SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Británii zomrelo ďalších 324 ľudí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v USA, Taliansku a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Prečítajte si, aký je najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

Koronavírus v Británii

Spojené kráľovstvo zaznamenalo za 24 hodín ďalších 324 úmrtí ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, čím sa ich počet do štvrtka večera zvýšil na 38 161.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovala o tom v piatok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenia ministerstva zdravotníctva.

Do štvrtka rána vykonali v Británii celkovo 4.043.686 testov, pričom za uplynulý deň ich bolo 131 458, z toho 2 095 pozitívnych. Pozitívny výsledok testu zaznamenali v Británii u celkovo 271.222 osôb.

Koronavírus v USA

Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 1297 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ochorenie si tak v USA vyžiadalo celkovo prinajmenšom 101 573 obetí na životoch.

Súvisiaci článok Bronx je newyorským ohniskom nákazy. Má veže smrti aj astmatickú uličku Čítajte 

Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, aktualizovaných v piatok o 02.30 h SELČ, o ktorých informovala agentúra AFP.

V Spojených štátoch zároveň dosiaľ - podľa tejto prestížnej univerzity sídliacej v meste Baltimore - zaznamenali celkovo 1 720 613 prípadov infekcie novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

USA tak naďalej zostávajú krajinou, ktorú pandémia koronavírusu zasiahla najhoršie, pričom evidujú najvyšší počet úmrtí i potvrdených prípadov infekcie.

Koronavírus v Taliansku

Talianska ministerka školstva Lucia Azzolinová sľúbila vo štvrtok večer študentom, že sa v septembri budú môcť vrátiť do školských lavíc.

Dodala pritom, že žiaci starší ako šesť rokov, budú musieť na tvárach nosiť ochranné rúška a od svojich spolužiakov udržiavať bezpečný odstup.

Koronavírus v Španielsku

Španielska vláda vo štvrtok informovala, že od pondelka uvoľní ďalšie obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu a až 70 percentám občanov umožní od tohto dátumu opätovne navštevovať reštaurácie, plavecké bazény aj nákupné centrá.

"Údaje sa vyvíjajú veľmi dobre," uviedol na tlačovej konferencii koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón, ktorého citovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko vo štvrtok hlásilo v rámci denného prírastku - za posledných 24 hodín - len 182 nových prípadov nákazy koronavírusom a 38 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Celkovo už v tejto krajine zaznamenali 27 119 úmrtí a 237 906 prípadov nákazy.

V Španielsku sa v stredu začal desaťdňový štátny smútok za obete koronavírusu. Ide o vôbec najdlhší štátny smútok od návratu Španielska k demokracii v druhej polovici 70. rokov.

Koronavírus v Nórsku

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Brazília hlási rekordný nárast nakazených Čítajte 

Nórsko vo štvrtok oznámilo, že od budúceho týždňa ruší karanténu, ktorá bola povinná po pracovných cestách v severských krajinách, a umožní deťom vrátiť sa k organizovaným športom.

Nóri vracajúci sa zo zahraničia a cudzinci, ktorí majú dovolené prekročiť inak zatvorenú nórsku hranicu, aktuálne musia absolvovať desaťdňovú povinnú karanténu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od pondelka 1. júna však budú mať výnimku z povinnosti ľudia cestujúci z pracovných dôvodov do aj z ostatných severských krajín.

Dosiaľ platila výnimka len pre pracovné cesty medzi Nórskom a Švédskom alebo Fínskom.

Koronavírus v Brazílii

Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín doposiaľ najvyšší denný nárast prípadov ochorenia COVID-19, vyše 26 000.

Za posledný deň podľa údajov brazílskeho ministerstva zdravotníctva pribudlo 26 417 infikovaných a 1156 úmrtí, čo je tretí najvyšší denný prírastok úmrtí od vypuknutia pandémie v krajine.

Doposiaľ sa v Brazílii novým koronavírusom nakazilo 438 238 ľudí a 26 754 mu podľahlo. Brazília tak má šiesty najvyšší počet potvrdených úmrtí na svete.

Koronavírus v Južnej Kórei

Južná Kórea vo štvrtok oznámila najväčší nárast nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za posledné takmer dva mesiace.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z nových ohnísk nákazy je sklad spoločnosti Coupang v logistickom centre v meste Pučchon ležiacom západne od Soulu.

Úrady v piatok prijali obmedzenia na počet žiakov, ktorí chodia do škôl v Soule a jeho okolí.

Do materských, základných a stredných škôl v metropolitnej oblasti Soulu - ktorý je domovom pre polovicu obyvateľstva krajiny - bude môcť každý deň prísť len jeden z troch žiakov. Ostatní sa budú vzdelávať dištančne.

Koronavírus v Maďarsku

Po poklese počtu obetí ochorenia Covid-19 v Maďarsku opäť zaznamenali mierne zvýšenie počtu úmrtí. Za uplynulých 24 hodín zomrelo osem pacientov s chronickými ochoreniami a potvrdili 25 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

Z údajov krízového štábu zverejnených v piatok na stránke koronavirus.gov.hu vyplýva, že celkový počet obetí stúpol na 517 a infikovaných na 3841.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocnice opustilo už 2024 vyliečených osôb. Aktuálne je chorých 1300 ľudí a v úradne nariadenej domácej karanténe sa nachádza 10 763 osôb. Vykonaných bolo už 180 152 testov na prítomnosť koronavírusu.

