SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky

Koronavírus vo svete: V Rusku zaznamenali rekordný denný prírastok obetí

Sledujeme dianie vo svete po vyhlásení pandémie koronavírusu. Ako sa vyvíja situácia v Taliansku, Nemecku a ďalších krajinách?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Správu priebežne aktualizujeme.

Prečítajte si vývoj za posledných 24 hodín v jednotlivých krajinách.

Koronavírus vo Francúzsku

Francúzsko v piatok nahlásilo 74 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Prvýkrát od začiatku epidémie však zverejnilo len čiastkovú bilanciu, ktorá nezahŕňa počty obetí z domovov sociálnych služieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva v Paríži uviedlo, že kompletné údaje o prírastku úmrtí zverejní až v pondelok 25. mája. Dôvody poskytnutia len čiastkovej bilancie neboli bezprostredne jasné.

Podľa denníka Le Figaro bolo v piatok potvrdených 74 nových úmrtí, ku ktorým došlo za posledných 24 hodín vo francúzskych nemocniciach. Epidémia vo Francúzsku si tak celkovo vyžiadala už 28 289 obetí.

Francúzsko je v počte úmrtí štvrtou najzasiahnutejšou na svete, pričom v tomto smere ho predstihujú len Spojené štáty, Británia a Taliansko.

V piatok z Francúzska podľa agentúry Reuters hlásili 393 nových prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 144.556. Ide o 0,3-percentný prírastok, ktorý je v súlade s priemerným denným nárastom, aký krajina zaznamenáva od 11. mája, keď začala s uvoľňovaním karanténnych obmedzení.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokračuje aj dlhodobý trend poklesu množstva nových hospitalizácií i počtu pacientov prijatých na jednotky intenzívnej starostlivosti.

Koronavírus v Afrike

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike prekročil v piatok hranicu stotisíc.

Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na údaje Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC).

Centrum tiež eviduje celkovo 3101 potvrdených úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Šéf centra John Nkengasong vo štvrtok povedal, že týždenný nárast počtu prípadov nákazy je približne taký istý ako minulý týždeň.

Vyjadril nádej, že takýto vývoj bude pokračovať aj naďalej. Včasné zavedenie opatrení obmedzujúcich pohyb osôb v 54 krajinách Afriky podľa Nkengasonga spomalilo šírenie pandémie. Afrika však podľa jeho slov potrebuje zvýšiť objem testovania približne desaťnásobne oproti súčasnej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Testy by mali vykonať najmenej u jedného percenta populácie Afriky, čo je približne 13 miliónov ľudí. Počet otestovaných sa však zatiaľ pohybuje medzi 1,3 až 1,4 miliónmi. Najviac prípadov nákazy v rámci Afriky je v Juhoafrickej republike, kde COVID-19 potvrdili u viac ako 19.000 osôb.

V Afrike je v porovnaní s ostatnými časťami sveta evidovaných relatívne menší počet prípadov nákazy koronavírusom, čo môže okrem nedostatočného testovania súvisieť aj s nízkym priemerným vekom tamojšej populácie a menším rozšírením civilizačných chorôb. Šírenie vírusu by napriek relatívne nižším číslam mohlo mať obrovský negatívny vplyv na africké zdravotníctvo.

Koronavírus v Taliansku

Taliansko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 130 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 652 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenie spôsobuje. S odvolaním sa na najnovšie údaje talianskeho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkový počet úmrtí tak v Taliansku stúpol na 32.616 a počet nakazených, ktorých tam zaznamenali od prepuknutia epidémie, vzrástol na 228.658. Takmer 300 spomedzi nových prípadov infekcie hlásili z Lombardska, regiónu na severe Talianska, v ktorom celkovo evidujú najviac obetí z celej krajiny.

V Lombardsku už na koronavírus otestovali všetkých obyvateľov tamojších domovov s opatrovateľskou starostlivosťou. Podľa predstaviteľa rezortu zdravotníctva lombardských regionálnych úradov Giulia Galleru malo pozitívne výsledky približne 30 percent z nich.

Nakazených v rámci domovov izolovali a starajú sa o nich. Talianske úrady v ostatnom čase porovnali počty úmrtí zaznamenané v rovnakom období vo vlaňajšom roku.

