SME
Pondelok, 6. júl, 2020 | Meniny má Patrik, PatríciaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: Chorvátsko uvoľní ďalšie obmedzenia

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Maďarsku, Číne a ďalších krajinách?


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Ochoreniu Covid-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, podľahlo celosvetovo už viac než 350-tisíc ľudí. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú na základe verejne dostupných údajov zostavila agentúra AFP s platnosťou k strede 08.00 h SELČ.

Dovedna bolo hlásených 350 196 obetí tejto nákazy, ktorá na celom svete infikovala už najmenej 5 589 389 osôb. V Európe bolo zaznamenaných 173 713 obetí nového druhu koronavírusu a 2 057 414 nakazených.

Najviac ľudí, 98 929, podľahlo koronavírusovej pandémii v Spojených štátoch. Nasledujú Británia (37 048 obetí), Taliansko (32 955 obetí), Francúzsko (28 530 obetí) a Španielsko s 27 117 obeťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako zdôrazňuje AFP, štatistika zohľadňuje len potvrdené prípady nákazy a úmrtí, čo je len malá časť z reálneho počtu infikovaných, keďže mnohé krajiny testujú iba osoby s vážnymi príznakmi ochorenia, prípadne nedisponujú dostatočnými prostriedkami na testovanie.

Prečítajte si najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.

Koronavírus v Taliansku

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Taliansku stúpol v stredu o 117. V predchádzajúci deň bolo úmrtí 78. Denný počet nových prípadov nákazy stúpol na 584 oproti 397 prípadom zaznamenaným v utorok. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí od 21. februára, keď nákazu v Taliansku prvýkrát zistili, je aktuálne 33.072. Ide o tretí najvyšší počet mŕtvych na svete, po Spojených štátoch a Británii.

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy v Taliansku je od začiatku pandémie 231.139. To je šiesty najvyšší počet infikovaných na svete, po USA, Brazílii, Rusku, Španielsku a Británii.

Počet aktuálne chorých v sobotu klesol z 52.942 piatkových pacientov na 50.966.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo podľa údajov z piatka hospitalizovaných už len 505 osôb, v utorok ich bolo 521. V krajine sa vyliečilo už 147.101 ľudí.

Koronavírus v Británii

Spojené kráľovstvo zaznamenalo za 24 hodín ďalších 412 úmrtí ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 37.460. Na Twitteri to v stredu uviedlo britské ministerstvo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Do stredy rána vykonali v Británii 3.798.490 testov, pričom za uplynulý deň ich bolo 117.013. Pozitívny výsledok testu zaznamenali u celkovo 267.240 osôb.

Koronavírus v Maďarsku

Počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol v Maďarsku na 505 po tom, čo v uplynulých 24 hodinách zomrelo šesť ľudí.

Pribudlo aj 22 nových prípadov nákazy, celkový počet infikovaných tak vzrástol na 3793.

Počet aktívnych prípadov nákazy klesol na 1 432. V nemocnici je 430 pacientov, z ktorých 25 je napojených na pľúcnu ventiláciu.

Koronavírus v Poľsku

Poľská vláda rozhodla v stredu o ďalšom uvoľnení opatrení. Poliaci už od soboty nebudú musieť vonku nosiť rúška na tvárach a zrušený od tohto termínu bude aj obmedzený počet zákazníkov v obchodoch či reštauráciách.

Oznámil to poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorého citovala agentúra PAP.

Skryť Vypnúť reklamu

Od soboty sa v Poľsku zároveň otvoria fitnescentrá, divadlá a kiná, ktoré boli zatvorené dva mesiace. Dodržiavať však budú musieť prísne hygienické opatrenia. Diskotéky a ďalšie kluby však aj po tomto termíne zostanú zatvorené.

Poľská vláda sa taktiež rozhodla ľuďom opätovne povoliť zhromažďovať sa, čo však obmedzila na maximálne 150 osôb. Takáto účasť je povolená aj na svadbách. Jedine na bohoslužby smie do kostolov chodiť neobmedzený počet ľudí.

