Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRUSEL. Lídri EÚ a Japonska v utorok po spoločnej videokonferencii naznačili ochotu úzko koordinovať svoje aktivity v rámci reakcie na pandémiu nového koronavírusu a prijali záväzok posilniť svoje strategické partnerstvo.
Na videokonferencii sa zúčastnili predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a japonský premiér Šinzó Abe.
Dohodli sa na užšej vedeckej spolupráci
V spoločnom vyhlásení uviedli, že sa zaoberali reakciou na pandémiu nového koronavírusu, pričom zdôraznili význam globálnej solidarity, spolupráce a účinného multilateralizmu.
Zhodli sa na potrebe poučiť sa zo súčasnej situácie, aby sa predišlo budúcim pandémiám, a hovorili o krokoch, ktoré je potrebné v tejto súvislosti prijať.
V nadväznosti na úspešnú darcovskú iniciatívu známu ako "Globálna reakcia na koronavírus", ktorá bola aj za pomoci EÚ spustená 4. mája, opätovne potvrdili svoj záväzok v prospech globálnej spolupráce a trvalého financovania vývoja a zavádzania účinných liekov na koronavírus, diagnostikovania, liečby a vývoja nových vakcín s cieľom ich sprístupnenia pre všetky krajiny na svete za prijateľnú cenu.
Sprievodným podujatím videokonferencie bol podpis zámeru o posilnení spolupráce v oblasti vedy, techniky a inovácií, čo bude platiť aj v oblasti zdravia.
Za EÚ dokument podpísala eurokomisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová a za Japonsko minister pre vedu a techniku Naokazu Takemoto.
V konkrétnej rovine to zahŕňa spoluprácu medzi vedeckým programom EÚ Horizont a japonským programom pre výskum a vývoj Moonshot.
Odolnejšie ekonomiky a pomoc rozvojovým krajinám
Von der Leyenová, Michel a Abe zdôraznili svoje odhodlanie zabezpečiť pre EÚ a Japonsko oživenie ekonomík a vybudovať udržateľnejšie, inkluzívnejšie a odolnejšie ekonomiky v súlade s environmentálnou agendou pre rok 2030, cieľmi trvalo udržateľného rozvoja a Parížskou klimatickou dohodou.
Lídri EÚ a Japonska zdôraznili potrebu pomôcť rozvojovým krajinám v boji proti koronavírusu. EÚ tak robí prostredníctvom podporného balíka s názvom Team Europe vo výške viac ako 20 miliárd eur.
Zhodli sa, že koronakríza bude mať geopolitické dôsledky a opätovne potvrdili svoj záväzok podporovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách.
V neposlednom rade trojica politikov opätovne potvrdila záväzky týkajúce sa strategického partnerstva, ktoré sa v utorok posilnilo Dohodou o strategickom partnerstve medzi EÚ a Japonskom a Dohodou o hospodárskom partnerstve.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?