Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Prečítajte si najnovší vývoj v jednotlivých krajinách.
- Koronavírus vo Francúzsku >>>
- Koronavírus v Iráne >>>
- Koronavírus v Indii >>>
- Koronavírus v Guatemale >>>
- Koronavírus na Filipínach >>>
- Koronavírus v Saudskej Arábii >>>
- Koronavírus v Rusku >>>
- Koronavírus v Česku >>>
- Koronavírus v Španielsku >>>
- Koronavírus na Taiwane >>>
- Koronavírus v Belgicku >>>
- Koronavírus v Thajsku >>>
- Koronavírus v Maďarsku >>>
- Koronavírus v Británii >>>
Koronavírus vo Francúzsku
Celkový počet úmrtí na nový koronavírus vo Francúzsku stúpol v utorok o 73, alebo o 0,3 percenta, na 28 530.
Je to podobná miera denného nárastu ako v predchádzajúci deň - aj napriek tomu, že zdravotnícke úrady po štvordňovom prerušení znovu započítali aj údaje z opatrovateľských domovov.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Francúzske ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení napísalo, že počet mŕtvych v nemocniciach stúpol o 83 na 18 195.
Avšak počet úmrtí v opatrovateľských domovoch upravili na 10 335 - čo je o desať menej než posledný takýto zverejnený údaj.
Koronavírus v Iráne
Iránske úrady umožnili po dvoch mesiacoch karanténnych opatrení znovu otvoriť najvýznamnejšie šiitské svätyne. V pondelok o tom informovala spravodajská televízia BBC.
Veriaci však budú mať prístup iba na nádvorie. Do interiéru je vstup stále zakázaný. Musia si tiež zakrývať dýchacie cesty a dodržiavať odstupy medzi sebou.
Svätyne nebudú otvorené nepretržite, ale otvoria sa hodinu po svitaní a zatvoria hodinu pred západom slnka.
Minister zdravotníctva Saíd Namakí minulý štvrtok apeloval na občanov, aby počas víkendového moslimského sviatku íd al-fitr necestovali. Cestovanie je totiž pre Iráncov počas íd al-fitru, ktorým sa končí posvätný mesiac ramadán, bežné.
"Prosím vás, aby ste necestovali. Cesty budú nepochybne viesť k novým prípadom nákazy," povedal Namakí v televíznom prejave.
V posledných týždňoch začala vláda zmierňovať obmedzenia v snahe oživiť hospodárstvo, ktoré čelí kríze nielen z dôvodu pandémie, ale aj pre sankcie Spojených štátov.
Iránske šiitské svätyne každoročne navštevujú desiatky miliónov pútnikov, ktorí trávia hodiny modlením sa v blízkosti hrobiek. Mnohí tiež hrobky bozkávajú alebo sa ich dotýkajú.
Keď sa koncom februára stalo sväté mesto Kom epicentrom šírenia ochorenia Covid-19, odborníci vyjadrili znepokojenie nad tým, že nebola zatvorená svätyňa Fátimy Maasúmy, mešita Harame Fátemeje Maasúme. Jej správca uviedol, že by mala zostať otvorená ako "liečebný dom".
Irán je najviac koronavírusovou pandémiou zasiahnutou krajinou na Blízkom východe. Celkovo sa nakazilo už približne 137-tisíc ľudí a 7450 novému koronavírusu podľahlo.
Koronavírus v Indii
India už siedmy deň po sebe hlási stúpajúci denný prírastok počtu nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodín pribudlo 6535 infikovaných, uviedla v utorok agentúra AP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.
Celkovo v Indii zaznamenali 145 380 prípadov nákazy a 4167 úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Väčšina z nakazených je koncentrovaná v dvoch susediacich štátoch ležiacich v strednej časti Indie, a to v Maháraštre a Gudžaráte.
Výraznejší nárast počtu infikovaných však zaznamenali aj niektoré z najchudobnejších indických štátov ležiacich na východe tejto ázijskej krajiny. Stalo sa tak v čase, keď sa do tamojších dedín vracajú špeciálnymi vlakmi z veľkých miest tzv. migrujúci pracovníci.
Počet nakazených v Indii narastá po uvoľnení niektorých obmedzení pohybu. V pondelok - po dvojmesačnej prestávke - sa obnovili vnútroštátne lety. V porovnaní s bežnou situáciou je ich však výrazne menej.