Dospeli k záveru, že mnoho z ľudí, ktorí počas epidémie zomreli - ale v štatistikách ako obete koronavírusu nefigurujú - zrejme mali ochorenie COVID-19, avšak neboli testovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnoho ľudí, ktorí v tomto čase zomreli v doma či opatrovateľských domovoch, testovaných nebolo, pripomína AP.

Koronavírus v Brazílii

Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 1188 úmrtí na chorobu Covid-19 spôsobovanú novým koronavírusom, čím celkový počet obetí epidémie v krajine prekročil hranicu 20-tisíc.

Podľa piatkovej správy agentúry AFP v Brazílii evidujú viac ako 310-tisíc infikovaných, pričom však odborníci upozorňujú, že v krajine sa robí málo testov, takže skutočný počet nakazených novým koronavírusom je zrejme oveľa vyšší.

S prudko rastúcou krivkou infikovaných a úmrtí sa Brazília so svojimi 210 miliónmi obyvateľov z hľadiska celkového počtu prípadov v celosvetovom meradle dostala na tretie miesto - za Spojené štáty a Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa údajov brazílskej vlády sa počet obetí epidémie v krajine v priebehu uplynulých 11 dní zdvojnásobil a celosvetovo je šiesty najvyšší.

Napriek znepokojivému šíreniu choroby Covid-19 v Brazílii krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro vo štvrtok opäť pokračoval vo svojich výzvach na zrušenie opatrení na obmedzenie voľného pohybu ľudí a ekonomických aktivít a apeloval oživiť ekonomiku.

Takmer vo všetkých 27 štátoch Brazílie však naďalej platí nejaká forma tzv. lockdownu, hoci Brazílčania už sú aj netrpezliví, keďže reštrikcie boli uvalené koncom marca.

Epidémiou je najviac zasiahnutý štát Sao Paulo, kde evidujú približne štvrtinu úmrtí a nakazených v krajine. Šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 sa v posledných dňoch zrýchlilo aj v štáte Rio de Janeiro.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus v Nemecku

V Nemecku zaznamenali za posledných 24 hodín 460 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak v krajine evidujú už 177 212 infikovaných. Vyplýva to z najnovších údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), o ktorých v piatok informovala agentúra Reuters.

V prípade počtu zistených nových prípadov infikovania sa ide o pokles v porovnaní s údajmi zo štvrtka (745).

V Nemecku za uplynulých 24 hodín pribudlo aj 27 úmrtí na ochorenie Covid-19, ktoré koronavírus spôsobuje. V krajine tak dosiaľ celkovo zaevidovali už 8174 úmrtí.

Koronavírus v Rusku

Rusko v piatok oznámilo 150 nových prípadov úmrtia na koronavírusovú chorobu COVID-19 za uplynulých 24 hodín, čo je rekordný denný prírastok.

Celkový počet osôb, ktoré v krajine novému koronavírusu podľahli, sa tak oficiálne dostal na číslo 3 249, informovala tlačová agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotnícke úrady zároveň oznámili 8 894 nových prípadov nákazy patogénom SARS-CoV-2, celkovo je v Rusku 326 448 infikovaných.

V samotnej metropole Moskva za uplynulý deň zaevidovali ďalších 2988 prípadov nákazy. Celkovo je v hlavom meste infikovaných 158 207 ľudí, spresnila tlačová agentúra TASS.

Reprodukčné číslo (R0) koronavírusu v Moskve i v celkom Rusku sa už niekoľko dní pohybuje pod hodnotou 1,0, čo znamená, že jeden infikovaný človek potenciálne nakazí menej než jednu ďalšiu osobu. V Moskve je R0 0,74, zatiaľ čo v celom Rusku 0,91.

Vo štvrtok dorazila do Moskvy prvá zásielka 50 pľúcnych ventilátorov, ktoré venovali Rusku Spojené štáty v rámci boja proti koronavírusovej pandémii. USA zásielkou reagovali na žiadosť ruského prezidenta Vladimira Putina.

Skryť Vypnúť reklamu

"Spojené štáty pokryjú 100 percent nákladov vrátane prepravy a uvedenia do prevádzky 200 dodaných pľúcnych ventilátorov v hodnote približne 5,6 milióna dolárov," uvádza sa v stanovisku amerického veľvyslanectva v Moskve.