V Poľsku dosiaľ zaznamenali celkovo 21.867 prípadov nákazy koronavírusom a 1 025 úmrtí na ochorenie COVID-19. Za posledných 24 hodín pribudlo 229 nakazených a jedno úmrtie, informovalo v stredu ráno tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Koronavírus v Chorvátsku

Chorvátsko nezaznamenalo za posledných 24 hodín žiadne nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, oznámil v stredu Národný úrad civilnej ochrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Informáciu priniesla chorvátska tlačová agentúra HINA. Celkový počet úmrtí zostáva na čísle 101.

V balkánskej krajine zaznamenali celkovo 2 244 prípadov nákazy koronavírusom a noví pacienti tam nepribudli už tri dni za sebou.

V nemocniciach sa lieči 38 pacientov, z ktorých šesť je napojených na pľúcny ventilátor.

Za posledných 24 hodín sa z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom vyliečila ďalšia osoba, takže celkový počet vyliečených stúpol na 2 047.

V Chorvátsku urobili celkovo 64 266 testov, z nich 584 za posledných 24 hodín.

Národný úrad civilnej ochrany sa rozhodol zrušiť zákaz verejného zhromažďovania viac ako 40 ľudí, preto od stredy o počte ľudí, ktorí sa môžu zúčastniť na verejných podujatiach a zhromaždeniach, sa bude rozhodovať podľa odporúčaní a pokynov Chorvátskeho úradu verejného zdravotníctva (HZJZ).

Skryť Vypnúť reklamu

Športové súťaže sa budú konať bez divákov, od 30. mája na otvorených priestranstvách a od 13. júna aj vo vnútorných priestoroch.

Od piatka 29. mája sa tiež môžu na svadobných obradoch a obradoch uzatvárania registrovaných partnerstiev zúčastniť aj iní ľudia než rodinní príslušníci a svedkovia.

Koronavírus v Číne

Pevninská Čína oznámila jeden nový prípad nákazy koronavírusom. Infekcia sa potvrdila u človeka, ktorý sa vrátil zo zahraničia.

Koronavírus sa preukázal aj ďalších 28 ľudí, ktorí nevykazujú žiadne príznaky ochorenia COVID-19. Tieto prípady Čína nezaznamenáva v celkovej bilancii.

V Číne sa podľa štatistík celkovo nakazilo 82 993 ľudí, z toho 4634 zomrelo.

Koronavírus v Brazílii

V Brazílii za posledných 24 hodín pribudlo 16 324 nových prípadov nákazy. O život prišlo ďalších 1039 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Brazília od prepuknutia nákazy v krajine potvrdila celkom 391 222 prípadov z toho 24 512 ľudí zomrelo.

Brazília je pandémiou druhou najviac zasiahnutou krajinou na svete.

Koronavírus v Južnej Kórei

V Južnej Kórei pribudlo za uplynulých 24 hodín 40 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o najvyšší denný prírastok od 8. apríla, keď bolo hlásených 53 nových prípadov, uviedla v stredu agentúra Jonhap s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Odvtedy sa denný prírastok väčšinou pohyboval pod hranicou 30 prípadov. Podľa KCDC je až 37 nových prípadov výsledkom lokálneho prenosu vírusu.

Južná Kórea eviduje k 27. máju 11 265 prípadov nákazy koronavírusom SARS CoV-2 a 269 úmrtí súvisiacich s ochorením Covid-19, ktoré tento vírus spôsobuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet prípadov sa začal v Južnej Kórei znova zvyšovať po tom, čo bol 6. mája pozitívne testovaný 29-ročný muž, ktorý predtým v hlavnom meste Soul navštívil viaceré bary a nočné kluby v zábavnej štvrti Itchewon. Testy odvtedy do stredajšieho poludnia miestneho času odhalili 259 infikovaných.

Koronavírus v Mexiku

Mexiko v utorok zaznamenalo 501 nových úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19, informovala v stredu agentúra AP. Denný nárast v tejto krajine po prvý raz prekročil 500 obetí.

