Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BEJRÚT. V Libanone hrozí potravinová kríza a mnohí občania nebudú mať čoskoro peniaze ani na chlieb, a to v dôsledku finančnej krízy, ktorú prehĺbila pandémia nového koronavírusu.
Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na libanonského premiéra Hasana Dijába.
Finančná kríza aj pred pandémiou
Libanon sa zmietal vo finančnej kríze ešte pred vypuknutím pandémie. Hodnota miestnej meny sa od októbra 2019 znížila o vyše polovicu, inflácia a nezamestnanosť v krajine stúpajú.
Viac ako polovica potravín v krajine je dovážaná a ich ceny sa od začiatku roka 2020 zdvojnásobili, napísal Dijáb pre denník The Washington Post.
"Pred pár týždňami sa v krajine uskutočnili prvé "protesty proti hladovaniu". Mnohí občania už prestali nakupovať mäso, ovocie a zeleninu a čoskoro budú mať problém dovoliť si kúpiť aj chlieb", uviedol premiér.
Narušený zásobovací reťazec
Dijáb, ktorý sa stal premiérom začiatkom tohto roka s podporou militantného hnutia Hizballáh, obvinil z nedostatočného investovania do poľnohospodárstva predchádzajúce vedenie.
Pandémia koronavírusového ochorenia podľa Dijába "dramaticky zhoršila ekonomickú krízu a výrazne narušila zásobovací reťazec".
Až 80 percent pšenice pochádza z Ukrajiny a Ruska, avšak minulý mesiac Rusko pozastavilo export pšenice do Libanonu a Ukrajina uvažuje nad podobným krokom.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte.
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?