Koronavírus v Španielsku

Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín len 56 nových úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Celkovo si tak pandémia koronavírusu v tejto krajine vyžiadala už 28 628 obetí, uvádza agentúra AP s odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Španielsko už šiesty deň eviduje menej ako 100 nových úmrtí za 24 hodín. Tamojší popredný epidemiológ a koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón pritom podľa AP tvrdí, že krajina je už "veľmi blízko" k tomu, aby mohla epidémiu považovať za skončenú.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mohli by sme byť veľmi blízko k tomu, že úroveň (nákazy) vírusom bude prakticky nezistiteľná," povedal.

V Španielsku dosiaľ prostredníctvom tzv. PCR testov zaznamenali 234.842 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom za ostatných 24 hodín pribudlo 446 nakazených.

Španielske ministerstvo zdravotníctva taktiež informovalo, že v 13 zo 17 španielskych autonómnych spoločenstiev a tiež enklávach Ceuta a Melilla neprijali za ostaných 24 hodín na tamojšie jednotky intenzívnej starostlivosti nijakých nových pacientov.

Španielsky parlament v stredu schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol zavedený 14. marca.

Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet obetí. Najviac úmrtí (950) zaznamenali v Španielsku 2. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Od štvrtka je v Španielsku povinné zakrývanie nosa a úst všade na verejnosti, kde nie je možné dodržiavať odstup od iných osôb. V súčasnosti je už povinné zakrývanie dýchacích ciest v prostriedkoch hromadnej dopravy. Nariadenie platí pre všetky osoby staršie ako šesť rokov.

Koronavírus v Poľsku

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Poľsku za uplynulých 24 hodín vzrástol o 236 a dosiahol 20 379, informovala v piatok agentúra PAP s odvolaním sa na poľské ministerstvo zdravotníctva.

Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahol ďalší človek, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 973. Doposiaľ sa vyliečilo 8 731 ľudí.

Najviac nových prípadov za deň evidujú v Sliezku na juhu Poľska (168). Nákaza spôsobená koronavírusom sa v ostatnom čase pomerne rýchlo rozšírila medzi baníkmi v tamojších uhoľných baniach, ktorých hromadne testujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý prípad nákazy v Poľsku zaznamenali 4. marca a vláda v nasledujúcich týždňoch zaviedla obmedzenia s cieľom zabrániť šíreniu infekcie. Od 20. apríla začali úrady s postupným uvoľňovaním niektorých opatrení.

Koronavírus v Bielorusku

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Bielorusku vzrástol v piatok za uplynulých 24 hodín o 932 na 34 303, píše agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie bieloruského ministerstva zdravotníctva.

"Celkovo bolo pozitívne otestovaných (na koronavírus) 34 303 ľudí. Zomrelo 190 pacientov," píše sa vo vyhlásení.

Vyliečilo sa 12.833 nakazených. Bieloruské úrady vykonali celkovo 419.004 testov.

Bieloruská vláda dosiaľ nenariadila žiadne preventívne opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bieloruským úradom odporučila, aby zaviedli prísnejšie opatrenia a zakázali verejné podujatia s veľkým počtom ľudí, čo tamojšia vláda naďalej odmieta.

Skryť Vypnúť reklamu

Deviateho mája sa v krajine uskutočnila vojenská prehliadka pri príležitosti 75. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne.

Bieloruskí odborníci predpokladajú, že krajina dosiahne vrchol epidémie koncom mája.

Koronavírus v Indii

India zaznamenala v piatok doposiaľ najvyšší denný nárast nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na indické ministerstvo zdravotníctva.

V Indii pritom v súčasnosti uvoľňujú karanténne opatrenia a začínajú aj sprístupňovať vnútroštátne lety.

V priebehu posledných 24 hodín pribudlo 6000 nových prípadov a celkový počet nakazených vzrástol na 118 447. Vírusu za ten istý čas podľahlo 148 ľudí, celkovo je to momentálne 3 583.

Mnohé indické štáty už začali uvoľňovať opatrenia, ktoré boli zavedené koncom marca na obmedzenie pohybu. V pondelok krajina vstúpila do štvrtej fázy celonárodnej karantény, ktorá bude trvať do 31. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

Povoľuje sa medzištátny pohyb osobných vozidiel a autobusov a otvárajú sa priemyselné odvetvia, podniky, obchody i kancelárie.