Mexický minister zdravotníctva Jorge Alcocer povedal, že nárast v počte úmrtí zapríčinilo nahromadenie podozrivých prípadov, ktoré sa neskôr potvrdili, uvádza na svojej webovej stránke denník El Universal.

Mexiko v utorok oznámilo aj 3455 nových prípadov nákazy. Celkovo je v krajine 74 560 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 a 8134 osôb jeho následkom podľahlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet obetí môže byť niekoľkonásobne vyšší z dôsledku nedostatočného testovania, pripomína AP.

Koronavírus v Indii

V Indii potvrdili už viac ako 150-tisíc infikovaných novým koronavírusom. Ministerstvo zdravotníctva v stredu uviedlo, že za uplynulých 24 hodín pribudlo 6 387 prípadov.

Od vypuknutia pandémie zaregistrovali už 151 767 nakazených a 4 337 mŕtvych. Za ostatný deň pritom zomrelo 170 ľudí. Z vírusu sa vyliečilo dovedna 64 426 pacientov.

Najviac zasiahnutých je päť štátov, pričom nárast prípadov sa týka aj najchudobnejších štátov na východe krajiny. Do tamojších dedín sa totiž vracajú ľudia, ktorí pracujú vo veľkých mestách.

India tento mesiac uvoľnila niektoré obmedzenia, otvorili obchody a obnovili výrobu. Opäť premávajú niektoré vnútroštátne vlaky a lety. Metro, školy, hotely a reštaurácie sú však stále zatvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus na Novom Zélande

Prvýkrát od vyhlásenia karanténnych opatrení sa po niekoľkých mesiacoch v nemocniciach na Novom Zélande nenachádzajú nijakí pacienti s ochorením COVID-19.

"Po prepustení pacienta z nemocnice Middlemore v Aucklande už v nemocniciach nie je nikto s ochorením COVID-19," konštatoval na stredajšej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ novozélandského ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield.

Úrady na Novom Zélande v stredu nezaznamenali nijaké úmrtia v dôsledku koronavírusu a už piaty deň za sebou ani žiadne nové potvrdené prípady.

Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa registrovali na Novom Zélande od vypuknutia pandémie 1 504 infikovaných a 21 úmrtí.

Od 14. mája úrady začali v postupných fázach karanténne opatrenia uvoľňovať. Ľudia sa tak vracajú späť do barov, parkov a škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Nechceli ich pustiť na pozemok
 2. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 3. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 4. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 5. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 6. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 7. Štart sezóny F1 je za dverami
 8. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 9. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 10. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 24 918
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 19 134
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 18 088
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 14 770
 5. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 268
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 988
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 622
 8. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 9 980
 9. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 945
 10. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 640
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Maďarsko, Čína
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič predpokladá, že Kollára budú v parlamente odvolávať

Šeliga nepriamo naznačil, že riešením by mohlo byť aj to, že sa Za ľudí a SaS nezúčastnia odvolávania.

Boris Kollár.
Premiér Igor Matovič
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér napína strunu

Po novom označuje partnerov za zbabelé politické prostitútky.

Peter Tkačenko
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie hnutia OĽaNO k predstaveniu kandidátov na prednostov okresných úradov.

Neprehliadnite tiež

Podcast Dejiny

Dejiny špeciál: Rok 1945. Európa je hromada trosiek, no zápas o ňu neustáva

Po vojne prišiel problém v podobe sovietskej paranoje.

Špeciálny podcast Dejiny

Británia uvalila sankcie za porušovanie ľudských práv

Sú to prvé nezávislé sankcie od rozhodnutia EÚ alebo OSN.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Usilovný prezident a Sorosov agent. Voľby v Poľsku sú i súbojom médií

Verejnoprávna televízia podľa expertov slúži vláde.

Prezident Andrzej Duda s manželkou.

Eurokomisia spustila portál pre pripomienky v legislatívnom procese

Portál vyzýva občanov, podniky a mimovládne organizácie v EÚ, aby sa podelili o svoje názory.

Ilustračné foto.