Potvrdil, že Slovensko neplánuje ďalej znižovať počet svojich vojakov v tejto operácii. V súčasnosti pôsobí na ostrove 202 Slovákov, k redukcii došlo koncom januára, keď sa stiahlo 70 príslušníkov.
Úlohou slovenskej jednotky je monitorovanie v nárazníkovej zóne, ktorá rozdeľuje Cyprus na severnú tureckú a južnú grécku časť.
Spokojnosť s pôsobením slovenských vojakov vyjadril aj minister obrany Cypru Kyriakos Mavronikolas a veliteľ misie UNFICYP Herbert Joaquin Figoli Almandos. "SR aj v budúcnosti si bude chcieť nechať jednu z misií OSN," vyhlásil Liška. To by mal byť podľa neho práve Cyprus.
Možnosti zlepšenia vidí, podobne ako v prípade iných misií, aj v tejto v oblasti výstroje. Prednedávnom ministerstvo zrušilo starú smernicu, ktorá vyžadovala vševojskové skúšky pri výstrojných súčiastkach. "Malo by to zlepšiť prístup k novým materiálom, ktoré využívajú už iné armády a toto stačí, aby sme ich mohli zakúpiť oveľa rýchlejšie," priblížil šéf rezortu obrany. Koncom januára, keď došlo k celkovej redukcii misie UNFICYP o 30 percent na 860 ľudí, pribudli slovenskej jednotke aj nové operačné úlohy. Od statického hliadkovania sa prešlo viac na mobilné, uviedol veliteľ slovenského kontingentu Martin Bačko. Ide podľa neho tiež o posilňovanie dôvery u opozičných síl - gréckej a tureckej.
V mierovej misii na Cypre pôsobia slovenskí vojaci od júna 2001. Slovensko je v sektore štyri a na východe ostrova veliacou krajinou, pričom do slovenského kontingentu je začlenená strážna rota Maďarska a dvaja chorvátski vojaci.
Slovenskí vojaci majú svoj tábor v meste Famagusta, meno nesie po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Ďalšia časť vojakov pôsobí v hlavnom meste v Nikózii, ktorá je takisto rozdelená zelenou líniou. Súčasťou jednotky je aj ženijno-stavebná čata. Na starosti má udržiavanie ciest a výstavbu táborov pre sily OSN.
Sily OSN na udržanie mieru na Cypre sú na ostrove od roku 1964, je to jedna z najdlhšie trvajúcich misií OSN. Cyprus je rozdelený od roku 1974 na dve časti, keď turecká armáda obsadila sever ostrova po tom, čo sa grécki Cyperčania pokúsili pripojiť ostrov ku Grécku. Poslaním misie je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny a zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami.
(osobitná spravodajkyňa TASR Marta Balková) lt juh