Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
TOKIO. Deti mladšie než dva roky by nemali nosiť ochranné rúška, používané v súčasnosti na zamedzenie šírenia nového druhu koronavírusu, pretože im to sťažuje dýchanie a zvyšuje riziko zadusenia. Uviedla to japonská pediatrická spoločnosť, ktorá chce týmto spôsobom varovať rodičov, píše agentúra Reuters.
"Malým deťom, ktoré majú úzke dýchacie cesty, môžu masky sťažovať dýchanie," spresnila spoločnosť detských lekárov s tým, že to zvyšuje záťaž na ich srdce. Dojčatám nosenie rúšok navyše zvyšuje nebezpečenstvo úpalu.
"Zamedzme, aby rúška nosili deti mladšie než dva roky," napísala spoločnosť na svojej webovej stránke.
Doteraz sa podľa nej objavilo len málo závažných prípadov detí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Deti sa väčšinou infikovali od členov svojej rodiny, pričom v školách ani v zariadeniach dennej starostlivosti k šíreniu tohto vírusu nedošlo takmer vôbec.
Nosenie masiek zakrývajúcich ústa a nos neodporúčajú ani americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a americká akadémia pre pediatriu.
Japonský premiér Šinzó Abe v pondelok oznámil, že stav núdze, zavedený v súvislosti s aktuálnou koronavírusovou pandémiou, prestáva platiť na celom území krajiny vrátane metropoly Tokio a štyroch ďalších prefektúr. Abe však zároveň varoval, že ak sa vírus začne šíriť znova, môže dôjsť k obnoveniu stavu núdze.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?