Koronavírus v Guatemale
V guatemalskej textilnej továrni malo vyše 200 zamestnancov pozitívny test na koronavírus. V súčastnosti čakajú na výsledky testov ďalších pracovníkov. Úrady dostali začiatkom mája správu, že infikovaní ľudia chodia do práce a vedenie spoločnosti v San Miguel Petapa nezaviedlo žiadne bezpečnostné opatrenia.
Ministerstvo zdravotníctva verí, že vírus začal šíriť jeden zamestnanec. Miestne zdravotnícke úrady 12. mája upozornili na šiestich nakazených spomedzi celkovo 900 zamestnancov továrne a dodali, že vedenie s nimi nespolupracuje.
Predstaviteľ firmy Francisco Reyes odmietol tvrdenie, že ho úrady informovali o nakazených osobách predtým, ako sa 12. mája rozhodol na dva týždne zatvoriť prevádzku.
Guatemala do nedele ohlásila vyše 3300 nakazených a 58 mŕtvych.
Koronavírus na Filipínach
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte tvrdí, že školy v jeho krajine by mali zostať zatvorené až dovtedy, kým nebude na nový druh koronavírusu existovať vakcína. Poslať deti do školy bez zaočkovania by podľa jeho slov malo za následok "katastrofu", informuje agentúra DPA.
"Nedovolím otvorenie tried, v ktorých by boli študenti blízko seba. Dokým si nebudem istý, že sú naozaj v bezpečí, nemá zmysel hovoriť o otváraní tried," povedal Duterte v pondelok neskoro večer v televíznom prejave.
Filipínske ministerstvo školstva medzičasom stanovilo začiatok školského roka na 24. august, čo je takmer o tri mesiace neskôr oproti obvyklému júnovému začiatku. Rezort však zdôraznil, že otvorenie škôl nemusí nevyhnutne znamenať tradičnú výučbu "tvárou v tvár" v triedach. Dodal, že samotné "fyzické otvorenie" škôl bude závisieť od stupňa rizika nákazy.
Filipínske školy dosiaľ umožňovali on-line výučbu študentom, ktorí majú doma počítače a prístup na internet. Takéto vymoženosti však nemajú všetci žiaci a obzvlášť nie tí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach. Viacerí rodičia sa tiež uchýlili k domácej výučbe a svoje ratolesti pomocou pokynov od učiteľov vyučujú sami.
Na Filipínach dosiaľ podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zaznamenali 14 319 prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 873 úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré tento vírus spôsobuje.
V regióne v okolí hlavného mesta Manila a v ďalších oblastiach s vysokým rizikom šírenia vírusu platia aktuálne do 31. mája uvoľnené karanténne obmedzenia, v súlade s ktorými sa mohli v obmedzenom režime znovu otvoriť niektoré prevádzky - ako napríklad obchodné domy.
Koronavírus v Saudskej Arábii
Saudská Arábia s platnosťou od štvrtka zmení platnosť zákazu vychádzania a zmierni aj niektoré iné opatrenia, ktoré boli zavedené s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. S odvolaním sa na správy štátnej tlačovej agentúry SPA o tom informovala agentúra DPA.
Celonárodný a celodenný zákaz vychádzania - platiaci od soboty v súvislosti so sviatkom íd al-fitr, ktorým sa končí pôsty mesiac ramadán -, bude zmenený tak, aby platil len v čase od 15.00 do 06.00 h. Agentúra SPA to uviedla s odvolaním sa na oficiálny zdroj z ministerstva vnútra.
Daná úprava zákazu vychádzania by mala zostať v platnosti do soboty, pričom následne by mal byť zákaz s platnosťou do 20. júna ešte viac zmiernený. V danom období budú mať veriaci znova umožnené zúčastňovať sa na povinných piatkových i iných modlitbách v mešitách za dodržiavania epidemiologických nariadení.
Zákaz vychádzania by mal byť v krajine úplne odvolaný 21. júna s výnimkou Mekky, kde bude vtedy ešte stále v platnosti celodenný zákaz.
Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa bolo v Saudskej Arábii potvrdených už 74 795 prípadov ochorenia Covid-19, ktorého pôvodcom je uvedený nový druh koronavírusu. Nákaza si v kráľovstve podľa univerzity vyžiadala dokázateľne 399 obetí na životoch. Krajina sa tak stala najviac postihnutou z hľadiska pandémie v arabskom svete.
Koronavírus v Rusku
Rusko v utorok hlásilo rekordný denný nárast počtu úmrtí na ochorenie Covid-19, vyvolané novým koronavírusom. Počas uplynulých 24 hodín mu podľahlo 174 osôb, čím sa celkový počet zaznamenaných úmrtí zvýšil na 3807.
Predošlý deň Rusko zaznamenalo len 92 úmrtí, informovali agentúry Reuters a TASS s odvolaním sa na údaje operačného štábu.
Za posledný deň v Rusku pribudlo aj 8915 nových prípadov nákazy, čím ich celkový počet stúpol na 362 342.
V Moskve za posledných 24 hodín pribudlo 2830 prípadov nákazy a 76 úmrtí. V ruskom hlavnom meste dosiaľ evidujú 2110 úmrtí a 169 303 infikovaných, z ktorých 61 619 sa už vyliečilo. Moskovská oblasť hlási 817 nových prípadov nákazy koronavírusom a Petrohrad 363 prípadov.
Agentúra TASS informuje, že Rusko hlási aj najvyšší denný prírastok počtu osôb, ktoré sa z ochorenia Covid-19 vyliečili (12 331). Celkový počet uzdravených sa tak zvýšil na 131 129, čo je vyše tretina zo všetkých nakazených.
V Moskve hlásili v utorok 8033 nových vyliečených, respektíve pacientov, ktorých prepustili z nemocnice. V Dagestane za posledných 24 hodín pribudlo 456 nových uzdravených, v Moskovskej oblasti 244 a v Petrohrade 154.
Koronavírus v Česku
Celkovo 239 osôb sa už nakazilo ochorením Covid-19 v spojitosti s ohniskom nákazy v Bani Darkov v okrese Karviná v Moravskosliezskom kraji. Informoval o tom v utorok spravodajský server Novinky.cz.
Medzi nakazenými je 174 zamestnancov bane, ich 61 rodinných príslušníkov a štyria pracovníci iných firiem.
Úrady v okrese Karviná z dôvodu šírenia sa nákazy medzi baníkmi a ich kontaktmi ponechali v platnosti niektoré opatrenia. Zakázané sú návštevy v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb a verejné zhromaždenia sú obmedzené na maximálne sto osôb.
Riaditeľka krajskej hygienickej stanice v Ostrave Pavla Svrčinová povedala, že v bani prijali dodatočné opatrenia s cieľom zabrániť kontaktom medzi zamestnancami z rôznych zmien. Hygienici vykonali 2543 odberov priamo v bani a testovali aj ďalších 150 ľudí.
"Viac ako polovica nami vyhľadaných pozitívnych osôb bola úplne bez príznakov a ďalších približne 40 percent malo len veľmi mierne príznaky," povedala Svrčinová. Dodala, že ak by týchto pacientov neodhalili pomocou testov, mohli byť potenciálnym zdrojom nákazy pre svoje okolie.
V Česku doteraz potvrdili 9004 prípadov nákazy koronavírusom a 317 úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré tento koronavírus spôsobuje. Z ochorenia sa dosiaľ vyliečilo 6182 ľudí, aktuálne je hospitalizovaných 154 osôb, píše na svojej oficiálne stránke ministerstvo zdravotníctva.
Koronavírus v Španielsku
Zdravotnícki pracovníci z prvej línie boja proti novému koronavírusu sa v pondelok zhromaždili pred niekoľkými nemocnicami v regióne španielskeho hlavného mesta Madrid a žiadali zlepšenie pracovných podmienok, informovala agentúra AFP.
Lekári, zdravotné sestry a ďalší pracovníci poukazovali najmä na nedostatok ochranných pomôcok. Počas zhromaždenia takisto držali dve minúty ticha.
Cieľom protestnej akcie bolo podľa jednej z účastníčok upozorniť ľudí na rizikovosť tohto povolania.
