci.

Sprístupnenie ďalších turistami vyhľadávaných zámkov na Loire by malo nastať v priebehu budúceho týždňa.

Francúzsko ako jedna z epidémiou najviac postihnutých krajín v Európe zaznamenalo viac ako 186 000 prípadov pozitívne testovaných a 28 714 úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Nechceli ich pustiť na pozemok
 2. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 5. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 6. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 7. Štart sezóny F1 je za dverami
 8. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 9. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 10. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 24 918
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 19 134
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 18 088
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 14 770
 5. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 268
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 988
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 622
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 9 980
 9. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 945
 10. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 640
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Ukrajina, Taliansko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič predpokladá, že Kollára budú v parlamente odvolávať

Šeliga nepriamo naznačil, že riešením by mohlo byť aj to, že sa Za ľudí a SaS nezúčastnia odvolávania.

Boris Kollár.
Premiér Igor Matovič
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér napína strunu

Po novom označuje partnerov za zbabelé politické prostitútky.

Peter Tkačenko
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie hnutia OĽaNO k predstaveniu kandidátov na prednostov okresných úradov.

Neprehliadnite tiež

Podcast Dejiny

Dejiny špeciál: Rok 1945. Európa je hromada trosiek, no zápas o ňu neustáva

Po vojne prišiel problém v podobe sovietskej paranoje.

Špeciálny podcast Dejiny

Británia uvalila sankcie za porušovanie ľudských práv

Sú to prvé nezávislé sankcie od rozhodnutia EÚ alebo OSN.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Usilovný prezident a Sorosov agent. Voľby v Poľsku sú i súbojom médií

Verejnoprávna televízia podľa expertov slúži vláde.

Prezident Andrzej Duda s manželkou.

Eurokomisia spustila portál pre pripomienky v legislatívnom procese

Portál vyzýva občanov, podniky a mimovládne organizácie v EÚ, aby sa podelili o svoje názory.

Ilustračné foto.