O rozsahu uvoľnení sa však musia sami rozhodnúť vlády jednotlivých štátov mimo zón nákazy.

Najvyšší počet nakazených evidujú v štáte Maháraštra, ktorý je v Indii epicentrom pandémie. Posledné tri dni tam každý deň registrujú vyše 2 000 nových prípadov, väčšina z nich pochádza z Bombaja.

Koronavírus v Thajsku

Thajsko predĺži do konca júna stav núdze vyhlásený z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Informoval o tom v piatok tamojší krízový štáb s tým, že ide o snahu udržať počet nakazených pod kontrolou, keďže vláda plánuje zmierniť niektoré zo zavedených obmedzení.

Uplynulý víkend sa po takmer dvoch mesiacoch znovu otvorili nákupné centrá a obchody, keďže došlo k poklesu prípadov nových infekcií, pripomenula agentúra Reuters. Bary, nočné kluby, kiná, detské ihriská a niektoré športoviská sú však naďalej zatvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

Krízové centrum navrhlo predĺženie núdzového stavu v reakcii na vývoj pandémie vo svete, ako aj preto, aby sa zabezpečil dostatočný čas na prípravu ďalšieho uvoľnenia obmedzení, ku ktorému má dôjsť začiatkom júna.

Predĺženie stavu núdze v tejto ázijskej krajine musí ešte v utorok schváliť tamojší parlament.

Vláda predĺžila do konca júna aj zákaz medzinárodných letov, ktorý je v platnosti od apríla. Zatvorené zostávajú aj školy - žiaci by sa mali do lavíc vrátiť v júli.

V Thajsku pribudlo v priebehu takmer celého apríla denne menej než desať nových prípadov; v piatok nebol hlásený nijaký nový prípad nákazy ani úmrtie. Celkovo Thajsko eviduje 3037 potvrdených prípadov nákazy a 56 obetí. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 2910 osôb.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plyn v domácnosti? Aj malé zmeny vám znížia účty za energie!
 2. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 3. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 4. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 7. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 8. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 9. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 1. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 2. Päť užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 3. Našli sme budúcnosť hliníka. Je v Spišských Vlachoch
 4. Unikátna novinka už aj v Prievidzi
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy
 6. Sloboda v stavebníctve
 7. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 8. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 9. Mýty a fámy o vodárňach
 10. 5 užitočných rád, ako si vybrať správnu klimatizáciu
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 32 315
 2. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 22 441
 3. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 10 968
 4. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 860
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 236
 6. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 161
 7. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 8 949
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 8 790
 9. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 8 770
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 8 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Nemecko, Taliansko
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herečka Rosamund Pike.
Policajti na znak solidarity pokľakli pred demonštrantmi.
Píše Ivan Mikloš

Zákazmi ešte nikto žiadnu krízu nevyriešil (píše Ivan Mikloš)

Obávam sa, aby peniaze z fondu obnovy nezmiernili aj reformný apetít vlády.

Rokovanie vlády.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Trnkova lekcia nevkusu

Aj hroch pri Zambezi prejavuje viac ohľaduplnosti.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Amerika už horela. Po vražde Luthera Kinga sa podarilo situáciu uhasiť

Po Kingovej smrti boli demokrati a republikáni otvorení kompromisom. Trump nepriamo podporuje rasizmus, hovorí odborník.

4. apríl 1968. Nepokoje vo Washingtone.
Hasiči na mieste nehody pri obci La Hiniesta.

Španielsko už druhý deň po sebe nehlási žiadne úmrtie na koronavírus

Parlament bude hlasovať o predĺžení núdzového stavu.

Zdravotníci v poľnom testovacom stane v španielskom meste Torrejon de Ardoz.

Salvini a jeho spojenci ignorovali nariadenia a nedodržiavali odstupy

Predstavitelia opozície zorganizovali na Deň republiky zhromaždenie.

Zľava Antonio Tajani zo strany Forza Italia, líderka hnutia Bratia Talianska (FDI) Giorgia Meloniová a líder pravicovej Ligy Severu Mateo Salvini počas protivládneho zhromaždenia v Ríme.