Zdravotnícky systém v Madride je preťažený z dôvodu vysokého počtu prípadov nákazy a úmrtí, pripomína AFP. Zdravotnícki pracovníci upozorňujú na nadmerné pracovné zaťaženie, nedostatok personálu i materiálu.
Protestujúci podľa AFP takisto žiadajú, aby autonómne spoločenstvo Madrid udržalo pracovné miesta dodatočných 10-tisíc pracovníkov, ktorých zamestnalo v súvislosti s pandémiou. Úrady zaručili, že tieto pracovné miesta zachovajú do konca roka.
Španielsko zaznamenalo celkovo 26 834 úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 a 235 400 osôb je nakazených.
V pondelok sa v Španielsku začalo postupné uvoľňovanie obmedzení. Niektoré časti krajiny vstúpili dokonca už do druhej fázy, obmedzenia teda zmiernili ešte viac.
Koronavírus na Taiwane
Taiwanské úrady v utorok oznámili, že v dôsledku spomalenia šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 budúci mesiac zrušia obmedzenia týkajúce sa masových zhromaždení a predaja ochranných prostriedkov. V utorok o tom informovala agentúra DPA.
Taiwanský minister zdravotníctva Čchen Š'-čung vyhlásil, že od 7. júna síce budú obmedzenia týkajúce sa takýchto zhromaždení úplne zrušené, avšak účastníci podobných udalostí by si napriek tomu mali buď zakrývať ústa a nos, alebo dodržiavať patričné rozstupy.
Na začiatku pandémie úrady na Taiwane odporučili ľuďom, aby sa v rámci úsilia zastaviť šírenie nového druhu koronavírusu nezúčastňovali na zhromaždeniach v interiéroch s účasťou vyššou než sto ľudí a na zhromaždeniach v exteriéroch, kde bude viac ako 500 ľudí, a takéto zhromaždenia rušili.
Od 1. júna Taiwan taktiež zruší zákaz vývozu a domáceho predaja chirurgických rúšok, ktorý platí od začiatku januára. Podľa ministra zdravotníctva Taiwan v súčasnosti denne vyprodukuje približne 20 miliónov chirurgických rúšok vrátane ôsmich miliónov, ktoré požaduje vláda.
Taiwan nezaregistroval prenos infekcie medzi domácim obyvateľstvom už 44 po sebe nasledujúcich dní.
Podľa miestneho riadiaceho strediska pre epidémie (CECC) Taiwan eviduje od vypuknutia pandémie 441 prípadov ochorenia a sedem úmrtí. Vyliečilo sa už 416 pacientov.
Koronavírus v Belgicku
Návrh belgickej federálnej vlády na zber údajov a elektronické sledovanie osôb infikovaných novým typom koronavírusu je zrejme v rozpore s legislatívou Európskej únie o ochrane osobných údajov. Uviedli to v utorok tlačová agentúra Belga a týždenník L'Echo.
L'Echo upozornil na zistenia národného Úradu na ochranu údajov, ktorý preskúmal vládny návrh zákona o zbere údajov a sledovaní nakazených osôb. Podľa týchto zistení ak federálny parlament v utorok vládny návrh zákona prijme, tak sa Belgicko dostane do rozporu s európskym právom.
Úrad na ochranu údajov vzniesol početné námietky týkajúce sa bezpečnosti, anonymizácie, neodôvodnenej centralizácie osobných údajov a porušenia Všeobecného nariadenia Európskej únie o ochrane údajov (GDPR).
V texte navrhovaného zákona sa napríklad ustanovuje, že ošetrujúci lekár je povinný oznamovať ďalej údaje o svojich pacientoch nakazených koronavírusom, čo však predstavuje porušenie lekárskeho tajomstva.
"Ak zákon prejde bez vysvetlenia svojej opodstatnenosti, tak to bude v rozpore s GDPR. Pokiaľ obhajcovia tohto zákona nevytiahnu nejaké vysvetlenie zo svojich klobúkov, bude to nezákonné," uviedla pre L'Echo predsedníčka vedomostného centra belgického Úradu na ochranu údajov Alexandra Jasparová.
Národné krízové centrum pre chorobu Covid-19 aj v utorok potvrdilo, že situácia v krajine sa zlepšuje. Za posledných 24 hodín bolo hlásených 198 nových prípadov nákazy, čo je o 52 menej než v nedeľu. Celkový počet potvrdených prípadov od vypuknutia epidémie v krajine je 57 455.
