Moje rodné mesto Turnov, pätnásťtisícové srdce Českého raja na severovýchode Čiech, oslávilo vo štvrtok významné jubileum. Presne pred 30 rokmi, 28. mája 1990, odtiaľ definitívne odtiahla sovietska armáda, ktorá mesto – rovnako ako celé vtedajšie Československo – okupovala po roku 1968 viac ako 20 rokov. Turnov sa vtedy stal jedným z prvých „oslobodených“ miest celej federácie.

Dojalo ma to. Pretože si to pamätám a pretože vidím, ako sa za tie roky mesto zmenilo.
Zo spustošených kasární, o ktorých si v roku 1990 všetci miestni mysleli, že ich bude možné len zrovnať so zemou, je obchodná akadémia, z veliteľstva miestnej posádky solídny rodinný hotel, zo špinavého, otlčeného mesta, cez ktoré tam a späť prechádzali ťažké vojenské autá, je pôvabné a prosperujúce turistické centrum – reklama na úspechy ponovembrovej éry.
A dojíma ma aj to, že na to nechcú v Turnove zabudnúť. Už piaty rok sa tu vždy v „deň odchodu“ oslavuje „mestský sviatok“. Čo je samozrejme skvelé, len to vedie k otázke: prečo si vlastne tento zásadný moment histórie krajiny ani po 30 rokoch nepripomína rovnako dôstojne tiež celý český štát?