Najviac nakazených je aj naďalej v Budapešti (1829) a v Peštianskej župe (547), najmenej v Békešskej (11) a Hevešskej župe (13).

Koronavírus v Rusku

Za posledných 24 hodín podľahlo v Rusku ochoreniu Covid-19, spôsobovanému novým koronavírusom SARS-CoV-2, dokázateľne 232 osôb, čím celkový počet potvrdených obetí pandémie stúpol na 4374. Ide o doteraz najvyšší zaznamenaný denný nárast obetí pandémie v Rusku. V piatok o tom informovala agentúra Interfax.

V Rusku, ktoré je podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa krajinou s tretím najvyšším počtom nakazených na svete, bolo za posledný deň potvrdených 8572 nových prípadov infekcie. Celkovo bolo v krajine zaznamenaných už 387 623 nakazených. Najviac chorých osôb pribudlo v Moskve (2332) a v Moskovskej oblasti (773).

Skryť Vypnúť reklamu

Za ten istý čas sa v Rusku vyliečilo 8 264 ľudí, čím počet vyzdravených stúpol na 159 257. Z pacientov, u ktorých bol potvrdený Covid-19, tak vyzdravel už približne každý tretí.

Koronavírus v Indii

V Indii pribudlo za jeden deň 7466 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus. Ide o najväčší denný nárast v krajine od začiatku pandémie, ku ktorému došlo v čase, keď indická vláda začína uvoľňovať niektoré epidemiologické opatrenia.

Počet nových prípadov COVID-19 v Indii po prvý raz presiahol 7000. Posledných sedem dní sa denný nárast potvrdených prípadov nákazy pohyboval na úrovni viac než 6000.

Celkovo bolo v krajine doteraz potvrdených 165 799 prípadov tohto potenciálne smrtiaceho ochorenia.

Nový druh koronavírusu v Indii za posledný deň dokázateľne usmrtil 175 osôb, čím celkový počet obetí koronavírusovej pandémie v krajine stúpol na 4706.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek pokračujúcemu rýchlemu tempu šírenia nákazy začala indická vláda pristupovať k postupnému uvoľňovaniu epidemiologických opatrení. Hoci v Indii obavy z pandémie pretrvávajú, opatrenia proti šíreniu koronavírusu ťažko doľahli na jej ekonomiku.

Po celej krajine momentálne podľa agentúry DPA prebieha hromadný presun robotníkov bez práce z miest na vidiek, čo vyvoláva obavy z toho, že koronavírus sa rozšíri do chudobných, menej urbanizovaných regiónov s veľmi nízkou úrovňou zdravotníckej starostlivosti.

India je momentálne v poradí deviatou krajinou na svete z hľadiska počtu infikovaných osôb a trinástou s ohľadom na počet obetí.

Koronavírus v Thajsku

Thajská vláda oznámila v piatok ďalšie uvoľnenie opatrení zameraných na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Vláda povolí otvorenie ďalších obchodov a skráti zákaz vychádzania, píše agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

V krajine sa od pondelka opäť otvoria kiná, zoologické záhrady aj masážne salóny, uviedol šéf Národnej bezpečnostnej rady.

Zákaz vychádzania v Thajsku platil od jedenástej večer do štvrtej ráno. Po novom bude platiť iba do tretej ráno.

Thajsko začalo opatrenia uvoľňovať z dôvodu klesajúceho počtu nových prípadov nákazy. Už skôr v máji vláda umožnila za sprísnených podmienok otvoriť reštaurácie, obchodné centrá, trhy a niektoré ďalšie podniky.

Obchodné centrá sa musia zatvoriť do deviatej večer. Zákazníci masážnych salónov budú povinní nosiť rúška alebo inú ochranu tváre. Mnohé obchody od zákazníkov vyžadujú, aby sa registrovali vopred.

Naďalej zostávajú zatvorené napríklad bary alebo športové štadióny.

Thajsko zaznamenalo v uplynulých dňoch menej ako desať prípadov nákazy denne. Počas vrcholu epidémie to bolo sto a viac prípadov za deň.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo sa v krajine nakazilo 3076 ľudí, 57 chorobe Covid-19 podľahlo.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 431
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 630
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 383
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 343
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 007
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 962
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 226
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 942
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 742
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 637
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Maďarsko, Taliansko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

9 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

13 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Ťažkosti tohto druhu trápili Františka aj v minulosti.

6 h
Ilustračné foto

Aj v Španielsku majú vakcínu prednostne dostať napríklad seniori.

6 h
Ilustračné foto

Kolchicín znižuje riziko komplikácií u pacientov, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

7 h
Zatýkanie v Moskve.

Polícia zadržala približne 2 800 účastníkov protestov.

7 h