V pondelok belgické úrady zaznamenali 23 nových úmrtí na Covid-19, čím sa celkový počet úmrtí od začiatku krízy zvýšil na 9334.
Naďalej klesá počet nových hospitalizácií, v pondelok to bolo len 39 pacientov. V utorok ráno bolo v nemocniciach 1302 nakazených pacientov, z toho 249 osôb sa nachádzalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Koronavírus v Thajsku
Thajská vláda predĺžila v utorok až do 30. júna platnosť dekrétu o stave núdze, cieľom ktorého je zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.
Hovorkyňa vládneho kabinetu zároveň odmietla obvinenia zo strany opozície, že premiér Prajut Čanóčchá, niekdajší líder vojenskej junty, sa prostredníctvom dekrétu snaží vrátiť k neobmedzenej moci. Píše o tom agentúra Reuters.
K vyhláseniu stavu núdze došlo v Thajsku na konci marca, v čase študentských protestov proti zákazu opozičnej Strany novej budúcnosti, ktorá sa kriticky stavala voči premiérovej osobe.
Vzhľadom na to, že počet osôb infikovaných uvedeným novým druhom koronovírusu v tejto krajine juhovýchodnej Ázie klesá, časť opozície navrhuje odvolanie stavu núdze.
"Premiér by chcel zdôrazniť, že od začiatku využívania krízového dekrétu i pri každom predlžovaní jeho platnosti išlo o verejné zdravie, a nie o dosiahnutie politických cieľov," uviedla hovorkyňa vládneho kabinetu.
Dekrét o stave núdze dáva thajskej vláde možnosť obmedzovať právo občanov na zhromažďovanie, nariaďovať firmám zákaz prevádzky a zavádzať zákaz vychádzania a cenzúru, čo sú podľa agentúry nástroje, ktorými disponovala aj junta.
"Dekrét o stave núdze musíme zachovať v platnosti ako nástroj na zvládnutie tejto situácie (pandémie)," zdôraznila v tejto súvislosti hovorkyňa.
Thajsko bolo prvou krajinou mimo Číny, ktorá 13. januára na svojom území potvrdila výskyt ochorenia Covid-19, ktorého pôvodcom je nový typ koronavírusu. Celkovo bolo v krajine potvrdených 3045 prípadov ochorenia, ktoré si tam vyžiadalo 57 obetí na životoch. Podľa Reuters tak Thajsko zvláda pandémiu omnoho lepšie než väčšina susedných krajín.
Prajut Čanóčchá sa moci v krajine ujal po prvý raz po vojenskom prevrate v roku 2014. Vojenská junta sa pri moci udržala aj po sporných voľbách z marca 2019.
Koronavírus v Maďarsku
Maďarská vláda predloží v utorok parlamentu návrh na zrušenie zákona o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde premiéra Viktora Orbána prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie maďarského ministerstva spravodlivosti.
"Návrh zákona o ukončení stavu núdze bude parlamentu predložený ešte dnes," uviedla na Facebooku maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová. "Predpokladáme, že po schválení tohto zákona sa núdzový stav v Maďarsku skončí 20. júna," dodala Vargová.
Maďarská vláda v zmysle zákona, ktorý parlament schválil 30. marca, môže okrem iných opatrení nariadiť pozastavenie uplatnenia jednotlivých zákonov, môže konať odlišne od právnych ustanovení a môže prijímať ďalšie mimoriadne opatrenia.
Túto právomoc - v potrebnej a primeranej miere - môže vláda uplatňovať v rámci prevencie, potláčania a likvidácie tejto epidémie.
Koronavírus v Británii
Británia za 24 hodín zaznamenala ďalších 134 úmrtí ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 37 048.
Na pravidelnom brífingu to v utorok vyhlásil britský minister zdravotníctva Matt Hancock.
Minister tiež povedal, že od 18. marca ide o prvý deň, keď v súvislosti s koronavírusom nebolo zaznamenané ani jedno úmrtie vo Walese a v Severnom Írsku.
V britských nemocniciach sa v súčasnosti s ochorením COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, nachádza 8802 ľudí, čo je menej ako minulý týždeň, keď ich bolo 10 118.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?